Alergie

Prosím, poraďte mi, který roztok je vhodný pro alergika a dále který typ čoček způsobí nejméně problémů.

Na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď. Roztok se musí vyhledat zkoušením. Je proto vhodné začít od roztoků nejjednodušších, které obsahují nejméně chemických složek. Nejméně problémů způsobují čočky na co nejkratší dobu použití.

Už asi tři čtvrtě roku nosím kontaktní čočky zn. Surevue. Poslední asi 4 měsíce mám dost časo červené oči, které mě někdy i pálí. Můj kontaktolog mi ale řekl, že oči jsou zcela v pořádku. Nevíte, co by to mohlo způsobovat? Ze začátku jsem tyto problémy neměla.

Ve Vašem případě je nevyšší čas přejít na čočky s kratší dobou výměny, nejlépe na čočky z nových silikon-hydrogelových materiálů. Pravděpodobně se u Vás vyvíjí alergická reakce spojivek ( gigantopapilární konjuntivitida ).

Dobrý den, nosím již několik let bez problémů 14-ti denní kontaktní čočky Acuvue. Poslední měsíc mám však stále nějaké problémy (pálení, nesnášenlivost čoček) a tak je nemohu nosit. Během toho měsíce jsem již 4x byla nucena navštívit svou oční lékařku. Řekla, že se jedná o zánět spojivek, neprve jsem dostala na pár dní oční kapky Flarex, stav se nelepšil a tak mi předepsala Maxitrol. Ani po 14ti dnech se potíže nezlepšily, pálení přetrvávalo, oči byly zarudlé (viditelné červené žilky), navíc okraje očí byly a jsou trvale rudé. Lékařka mi předepsala Spersadex comp. Během používání těchto kapek se ke zmíněným obtížím přidal tlak a bolest v očích, kapky jsem používala 9 dní. Lékařka doporučila je vysadit a nasadila mi Seprsallerg, i přesto, že jsem jí řekla, že žádnými alergiemi ani sennou rýmou netrpím. Po užívání Seprsadex comp. bylo zarudnutí očí menší, lékařka řekla, že tlak do pár dní zmizí a že již mohu začít používat kontaktní čočky. Tlak v očích, ale nemizí, navíc se přidaly bolesti hlavy a zarudnutí očí se vrátilo a to ještě mnohem víc než dřív. Dle lékařky již nemám za ní chodit a mám vydržet nejméně dokud nespotřebuji balení Spersallerg, zda dojde k zlepšení. Můj stav se ale spíš zhoršuje. Navíc mám teď pocit suchých očí, hlavně ráno je mám úplně vyschlé. Lékařka mi měřila nitrooční tlak a opakovaně prohlížela oči pod mikroskopem. Udělala všechna nezbytná vyšetření? Existují ještě další vyšetření o která bych ji mohla požádat? Mám pocit, že se jedná spíše o problémy se suchostí očí, které se všemi těmi kapkami jen zhoršují. Už ani při silném mrkání se mi netvoří slzy. Zjistila by lékařka při vyšetřeních, která mi provedla, že se jedná o tento problém? Omlouvám se za tak dlouhý dotaz, ale jsem už opravdu zoufalá a nevím kam se obrátit. Mnohokrát děkuji za Váš čas a odpověď.

Vaše obtíže nejspíše vypadají na čočkami vyvolanou alergickou reakci zvanou Gigantopapilární konjunktivitida, která ma chronický charakter. Je nutno vysadit čočky a zahájit systematickou léčbu. V léčbě se mohou projevit i další vedlejší projevy. Po zlepšení stavu byde nutno přejít na čočky z nového materiálu silikonhydrogelu. Vhodné je řádné vyšetření.

Nosím české (má doktorka používá pouze tento výraz) KČ již asi 9 let. Na začátku jsem přetahovala dobu nošení. Měním je jednou ročně. Teď se mi stává, že nevydržím nošení ani 9 hodin (doporučeno 12hod.). Mám pocit silného vysušení očí. Je možné, že by byli KČ nekvalitní? Doktorka říká, že je má v prodeji dlouhou řádku let. Je třeba změnit firmu nebo se pro mě staly kontaktní čočky nevhodné? A na co si dát pozor při výběru nových KČ.

Tyto čočky, které ve své době byly vynikající, jsou již nepochybně zastaralé. Roční čočky se dnes používají jen velmi výjimečně, stejně tak již, pokud možno, nepoužíváme hydrogely s nízkým obsahem vody (38%). Vámi popisované obtíže představují právě obtíže, které tytyo čočky způsobují, tzn. alergické reakce. Pro Vás by bylo nejvhodněšjí vyměnit čočky za nějaký typ pro plánovanou výměnu max. na 2 týdny, ale ještě lépe za čočky ze silikonhydrogelu.

