Ostatní

Jsem dlouholetým uživatelem kontaktních čoček Surevue jejichž nošení mi naprosto vyhovuje. Jedinou nevýhodu shledávám v nutnosti jejich každodenní údržby která je v některých situacích nepohodlná. Z tohoto důvodu jsem zkoušel jak jednodenní čočky Acuvue, tak i nový typ - Pure Vision. U Acuvue však nebyla dosažena srovnatelná ostrost vidění, Pure Vision bylo přes unikátní vlastnosti (vzhledem k nečistotě životního prostředí) nutné stejně každodenně čistit, čímž jejich výhoda zaniká. Z uvedených důvodů hodlám nadále zůstat u užívání typu Surevue, nicméně prosím o informaci zda je možné pro účely údržby pořídit ultrazvukovou čističku (o jejíž existenci jsem před časem slyšel), případně kontaktní spojení na možného dodavatele.

Systémy čističek kontaktních čoček na bázi ultrazvuku už nás nejsou registrované ani zatím žádný dovozce je nedováží, ve světě se používají i ultrafialové čističky, resp. sterilizátory. U obou těchto zařízení, která vyrábějí americké firmy však nutnost denní péče o čočky neodpadá, jenom o něco zjednodušuje některé kroky. Navíc ceny čističek se v obou případech pohybují kolem 500 USD.

Chtěla bych se zeptat zda mohu bez problémů nosit kontakt. čočky, pokud většinu prac. dne strávim před obrazovkou počítače (nemohou čočky osychat?), mám -2 dioptrie, jaké čočky by byly nejvhodnější?

Samozřejmě i u počítače je možno používat celodenně čočky. Jaké čočky budou zrovna po Vás nejlepší, je možno stanovit až po pohovoru a vyšetření. Výběr čoček závisí totiž na mnoha okolnostech.

Chtela bych se zeptat, zda je vhodne nosit kontaktni cocky i v tehotenstvi?

Normální těhotenství není v žádném případě překážkou nošení kontaktních čoček.

Chtěl bych se zeptat, zda v případě eventuální záměny čoček (levá za pravou), je kontaktolog schopen určit jejich správné pořadí.

Pro změření dioptrické hodnoty čočky je potřeba speciální fokometr, který v aplikačních střediscích není běžně k dispozici. Pokud je větší dioptrický rozdíl pak to můžete sám poznat podle kvality vidění. Nebo Vám může kontaktolog při nasazených čočkách změřit refrakci a tak určit čočky.

Co se stane, když s kontaktními čočkami usnu?

Velmi záleží na tom jaký typ čoček máte a na době, po kterou spíte. Pokud usnete na 20 min, neměl by být problém s žádnými čočkami. Spánek přes noc by mohl přinést komplikace ve smyslu poškození povrchu rohovky, především u čoček, s nižším obsahem vody, silných čoček a znečištěných čoček. Dodržování správných zásad nošení KČ, se kterým je povinen Vás seznámit Váš kontaktolog je základem bezpečného užívání KČ.

Dobry den, rada bych se zeptala jaky je rozdil mezi cockami Acuvue a Acuvue 2?

Acuvue 2 mají jinak konstruovanou vnitřní plochu, především v oblasti okraje čočky, což usnadňuje manipulaci s čočkou a zajišťuje lepší snášenlivost čočky. Také je zde jiná značka (123) pro rub a líc oproti Acuvue (AV).

Chtěl bych se zeptat, zda nošení očních čoček v zakouřeném prostředí (např. restaurace) může mít negativní vliv na oči popř. čočky (tzn. nebezpečí zánětu či zkrácení životnosti čočky)? Nosím Johnson Surevue.

Nošení čoček v zakouřeném prostředí přináší řadu obtíží, akutně to bývá větší pálení a menší snášenlivost. Podráždění očí pak může přetrvávat i déle a vést ke vzniku chronického zánětu spojivek. Životnost čočky se také zkracuje. Vhodné by bylo proto přejít na čočky s co nejkratší dobou plánované výměny.

