Dioptrie u čoček

Pred měsícem jsem začal nosit kontaktní čočky. Po poradě s odborníkem v oční optice mi byly pro začátek doporučeny čočky - měsíční: J&J Switch -4,75;-4,75. Čočky jsem neměl v oku déle než 12 hodin denně. Velmi mě vyhovují a při jejich nošení necítím vůbec žádné problémy. Oči mi však vždy po této době velmi zčervenají. Vysadím-li na pár dnů, zarudnutí očí se mírně zlepší, ale po opětovné aplikaci a jednodenním nošení čoček se situace opakuje. KČ pečlivě ošetřuji. Co byste mi doporučili proti tomuto zarudnutí očí?

Čočky Switch, nejsou čočky firmy J a J, ale jedná o tzv. privat label (soukromou značku) firmy Fokus Optik. Jsou to čočky velmi kvalitní a jsou velice dobře snášeny. Obtíže, Vámi popisované mohou být způsobeny vlivem těsné aplikace nebo následkem jednoho typu alergické reakce spojivek známé při nošení čoček. Každopádně Váš stav vyžaduje pečlivé vyšetření.

Slyšela jsem, že lidé trpící alergií by neměli nosit kontakt.čočky. Já trpím na alergii-pyl seno a prach. Tak tedy se ptám, jestli bych si mohla pořídit čočky a jaké.

Pro alergiky jsou vhodné čočky s co možná nejkratší dobou nošení (čtrnáctidenní, lepé jednodenní), v době nevětšího výskytu alergenů a v případě vzplanutí očních příznaků alergie je však obvykle nutno čočky vysadit.

Je mi 24 let a premyslim o moznosti vyuziti kontaktnich cocek. Nikdy jsem tuto moznost nevyuzila a mam obavy. Jsem alergicka, coz se nekdy projevuje neprijemnym slzenim. Je mozne i pres alergicke projevy aplikovat kontaktni cocky?

Obvykle je možno i pro alergiky vybrat správnou čočku, ale musí předcházet řádné vyšetření. Při akutních projevech je nutno samozřejmě čočku vyjmout.

Dobry den, jiz 8 let nosim bryle a mam zajem o pouzivani kontaktnich cocek. Jeden muj velky problem je alergie. Projevuje se palenim oci a obcas i zanetem spojivek. Bylo mi receno, ze mi nedoporucujou pouzivat kontaktni cocky. Chtela bych se zeptat, jestli neexistuji nejake kontaktni cocky, ktery bych mohla pouzivat a priblizna cena.

Bohužel Vám nemohu doporučit ani konkrétní typ vhodných čoček, tím méně jejich cenu. Nošení čoček při alergických onemocnění je jednou z problematických oblastí. Po pečlivém vyšetření je však možné najít vhodný typ čoček a především vhodný režim nošení a péče o čočky. Samozřejmě v období akutních obtíží nejsou čočky příliš vhodné. Ale správnou léčbou je možné obtíže minimalizovat a nošení čoček umožnit. Obecně lze doporučit čočky pro plánovanou výměnu s co nejkratším intervalem výměny.

Již řadu let nosím čočky Acuvue 1, bez větších problémů. Čočky nosím asi 15 hodin denně. V posledních měsících mne ale dost často při nošení pálí oči, mám pocity sucha a musím si kapat různé zvlhčující kapky. Jelikož celkově nosím kontaktní čočky již asi 22 let, mám zkušenost, že přibližně každých 6 - 8 let jsem musela úplně změnit druh čoček, kvůli výše uvedeným problémům, které se postupně zhoršovaly a výměnou za jiný typ opět na čas ustoupily. Zajímalo by mne, za jaké čočky bych mohla své současné Acuvue 1 vyměnit. Byly mi doporučeny čočky Proclears, ale jak jsem zjistila v několika optikách, vůbec je nevedou. Kde bych se o nich mohla něco dozvědět, popř. jaké jiné čočky bych mohla zkusit, aby se to nepříjemné pálení a suchost oka odstranily?

Vaše obtíže mohou být způsobeny alergickou reakcí spojivky ( tzv. gigantopapilární conjuctivitidou - GPC ) která se projevuje podobnými problémy. Doporučil bych zkusit Acuvue 2 a samozřejmě řádné vyšetření.