Uvažuji o pořízení kontaktních čoček, trpím však sennou rýmou spojenou s pálením očí, občas až slzením. Chci se proto zeptat, zda by nošení čoček tento problém ještě dále nezhoršovalo drážděním oka. Nemám raději na čočky zapomenout?

Čočky určitě můžete nosit, doporučuji však navštívit kontaktologa lékaře a určitě nezačínat v období planoucí, nebo i jen hrozící alergie.

Nosím kontaktní čočky už asi půl roku.První měsíc byl bez problémů,ale nyní mě oči bolí, slzí a hodně červenají.Když si čočky třeba o víkendu nenasadím, tak se mé oči uklidní.Čočky si večer sundávám a čistím v roztoku,mám měsíční čočky.Kde dělám chybu?Kolik by mě stály nové jednodenní čočky?V optice mi řekli,že měsíční čočky na půl roku stojí 1000Kč,ale nakonec stály 2 560 Kč.Je to možné?

I když je půl roku poměrně krátká doba je možné, že se jedná o alergickou reakci. Nunté je vyšetření. Stejně tak se může jednat o nevhodný typ čoček. Cena jednotlivých typů se může lišit samozřejmě i podle místa aplikace.

Posledních pár měsíců se mi občas stává, že se mi v očích objeví takové jakoby bílé vlákno, které se táhne přes celé oko a nekdy se dostane i pod čočku, je to nepříjemné ale vlákno když se dostane na okraj oka a vytáhne tak je to zase v pořádku, nevíte čím by to mohlo být způsobené nebo co s tím dělat? Chodím na pravidelné kontroly ke kontaktologovi a oči mám v pořádku. Nedávno jsem se asi týden léčila z alergie (když jsem se týden musela starat o kočku - na kočky jsem alergická) po celou dobu jsem KČ nemobla nosit kromě kýchání atd. jsem měla úplně červené oči a svědili mě a v této době jsme měla těchto vláken v očích opravdu hodně a silnějších. Po skončení mého pobytu u kočky se mi vše vrátilo k normálu, alergické projevy skončili ale občas nějaké to vlákno se mi v očích ukáže a trochu mi je podráždí, nevím jestli to s tím má něco společného ale prosím o radu co s tím dělat.

Jedná se nepochybně o nějaký zánět spojivek, nejspíše alergický. Alergie na kočičí chlupy je velice častá a úporná.

Je mi 20let a asi před 3-4 lety jsem začala nosit kontaktní čočky - 14ti denní a poté měsíční.Nejdříve jsem neměla vážnější problémy, ale potom jsem občas viděla jakoby v mlze(velice silné), bělmo jsem měla uplně červené, oči mě pálily a nemohla jsem na denní světlo.Občas mě i řezaly a neuvěřitelně štípaly.Čočky jsem přestala pravidelně nosit, ale pokud si je vezmu teď i když by jednou jen na večer, tak je to něco hrozného při aplikaci tak 15min. slzím a očimě ale uplně šíleně řežou a jakoby pálí.Chápu, že jemůj dotaz je asi dost všeobecný, ale můj doktor sám nekonstatoval žádný problém, ale mě to na jednu stranu trápí protože bych občas, třeba při sportu, kontaktní čočky ráda použila, ale nevím co s tím. roztok mám COMPLETE-MOISTURE PLUS a čočky jsem měla od stejné značky, ikdyž si tím nejsem uplně jistá.

Ve vašem případě, se může jednat o nějaký typ alergické reakce, je potřeba vyměnit roztok, i čočky, pokud je nosíte jen příležitostně Doporučoval bych vyzkoušet jednodenní. Každopádně podrobné vyšetření by bylo vhodné.

Nosím kontaktní čočky již 6 let. V letním období, kdy trpím alergií však nemohu čočky nosit. Tvoří se přes ně bílé nitky, oko jakoby hnisá. Chci se zeptat, zda jde tento problém nějak řešit. Mohu pokud mám alergii podstoupit laserovou operaci očí? Je mi 24 let.

Napřed je naprosto nezbytné vyřešit problém s alergií, dnes je poměrně dobrá škála protialergických léků, které se dají použít i s kontaktními čočkami. V době alergie, jistě není možné podstoupit ani laserovou operaci.

TOPlist