Mám 41 let a brýle jsem nenosil od 7 let. Po vyšetření očním chirurgem Baťovy nemocnice mám možnost operace obou očí. Jsem dalekozraký 2 a 4 dioptrie s astigmatizmem obou očí 5 a 5,5 dioptrií o 90° a stav se už dlouhodobě nezhoršuje. Mám obavy, aby po operaci nedošlo k negativní adaptaci očí bez předchozího dlouhodobějšího nošení čoček nebo brýlí. Můj dotaz teda je - zda bych měl před tak radikálním zásahem nosit brýle nebo čočky a jak dlouho.

U této operace nemá předchozí nošení brýlí ani čoček žádný vliv na výsledek operace.

Slysel jsem, ze vymyvani pouzdra vodou pred naplnenim novym roztokem a ulozenim cocek na noc se nedoporucuje, pry je lepsi i samotne vymyvani provadet roztokem. Jaky je Vas nazor?

Oplachování kontaktních čoček, ani pouzdra na čočky, obyčejnou vodou není vhodné pro možnost kontaminace akantamébou, která může vyvolat velmi závažný zánět rohovky. Veškerou péči proto provádějte pouze určenými roztoky.

Je vysetreni zraku pocitacem, ktere nabizeji nektere optiky,stejne ucinne jako klasicke vysetreni u ocniho lekare.

Žádné vyšetření počítačem, které by nahradilo vyšetření očním lékařem neexistuje. Vyšetření na přístroji tzv. autorefraktoru, které stanovuje dioptrické hodnoty oka, je pouze pomocným vyšetřením pro stanovení refrakce ( počtu dioptrií do brýlí) a v žádném případě nenahrazuje vyšetření, hodnoty tímto přístrojem stanovené jsou pouze orientační a je nutno je vždy doplnit subjektivním stanovením refrakce ve spolupráci lékaře a pacienta.

Měl by jsem na Vás troch zvláštní dotaz. Potřeboval by jsem vědět kdy prof. Wichterle vynalezl kontaktní čočky a jak to pak bylo následně s patentem na tyto čočky. Prý byl prodán do zahraničí. Snad do USA a nebo do Japonska.

Prof. Wichterle vynalezl měkké, hydrogelové čočky počátkem šedesátých let. Některé patenty byly skutečně prodány.

V soucasnosti pouzivam cocky Ciba Vision - Weicon CE +9, 13,80 FL a kdyz jsem je asi pred 2 lety, chtela vymenit za jine, nenasla jsem znacku ani typ, ktere by mi sedely, od te doby jsem to uz radsi nezkousela. Myslite si, ze to bylo mym kontaktologem nebo na nasem trhu neexistuji jine cocky s obdobnymi parametry? Zvlaste by me zajimaly cocky pro kontinualni noseni (i treba jen tydenni), protoze se chystam na delsi dobu do ponekud mene civilizovanych kraju a denni cisteni si nedokazu predstavit. Popr. bych byla ochotna si takoveto cocky objednati v zahranici, kdyby tam nejake existovaly. Take se obavam, ze pokud by se cocky, ktere nosim nyni, prestaly vyrabet, musela bych se opet vratit k brylim, coz by pro me bylo vic nez neprijemne.

V současné době jsou na našem trhu 2 značky čoček pro kontinuální nošení - na dobu 30 dnů. Pro Vás by bylo řešením i používání čoček jednodenních, které myslím by byly pro návštěvu méně civilizovaných oblastí nejvhodnější. Nalézt vhodné řešení je možné však jen po vyšetření.

Uvažuji o pořízení kontaktních čoček. V řidičáku mám zápis Brýle nutné. Dostanu při koupi nějaký doklad, který policie uzná?

V každém aplikačním středisku byste měla dostat kartičku s potvrzením jaký typ čoček nosíte.

Mohl by jste mi, prosím, popsat princip stenopeických čoček a popsat čočky vyplachovací?