Nosila jsem čočky asi půl roku,ale po této době mi oči zarudly a čočky jsem vysadila. Můj oční lékař však řekl, že mám oči naprosto v pořádku. Kdy ž jsem znovu začala čočky používat,oči opět zarudly. Může to být tím, že čočky byly příliš staré?

Podle popisu obtíží se nejspíše jedná o alergickou reakci spojivky tzv. gigantopapilární conjuctivitidu, jejíž léčba je obtížná a zdlouhavá. Po zklidnění je nutno vyměnit typ čoček o prostředků o péči o čočky.

Nosim cocky jiz asi pet let a v soucasne dobe jsem presla na Focus Night&Day. Trpim ale silnou alergii a doktor mi doporucil prejit zase na jenom denni noseni cocek. Mam spotrebovany jenom zkusebni par. Je mozne provest vymenu a doplatit cenovy rozdil? Prodejce mi dela problemy. Plati standardni zaruka 1/2 roku pri neskpokojenosti s vyrobkem?

Čočky pro kontinuální nošení nejsou v žádném případě vhodné pro alergiky, obzvláště v období pylové aktivity. Nejsem odborník na obchodní právo, ale myslím si, že pokud je výrobek v pořádku není pouhá nespokojenost s vybraným zbožím dostatečným důvodem k reklamaci, ale mohu se v totmo bodě mýlit. Hlavní chyb byla již při výběru tohoto typu čočky, který pro Vás není vhodný. Pokud již tyto čočky máte je možno je spotřebovat v zimních měsících, kdy jsou v klidu Vaše alergeny.

Dobrý den, chtěla jsem Vás poprosit o radu jestli je to touto formou možné. Mám nové kontaktní čočky/dnes druhý den/, vidím ale hůř jakoby zastřeně a na počítač je to úplně špatné. Mám dioptrie P -2,25 -0,5 osa 90, L -2,5 -0,25 osa 90 a KČ jsem dostala -2,5 na obě oči. Jé možné že jsou pro mne KČ nevhodné nebo mám jen špatné dioptriie? Dostala jsem ještě náhradní čočky -2,25 , myslíte si že by byly vhodnější? Děkuji za radu

S největší pravděpodobností jsou špatné dioptrie, nutné je řádné vyšetření.

Nosím brýle na dálku na každém oku mám 1 (gioptrii). Nosím je pouze na TV, a do auta, (tak mi bylo doporučeno)avšak se mi poslední dobou zdá že se muj zrak zhoršil. Chtěla bych se zeptat zdali na to nemá vliv když během dne brýle nenosím?

Pokud brýle nenosíte, tak pouze nevidíte dobře. Rozvoj Vaší refrakční vady na korekci není závislý. Asi byste měl brýle nebo čočky nosit častěji, nejlépe stále.

Jsem krátkozraká (na levé 2d na pravé 4d) trpím astigmatismem. S nošením brýlí jsem spokojená a beru je jako módní doplněk,ale v létě se chystáme na sjíždění Vltavy (4 dny) a ráda bych brýle odložila a nahradila je jednodenními čočkami. Musím si pořídit specialni torické, nebo mi na tak krátkou dobu stačí obyčejné? Dělají se vůbec jednodenní torické? Příp. kde?

Bohužel jste nenanpsala hodnotu Vašeho astigmatismu. Obecně platí, že od cca 1 D astigmatismu je vhodné použít torické čočky. Pokud však Vám na přechodnou dobu vyhovují i běžné sférické je možno je použít. Musíte se domluvit s Vaším kontaktologem a vyzkoušet, pro Vás, nejlepší variantu. I jednodenní torické jsou na našem trhu.

Používám kontaktní čočky druhým dnem (-1,75) a velmi mě vadí že nemůžu pořadně zaostřit na text na krátkou vzdálenost (např. noviny), vidím mírně rozostřeně díky čemuž se nemůžu ani pořádně soustředit na to co čtu (bez čoček i bez brýlí tento problém na krátkou vzdálenost nemám). Je možné že se to po nějaké době zlepší, nebo používám nevhodné čočky?

