Finance

Chtěla bych se zeptat, zda zdravotní pojišťovny, konkrétně VZP doplácejí tak jako jednou za čas na brýle, také na kontaktní čočky.

Ano, doplácí ale jen ve speciálních případech a při vyšší refrakci než + - 10,0 D.

Chtela bych se zeptat, jake poruseni cocky je nebezpecne pro oko. Na nove cocce jsem zahledla poruseny okraj.Okraj neni cely, chybi maly kousek.Zajimalo by me proto, jestli ma cenu jit je reklamovat, mela-li bych narok na nove.

Jakékoliv mechanické poškození kontaktní čočky se neslučuje s její aplikací. Porušený okraj čočky dráždí spojivku a může vést ke komplikacím, navíc u porušeného okraje může čočky brzy sama celá prasknout. Reklamace mechanicky poškozené čočky je velmi problematická. Protože obvykle mechanické poškození vzniká při manipulaci s čočkou a u žádného výrobku se záruka na mechanické poškození vzniklé nevhodnou manipulací nevztahuje.

Manželka nosí kontaktní čočky ACUVUE (Johnson & Johnson). Na radu jejího lékaře je nosí 5 dní nepřetržitě a pak je na noc vyndá. Tahle 6x (30 dní) a pak je vymění za nové. Je tento postup u těchto čoček správný? V případě, že nikoli, můžete nám poradit druh čoček, které by se nemusely denně vyndávat a nezruinovaly by náš rodinný rozpočet?

Přestože čočky Acuvue jsou velmi kvalitní a jsou schváleny na nošení 1 týden, je tento způsob nošení rizikový pro rohovku, především pro vznik vaskularizace rohovky a poškození povrchu rohovky. Z lékařského hlediska je tedy nošení čoček přes noc nevhodné. Pokud chcete čočky pro kontinuální nošení, jsou dens na trhu čočky ze zcela nového materiálu, který toto podstatně bezpečněji dovoluje.

Mám astigmatismus hyberopicus bilat.Předepsané čočky tvrdé cylindr plus 6 na L i P oko.Cena okolo 20000. Příliš drahé.Je jiné řešení jak vidět jako normální zdravý člověk?

Levnější variantou by bylo vyzkoušet měkké čočky, ale ty obvykle nejsou v takto vysokým cylindrem k dispozici, a při vysokém cylindru se cena čočky výrazně zvedá. Další možností jsou brýle, se kterým máte jistě své zkušenosti.U vysokého astigmatismu je možno použít k jeho vyrovnání a některou z technik laserové refrakční chirurgie v některém ze specializovaných center.

Chtěla bych se zeptat na možný příspěvek VZP na kontaktní čočky.Do této doby jsem nosila brýle, ale má lékařka mi doporučila kontaktní čočky, vzhledem k velké mu rozdílu mezi očima. Na levém oku mám 5.5 a na pravém 2.5. Bylo mi řečeno, že v tomto případě pojišťovna něco přispívá. Uvažuji o čočkách Surevue, vyměnitelných po 1 měsíci. Jejich normální cena je 2285 Kč za balení na půl roku.

Bohužel pojišťovna přispívá pouze na čočky při dioptrických vadách nad 10D. Jedinou možností je podat žádost o úhradu reviznímu lékaři, ale ani v takovém případě Vám nedávám velkou šanci navíc čočky Surevue nejsou v číselníku VZP.

Je mi 17 let a mám 12,5 dioptrií.Zajímalo by mě,jestli mám nárok na hrazení kontaktních čoček pojišťovnou.

Podle současných předpisů zdravotních pojišťoven, máte nárok na předpis čoček jednou ročně pokud máte více než 10 D. Hrazena je ovšem cena nejlevnějších čoček, která je regulována MF a stanovena VZP. Tato cena nedosahuje ceny většiny čoček na trhu, mezi hrazenými výkony není aplikace čočky.

Bude mi teprve 15 let, ale musím nosit brýle, které mi brání v činnostech, jako je například sport. Lyžování, plavání,... Čočky by mi moc pomohly, ale jsou velmi drahé...moji rodiče si je nemohou dovolit. Existují nějaké typy čoček, které jsou přístupnější, třeba méně známé značky, méně kvalitnější, ale v normě.Děkuji za odpověď!!!

Kontaktní čočky by pro Vás byly jistě velice vhodné. Myslím, že vybrat z nějakých nejspíše měsíčních, které jsou cenově dostupné, by neměl být problém. Navštivte aplikační středisko, kde Vám jistě poradí.

Dobrý den, první aplikace čoček mě stála u nejmenované firmy 660kč. Požádal jsem dotyčnou lékařku, aby mi sdělila rozměry mých očí, abych je znal pro příští nákup čoček. Ta mi však řekla, že rozměry znát nepotřebuji, poněvadž si budu chodit kupovat čočky do jejich firmy, kde mi vystavili kartu, a také proto, abych si nechodil kupovat čočky ke konkurenci. Ptám se Vás proto, zda má právo mi tyto informace zamlčet. Její postup mi jako budoucímu lékaři přijde hrubě neetický. Děkuji za Vaši odpověď. S pozdravem Martin Černý

Cena první aplikace se obvykle v závislosti na různých okolnostech pohybuje v Praze a okolí mezi 400 -800 Kč. Samozřejmě, že máte právo znát výsledky Vašeho vyšetření. Čočky si můžete koupit především na základě udajů na balení čoček. Na druhou stranu je od našich klientů nesolidní pokud absolvují první vyšetření, které zabere dost času a je nákladné a čočky pak chodí kupovat jinam. Správný postup solidních kontaktlogů je neprodat čočky novému klientovi bez řádného vyšetření, chrání tak sebe i klienta před nepoctivými prodejci a především chrání klientovo zdraví.

Moje matka má 20 dioptrií a nosí kontaktní čočky. Je jí přes 40 let a jestli má nárok na nějaké hrazení (alespoň částečné) od zdravotní pojišťovny.

Při refrakčních vadách nad 10 D je nárok jedenkrát za rok na předpis kontaktních čoček podle číselníku VZP.

Musela jsem změnit kontatologa (můj předešlý ukončil svoji činnost a doporučil mi jiného). Nový kontatolog mi prodal čočky a kterých mi tvrdil, že je mohu nosit rok. Dal mi však 6 párů čoček, na kterých je napsáno, že jsou po měsíční výměnu. Značku si bohužel nepomatuji, ale na Vašich stránkách jsem ji nenašla, tak asi není příliš známá. Když jsem se ohradila, že čočky jsou jen na půl roku (zaplatila jsem cca 4000,-),řekl mi, že pokud k němu budu chodit každé 2 měsíce na kontrolu a bude sledovat moje oči, mohu nosit měsíční čočky bezpečně 2 měsíce.Má pravdu?

Nejspíše budete muset změnit kontaktologa znovu, přenášení čoček přes lhůtu výměny doporučenou výrobcem je nebezpečné a může vést ke vzniku komplikací. Tento kontaktolog jedná nesprávně a pokud by se Vám něco stalo ponese plnou odpovědnost.

TOPlist