Stenopeické čočky jsou čočky, které mají na zcela neprůhledném podkladu pouze malý otvor, kterým, je vidět. tyto čočky se mohou používat při rozsáhlých defektech duhovky, kdy se podle velikosti otvoru reguluje přístup světla do oka a tak umožňuje vidění. Velmi úzký otvor může také způsobit odfiltrování rozptýlených paprsků světla a tak vytvoří tzv. stenopeický efekt, při kterém je vidět dobře i při refrakčních vadách. Co se myslí vyplachovacími čočkami nevím.

Doposud používám KČ OPTIMA FW (BAUSCH LOMB),dioptrie -1.50/-1.75. S ohledem na denní používání čoček bych chtěla přejít na KČ SOFLENS 66 od stejného výrobce. Chci se zeptat, jestli hraje nějakou roli rozdílnost průměru (OPTIMA FW - 14.00, SOFLENS - 14.20) a jaký rádius mám zvolit, když u nyní používaných čoček je rádius 8.70. KČ SOFLENS 66 nabízejí rádius S/M nebo F/M.

Rozdíl v průměru čočky nehraje prakticky žádnou roli, je dán konstrukcí čočky. Velmi důležitý je radius vnitřního zakřivení čočky, který vlastně určuje její velikost. ve vztahu k zakřivení rohovky. Pro rozhodnutí, který z nabízených rozměrů je pro vás nejvhodnější je nutno znát radius zakřivení vaší rohovky. Čočku je však nutno vyzkoušet a podle chování čočky na oku rozhodne o správné velikosti Váš kontaktolog.

Chtel bych se zeptat - jak mam skladovat sady cocek (mam zakoupenou sadu na ctvrt roku, jeden par pouzivam a zbytek je zabaleno). Maji byt v chladnu, napr. lednici? Nebo pokud se budu pohybovat napr. ve velmi teplych oblastech atp.

Firemně zabalené čočky nemají obvykle žádné zvláštní požadavky na skladování, neměly by zmrznout a neměly by být vystaveny extrémně vysokým teplotám.

Zajímalo by mě, zda je normální, když mi můj kontaktolog nabízel zkušební pár čoček, jejichž doba trvanlivosti uplynula již v roce 1999? Jaký vliv na oko by takové čočky mohly mít?

Exspirace kontaktních čočkách uvedená na originálním balení znamená dobu sterility čočky uvnitř balení. Materiál čočky samotné pokud namáhám má však životnost mnohonásobně delší. Je tedy nepravděpodobné, že by Vám taková mohla nějakým způsobem poškodit oko. Postup při kterém se zkouší prošlé čočky je však samozřejmě nesprávný a v seriózním středisku by se neměl vyskytnout.

Čočky pro kontinuální nošení ( až 30 dnů) jsou nás k dispozici od dvou firem. Jedná se čočky ze zcela nového materiálu, který poskytuje vysoký průnik kyslíku k rohovce a tím minimalizuje vliv jeho nedostatku na rohovku. Jejich nošení však vyžaduje odpovědného nositele, který bude v počátku užívání dodržovat pravidelné kontroly ( poměrně časté ) a poté průběžné kontroly u svého kontaktologa. Velmi důležité je důkladné dodržování zásad bezpečného nošení.

Jaký je váš názor na nové kontaktní čočky, které mohou být údajně bez problémů nošeny až 30 dní bez přerušení.

Po roce nošení mých 12 měsíčních kontakt. čočkách BAUSCH&LOMB jsem začal špatně vidět na jedno oko. Po bližším prohlédnutí dotyčné čočky jsem odhalil bílou tečku zhruba ve středu čočky.Po čase se tato skvrna začala zvětšovat a mě oko řezat. Prosím o radu, zda jde tato skvrna nějakým způsobem odstranit nebo, zda je zapotřebí čočky vyměnit. Dále prosím o radu, jaký typ čoček je pro mě vhodný.Oproti dřívějšku jsem začal nosit více přes den brýle a čočky používám, jen když jdu do společnosti a na sport.Čočky snesu na očích jen asi 6-8 hodin.