Pokud dobře vidíte bez korekce na čtení, máte vlastně addici na čtení +1,75 D ( ve Vašem případě). S čočkami však musíte akomodovat a tyto dioptrie Vám chybí. Řešením by bylo snížit korekci do dálky tak aby to vyhovělo vidění do dálky i blízka, nebo zkusit bifokální čočky.

Už asi půl roku nosím torické čočky (-1,25 -1 x 180 a -1 -1,75 x 170). Většinu doby nošení s nimi vidím velice ostře. Problém nastává v noci, kdy sice ostrost vidění zůstává, ale například osvětlený nápis vidím ještě několikrát slaběji nad sebou (jakési duchy). V brýlích je to stejné. Chtěl bych se zeptat, jestli je to způsobené příliš nízkou hodnotou cylindru, nebo nějakou nerovností na rohovce, s kterou se nedá nic dělat.

Pravděpodobně nemáte plně dokorigovanou korekci jak sférickou tak cylindrickou.

Je mi 24 let, bryle nosim od mala a pred tydnem jsem poprve zacala nosit cocky (Bauch Lamb). jedna z cocek je toricka. mam 4-5 dioptrii. byla jse na specialnim vysetreni a pani doktorka mi tvrdi, ze cocky byly vyrobeny zcela podle dioptrii mych bryli a na zaklade vysetreni (cocky odpovidaji brylim). presto pres cocky vidim nejak rozmazane a mnohem hur,nez pres bryle, prestoze dioptrie by mely byt stejne. nevite,cim by to mohlo byt zpusobeno? Zatim je mam tyden,ale nemam poctit,ze by se to casem upravilo. mam pocit jakoby mensich dioptrii, nevidim ostre obliceje. nevite, v cem by mohla byt chyba?

Jestliže vidíte rozmazaně, nemáte správné dioptrické hodnoty nebo osy cylindru. Hodnota čoček se musí od cca 4,5 d oproti brýlím přepočítávat, ale vždy je nunto čočky napřed vyzkoušet.

Měl bych dotaz ohledně torických čoček. Moje oční lékařka mi naměřila -0,75 dioptrií a 0,5 cylindr. Tvrdí mi ovšem že v těchto hodnotách se torické čočky nevyrábějí. Je to opravdu pravda?

Astigmatismus do O,5 D považujeme za fysiologický a dá se zcela bez problémů vykorigovat běžným sférickými čočkami. Torické čočky se vyrábějí od 0,75 D cylindru.

Dobrý den, chtěl bych se zeptat co udává hodnota BC. Na mých nových čočkách Acuvue Advance je při dioptrii 2,25 hodnota BC 8,3, ale poslední čočky, které jsem nosil - Acuvue 2 měly při 2 dioptriích hodnotu BC 8,7. Na Acuvue Advance jsem přešel z Acuvue 2 bez vyzkoušení, pouze jsem požádal o zvýšení dioptrie na 2,25. Při používání Advance vidím občas neostře a mám pocit, že mi v oku vadí. Kde by mohl být problém. Předem díky za odpověď

BC znamená Base Curve a je to vnitřní zakřivení čočky, tedy tvar vnitřní plochy, ale vzhledem k tomu, že vnitřní plocha je konstruována z několika křivek, udává se BC jako průměrná hodnota, nebo hodnota úseku nejvýznmějšího pro kontakt s okem. Proto u různých typů čoček se při různých velikostech (BC) mohou chovat na oku různě. Čocky je nutno vždy vyzkoušet při přechodu na nový typ. Pokud Vám nový typ nevyhovuje zkuste jiné zakřivení, nebo se vraťte ke původnímu typu.

Vcera jsem byla u ocniho lekare pro zmereni zraku a pro radu, jake cocky mohu nosit. Lekar mi doporucil Soflens 66 Toric, D -3.00, cylindr -1,75; 0°, 8,5 na obe oci. Kdyz srovnavam muj nedavny predpis na bryle (zmereno optikem), dioptrie i cylindr je stejny, jen optik mi zmeril osy 180° na LO a 170° na PO. Jakou osu si tedy mam vybrat pro zakoupeni kontaktnich cocek? (ziju v zahranici a zde si cocky kupuji sama v optice, tedy s predpisem od lekare, ktery mi nameril osu 0°). Deekuji za odpoved.

Osa 0° a 180° je to samé a u zmíněných čoček nemusí hrát 10° tak velkou roli, protože na oko se pohybují kolem 5°. Jde o to na jakou osu jste zvyklá zda na 170°nebo 180°a podle zvolit i čočky, pokud Vám vydané čočky vyhovují nic bych dále neměnil.

Dobry den, zacala jsem nosit kontaktni cocky toricke, cylindr -1.75. U cocek doporucenych lekarem je parametr 8.5. Chci si koupit jednodenni cocky, ale u torickych jednodennich cocek jsem toto zakriveni nenasla (Focus Toric Dailies ma jen 8.6). A navic tyto cocky jsou nabizeny jen s cylindrem -0.75. Myslite si, ze i kdyz mam cylindr -1.75, zda mohu pouzit KC s cylindrem -0.75? Tyto cocky chci prevazne na sport. Dekuji

Tyto čočky musíte vyzkoušet, každopádně Vám bude chybět jedna dioptrie cylindru.

Dobrý den, už delší dobu používám téměř výhradně čočky, teď jsem se rozhodla pro pořízení nových brýlí a nejsem si jistá jak přesně se přepočítavají dioptrie v čočkách na dioptrie v brýlích: v čočkách mám dioprie - 7,5(pravé oko s cylindrem dp-1,0 a osou 90°) a - 7,5 (levé oko bez jakéhokoliv cylindru. Mohli by jste mi alespoň přibližně říct jak by při těchto hodnotách měli vypadat brýlové čočky? Děkuji

Sférický základ by měl být kolem -8,25 D, cylindr stejný, ale nutno to vyzkoušet .

Existuji kontaktni cocky na korekci astigmatismu s plusovym cylindrem? pokud ano, prosim jake to jsou.

Plusový cylindr se v čočkách neuvádí, brýlová skla se přepočítávají na mínusový cylindr, ale je to to samé jenom jinak vyjádřené.

Chtěla bych se zeptat, jestli se dioptrie u čoček zvyšují o 0,5 dioptrií než jsou dioptrie u brýlí. Mám na pravém oku +4,75, na levém +5,25. Chtěla bych jednodenní čočky, předtím jsem používala tříměsíční, ale ty jsem plně nevyužila a mezitím se mi zvýšily dioptrie na brýlých.

U plusových čoček se přidává, u mínusopvých ubírá hodnota oproti brýlové korekci na vzdálenost 12 mm od vrcholu oka. Jednodení čočky jsou dobrá volba, především z lékařského hlediska.

Chtěla bych požádat o radu ohledně možnosti výměny torické čočky za sférickou. Mám zkušební pár, který obsahuje jednu čočku sférickou (acuvue advance -1,25, bc 8,3, dia 14,0 - doporučenou na oko s hodnotami -1,25 -0,25 175°) a druhou torickou ( acuvue advance for astigmatism -1,0 -0,75 010, bc8,6 dia14,5 doporučenou na oko -1,0 0,75 15°). Subjektivně mnohem lépe snáším sférickou čočku, v oku s torickou čočkou mám po celou dobu pocit něčeho cizího, jako krátce po nasazení než se čočky usadí (sférická si tzv. sedne, ale o torické vím celou dobu). Vidění mám na oku s torickou čočkou ale dobré a ostřejší než se sférou. Je možné při uvedených hodnotách docílit dobrého vidění při výměně torické za sféru? Nebo může být zvýšená citlivost způsobené např. odlišnými hodnotami v ostatních parametrech a raději byste doporučil zkusit torické čočky jiného výrobce? Navíc předpokládám, že na oku s cylinrickou hodnotou 0,25 budu vždy potřebovat sférickou čočku, protože optička mi vysvětlila, že v takové hodnotě se torické čočky nedělají.

Můžete si vybat co Vám bude nejvíce vyhovovat jak viděním tak pohodlím. Astigmatismus do 0,5 D se zkoriguje sférickou čočkou Pokud vám pohodlím nevyhovuje torická čočka, je možno o 0,5 nebo 0,25 zvýšit sférický základ. Vidění by mělo být slušné.