Podle Vašeho popisu se nepochybně jedná o plíseň na povrchu čočky, kterou nelze nijak odstranit tuto čočku je nutno ihned vyhodit a stejně tak pouzdro ve které jste ji uchovával. Vhodnější by byly čočky pro plánovanou výměnu s intervalem výměny 2 týdny až měsíc.

Nedávno jsem začal nosit torické kontaktní čočky (parametry 0.50, 1,25, 90°) ale nejsem si jistý, jestli mi dobře sedí - čočka je i po několika hodinách vychýlená od středu zornice asi o 0,5-1 mm. Je to normální, nebo bych měl mít jiné čočky?

Mírná decentrace čočky do 1 mm, stejně jako malý pohyb čočky na oku je možný, pohyb je dokonce žádoucí. POkud čočky dobře snášíte a dobře s nimi vidíte není třeba se tímto úkazem zabývat.

Ráno jsem si nasadila nový pár čoček a večer když jsem je vytáhla, tak jedné kousek chyběl. Nejsem si vědoma žádné chyby při vyjímaní čoček, lze je tedy reklamovat?

Reklamace mechanicky poškozených čoček je vždy sporná. K poškození čočky může dojít velmi snadno při nasazování i při vyndávání. Proto bývá většinou taková reklamace neúspěšná.

Nechala jsem si od svého gynekologa předepsat novou antikoncepci JEANINE, ale zapomnela jsem se ho zeptat, zda-li ji mohu užívat, když pravidelně nosím kontaktní čočky(ActiFresh 400).

Obvykle nemá užívání antikoncepce vliv na nošení kontaktních čoček. U citlivých jedinců však může někdy být snížená snášenlivost čoček , případně větší spojivkové dráždění hormonální antikoncepcí způsobena.

Zhruba od roku 1977 jsem používal české soustružené čočky snad s označením TTC(?). Byl jsem s tímto typem dlouhá léta naprosto spokojen. Před několika lety mi však bylo v optice řečeno, že se tyto čočky ji ž nevyrábí, že jsou zastaralé atd. a bylo mi postupně prodáno několik typů čoček různých značek a s různou dobou plánované výměny. Ani s jedním typem nejsem spokojen pro jejich obtížnou manipulovatelnost a podle mého názoru i pro horší optické vlastnosti. Údajnou výhodu nositelnosti 15 a více hodin denně jsem nikdy nevyužil. Naštěstí doposud mám více než 7 let staré, původní soustružené čočky, které si na rozdíl od těch moderních dokážu nasadit i sundat ze 5 vteřin a kdy ž mi upadnou dají se relativně snadno najít. Nedávno jsem zaslechl informaci, že se tyto nebo podobné soustružené čočky i dnes ještě vyrábí. Prosím o informaci zda je tomu skutečně tak, případně jestli existuje podobná čočka. Podotýkám, že mám - 7 D a cena čoček není rozhodující.

Používat několik let staré soustružené čočky je velmi nebezpečné, tyto čočky jsou nepochybně velmi znečištěné, hrozí zavlečení infekce do oka a poškození oka. Dnes je k dipozici celá řada typů čoček s různou hydratací, které mohou být podobné těm které jste užíval dříve, jde jen o to najít správný typ. I v Česku se vyrábějí soustružené čočky.

Mam bryle na dalku s dvema dioptriemi na obouch ocich. Bryle jsem byla schopna nosit ve skole. Od te doby se za ne strasne stydim a mam problem v komunikaci s ostatnima. Nesnasim ten pocit, divat se na nekoho pres bryle, takze se na lidi okolo moc nedivam. Ale celkove je nejak spatne snasim. Ted pracuju jako prodavacka a radeji bych bryle vymenila za cocky. Rada bych se zeptala jestli i na tento problem lze aplikovat kontakt. cocky. A je sila cocek stejna jako u dioptrii? A lze je koupit i bez predpisu? Ale mam panickou hruzu z lekaru, kterou nejsem schopna prekonat.