Mám čočky bifocal a na dálku mi nevyhovuji je možné zmenšit dioprie na dálku a zvětšit na blízko nebo je toto dané nějakou tabulkou? teprve mám zkušební a nosím je asi 4dny. Je možné je objednat i v jiné barvě?

Bifokální čočky je třeba velmi pečlivě vybírat, někdy skutečně může být vidění na dálku poněkud horší v době zvykání. Při dobrém výběru se však situace srovná brzy. Bifokální čočky se barevné nevyrábějí.

Měla bych na Vás prosbu. Ve svých 18 letech jsem začínala s 1/2 a 3/4 dioptrií - na dálku . O 2 roky později jsem doslala na každé oko 1 dioptrici. Teď je mi 25 let - v únoru jsem si nechala dělat nové brýle - dioptrie 2,5 teď v červnu jsem byla v optice opět na měření a už bych měla mít 3,5 dioptrie. Bohužel u očního mě objednali až na říjen. Čím by to prosím mohlo být, že se tak kazí oči. Kolegyně mě straší zeleným zákalem.

Vaše krátkozrakost je zakódována ve Vašem genetickém kódu, ve Vašem věku bude nárust již jen malý je pravděpodobné, že se zastavi někde koem -4 až -4,5 D. Se zeleným zákalem a jinými chorobami nemá krátkozrakost nic společného.

Zajímalo by mě, k jakému zhoršení oční vady (astigmatizmus a krátkozrakost) může dojít po 27.roce? Mému příteli ve 27 letech zjistila očařka, že má na levém oku astigmatismus 3,25 a na pravém oku mírou krátkozrakost. Oběma očima přečetl všechno, co mu doktorka ukázala, samotným pravým okem také. Chtěla bych vědět, jestli hrozí, že by se mu do dálky nebo do blízka mohlo zhoršit zatím zdravé pravé oko, tak, že by už potřeboval brýle. Doporučil byste v takovém případě kontaktní čočky na obě oči? Ještě by mě zajímalo, jestli je pravda, že samotným astigmatickým levým okem už pro tupozrakost nemůže bez druhého oka při běžné chůzi po ulici koukat, že na něj nevidí? Sama mám na obou očích krátkozrakost - 2,5 dioptrie, mohl byste mi říct, jestli je má oční vada horší?

Nebyl-li poměrně vysoký astigmatismus až do tohoto věku korigován, pak je velká pravděpodobnost, že je oko tupozraké ( jedná-li se o jednostrannou vadu). Korekcí se může zraková ostrost trochu zlepšit, ale normálního vidění asi nedosáhne. Co se týká druhého oka s malou krátkozrakostí není vyloučeno, že se počet dioptrií může ještě lehce zvýšit, ale jistě ne do vysokých hodnot. Plnou korekci bych doporučil na obě oči, kvůli prostorovému vidění. Čočky je jistě možno doporučit i vzhledem k rozdílu v korekci mezi očima.

Rád bych se zeptal na následující, nosím kč soflens comfort 4 dioptrie na oba oka. Nyní mi dal můj kontaktolog k vyzkoušení kč o2 optix, které jsou údajně příznivější pro oko, avšak 4,5 dioptrie s tím, že se jedná o jiný typ síla čoček se počítá jinak (přesně jsem vysvětlení nerozuměl, avšak navýšení dioptrií není zdůvodu zhoršení zraku, ale kvůli jinému typu čoček). Avšak po nasazení čoček je vidění subjektivně ostřejší, což mi dělá potíže při dlouhém čtení, neboť čočky nejde operativně sundat jako brýle. Poraďte mi prosím, jak je to tedy se silou dioptríí, je stejná u všech typů nebo se může potřebný počet dioptrií podle typu čoček lišit?

U některých typů čoček se vzhledem k vlastnostem čoček, resp následující interakci povrchu oka a čočky mohou lehce dioptrické hodnoty čoček lišit. Je proto vždy nutné napřed nové čočky vyzkoušet a pak volit správnou diotrii. Ve Vašem případě se nepochybně jedná o příliš silné čočky a dioptrckou hodnotu bude nutno snížit.

Chtěla bych se zeptat, mám asi 2 měsíce kč OP -11,5 OL -9,5 a optik mi naměřil OP -12,5 -1,75 osa 180 OL -9,5 -2,5 osa 10. Kč nosím celý den již pár let. Prý pro mě neexistují odpovídající torické kč. Je to skutečně tak a nesu nošením těchto čoček nějaká rizika?

Měkké torické čočky ve Vašich diotriích je opravdu obtížné sehnat. Důležité je jak Vy sama pociťuje nošení současných čoček, pokud s nimi máte dobrý pocit i vidění je slušné pak není čeho se obávat. Čočky v takto vysokých diptriích mohou i ve sférické podobě částečně kompenzovat astigmatismus takže je vidění uspokojivé. Záleží především na vašm pocitu. Dioptrická hodnota se oproti brýlové korekci přepočítává.

Je mi 16 let a trpím krátkozrakostí a již 2 roky nosím kontaktní čočky, nejprve sem mela jen 1.5 D na Levém a 1.75 D na pravém oku. Ale každého pul roku mi od té doby přibude asi tak 0,25 D. Je možné, že je to tím, že když bych si měla čočky na noc vyměnovat, velice často se tak neděje? Čočky si většinou vyměním až mě v oku dělají zle.

Jestli jsem dobře pochopil Váš dotaz nosíte čočky přes noc a z oka je vyndáte a vyměníte až když vám dělají obtíže. Je-li tomu opravdu tak, pak se připravte na komplikace, které Vám mohou trvale poškodit rohovku. Váš způsob nošení je velice rizikový a nezodpovědný. Poraďte se se svým kontaktologem, aby Vám doporučil nejvhodnější typ čoček a každopádně choďte na pravidelné kontroly. Ve Vašem věku je pravděpodobné, že ještě několik let bude pokračovat mírný nárust dioptrií, ale myslím, že více jak 3 mít nebudete.

Již čtyři roky nosím kontaktní čočky Softlens 66 a teď jsem se rozhodla vyzkoušet nové čočky Pure Vision. U brýlí mám dioptrie -6,5 na obou očích a čočky nosím -5,75. S čočkami Softlens 66 jsem viděla dobře na dálku i na blízko, s Pure Vision vidím špatně na dálku, přestože jsem si koupila též -5,75 dioptrií. Je možmé, že je to způsobeno rozdílným materálem čoček?

Některé čočky se mohou chovat na oku různě, a proto je nutno vždy vyzkoušet pod vedením kontaktloga nejvdnější čočku jak co do materiálu , tak designu i dioptrické hodnoty.

Mám dioptrie (LO) + 7,5 dioptrie s cylindrem - 0,75 a (PO) + 6,75 dioptrie s cylindrem 0,75, tak jsem se chtěl zeptat jak silné bych potřeboval diotrie na kontaktních čočkách ? Můj kontaktolog mi zkoušel na LO +7 a na PO + 6,5 dioptrie se stejným cylindrem jako u brýlí a pořád nějak to není ono, i když vím, že se musí u kontaktních čoček oproti brýlím u + diotrií něco připočítávat. Je to podle nějakého vzorce ? Poraďte prosím kolik bych měl mít dioprií na kontaktní čočky ? A ještě mi říkal, že u takto silných dioptriích se prý nedělají po 0,25 dioptrie, takže nemohu mít třeba těch 6,75. Na internetu jsem se však dočetl, konkrétně na těchto stránkách, že některé firmy je dodávají, je to pravda, nebo mám smůlu ?

Bohužel zvláště s plusovými čočkami a torickými zvláště mohou být někdy obtíže. Ve vašem případě se jedná o čočky dosti silné a tak výběr torických je značně omezený. u Takovýchto dioptrií s přičítá přibližně 0,75D, ale je nutno čočku vyzkoušet. Cylindrická korekce se obvykle délůě v krocíxh po 0,5D což je dostačující a tam kde je hodnota mezi se davá spíše slabší hodnota ( kroky se dělají obvykle od 0,75 - 1,25 atd.)

Nosím jednoměsíční čočky Acuvue už asi půl roku a najednou se mi zdá že přes levou čočku na které mám 5 dioptrií nevidím moc dobře a asi spíš lépe bez ní je možné aby se mi zrak zlepšil nebo zhoršil potřeboval sem větší/menší dioptrie? (V minulosti sem se z 8 dioptrií zlepšil na 5 mám tupozrakost a je mi 13 let).

Pravděpodobně se jedná ve Tvém případě o dalekozrekost tedy dioptrie v čočkách jsou se znaménkem +. Je celkem normální, že se v tomot věku snižují. určitě se nejedná o zhoršování zraku a nějakou plusovou korkci budeš potřebovat vždy.

Chtel bych se zeptat jestli lze vyrobit čočky se 7 a půl dioptriemi do dálky a cylindrem +2,5. U mého optika mi řekli, že to nelze udělat, že čočky se dělají jen do cylindru 2. Prosím poradte mi, kde bych takové čočky mohl případně koupit a jaké byste mi doporučili.

Myslím, že by pro Vás nemusel být problém sehnat měkké čočky je nutno čočky vyzkoušet. Dělají se až do -9,0 a s cylindrem až -2,25, některé speciální až do cylindru -4,0 a tvrdé čočky mohou vykorigovat téměř jakoukoliv vadu.

Je mi 33 let.Mám dalekozraký astigmatismus +4 dioptrie,osy 110 a 80 stupňů. V oční ordinaci mi doporučili kontaktní čočky +2,5. Snad se pro více dioptrií nedělají. Jsou nějaké čočky i pro +4 dioptrie?

Pro vyšší astigmatismus jsou speciální čočky, které se musí objednávat, nebo čočky pevné plynopropustné. Vyzkoušejte dostupné a pak se rozhodněte.

Je pravda, že KČ s mínusovými dioptriemi by měly být o půl dioptrie slabší než skla v brýlích? (Mám v brýlích -3,25 a -3,75, čočky jsem doposud bez problémů nosila -3,00 a -3,50, ale nyní jsem změnila kontaktologa a ten tvrdí, že do hodnoty 4 dioptrií je vhodné nechat stejné hodnoty jako u brýlí). Jak to tedy je?

Vzhledem k tomu, že čočka je oproti brýlím, přibližně o 12 mm blíže předpokládanému místu zaostření tedy sítnici, je nutno k hodnotě čočky přičíst plus dioptrie. Do 4 D je tato hodnota tak nízká, že nedosahuje ani 0,25 D a tudíž je přepočet zbytečný, Od 4 se připočítává, tzn u rozptylek (-) se hodnota zmenší, u spojek (+) zvětší. Nejdůležitější je však Váš pocit zda vidítě nejen dostatčně ostře, ale především komfortně.

Cca 3 měsíce nosím brýle -0,5 dioptrií na obou očích, na levém cylindr 180°. Poslední dobou mám pocit, že při sportu hůře vidím. Chci se zeptat, zda je pravda, že dioptrická hodnota KČ je nižší, než hodnota na brýlích. Pokud ano, tak jestli mají význam čočky -0,25 dioptrie.

Ve vašich hodnotách se ještě přepočet neuplatňuje, protže rozdíl je jenj v malých zlomcích dioptriíí, významným se stává až od 4D, kde je kolem 0,25D. možná by bylo dobré vyzkoušet i čočky torické ( s cylindrem ).

Dobrý den, asi týden zkouším Acuvue Oasys. Cocky jsem dosud nikdy nenosila. Na brýlích mám asi 6 d. a přibl. 0,5 cylindry. Vyšetření na KČ mi dělal jiný lékař, který mi dal KČ 6,5 d. S čočkami mám pocit, že na dálku vidím perfektně, kdežto na blízko špatně (jakoby mi chyběla asi 1 dipotrie), mám problém zaostřit. Oku to trvá delší dobu. Je to o zvyku?

Dioptrická hodnota čoček se musí od cca 4 D přepočítat na vzdálenost 12 mm ( což je běžná vzdálenost vrcholu brýlového skla od vrcholu rohovky) u mínus skle se odečte u plus přičte. Vaše obtíže svědčí prtavděpodobně o malém překorigování. Asi by bylo vhodné o 0,5-1 D snížit korkeci. (předpokládám, že se jedná o mínus skla na dálku)

TOPlist