Dioptrické hodnoty kolem 2 D jsou jedny z nejčastěji užívaných. Váš problém by byl čočkami nepochybně velmi snadno vyřešen. Bohužel nelze čočky prodávat bez řádného vyšetření kontaktologem v některém aplikačním středisku. Pokud tedy čočky chcete budete muset vyšetření podstoupit a rovněž zácvik v nasazování. Nejedná se však v žádném případě o vyšetření nepříjemné nebo zatěžují.

Používam čístící roztok SOLO Care. Na obalu je napsáno, že se roztok nesmí používat déle ne ž 3 měsíce po otevření.Mám 360 ml balení a omylem jsem ho před 4,5 měsíci otevřel (v domění, že již nemám jiný roztok. Ten jsem ale posléze na šel) a odlil roztok na jedno vyčištění. Mohu tento roztok ještě použít, když byl pak celou dobu zavřen?

Doba použití otevřeného roztoku je omezena možností kontaminace roztoku bakteriálními kmeny, které pak může vést k znečištění čoček. Delší používání roztoku je tedy z bakteriologického hlediska a z hlediska zdravého používání kontaktních čoček nevhodné.

Chtěla bych se Vás zeptat, jaká je záruka na kontaktní čočky. Mám čočky typu BAUSCH&LOMB, které mají životnost 1/2 roku.

Tak jak vyplývá ze současných právních norem je záruka na každé zboží nejméně půl roku. U kontaktních čoček je však mnohdy problém s určením oprávněnosti reklamace, zvláště pokud se jedná o mechanické poškození, v takovém případě záleží jen na kontaktologovi, který Vám čočky prodává.

Zajímalo by mě, zdali existují sluneční kontaktní čočky (jako náhrada za sluneční brýle)???

Existuje celá řada barevných čoček, prakticky všichni výrobci deklarují přítomnost UV filtru v KČ. V současné době se skutečně sluneční čočky prakticky neužívají. Dříve jsme zkoušeli do hněda zabarvené čočky jako sluneční, ale jejich užívání nepřinášelo požadovaný komfort.

Chci se zeptat, nosil sem kontaktni cocky acuvue (zaostreni 8,8) a dneska sem si koupil nove cocky acuvue 2 (zaostreni 8,7). Jaky je rozdil v techto kontaktnich cockaj, je oznaceni 2 necim vyjimecne a jaky je rozdil mezi 8,8 a 8,7.

Jedná se stejný typ čoček, je nová pouze konstrukce okraje, která umožňuje lepší manipulaci s čočkou a lepší kontakt čočky na okraji. Nová konstrukce vedla ke změně vnitřního zakřivení na 8.7. Většina nositelů pociťuje nový typ jako komfortnější.

Nosim kontaktni cocky 30-denni. Muj optomerista mi pri posledni kontrole rekl, ze mam siroke zakriveni rohovky a proto potrebuji ty nejplostejsi cocky co existuji. Pri noseni techto cocek se mi ale stava, ze na konci dne zacinam videt rozostrene na prave oko. Kdyz jsem to rekla me optometristce, tak mi rekla,ze se to muze stavat,ale ze tyto cocky jsou pro me ty nejlepsi. Nevim tedy, jestli je mam nosit nebo vymenit druh.

Bohužel Vám na tuto otázku nemohu zcela přesně odpovědět. Protože zamlžení může být jak u čoček volných tak i u těsných, ale i samozřejmě u jiných nepřesností v aplikaci. Pochopil-li jsem dobře váš dotaz nosíte čočky pro prodloužené nošení na 30 dnů, tam pak mohou i další problémy. Přesnou odpověď by bylo možné dát až po řádném vyšetření.

Zajímalo by mne, jestli kontaktní čočky také korigují šilhavost.

Kontaktní čočky mohou korigovat šilhání, ale je nutno vědět, o jaký typ šilhání se jedná. Pacient musí být velmi pečlivě vyšetřen a sledován. Kontaktní čočky jsou vhodné až pro starší děti nebo dospělé, kde je již šilhání i refrakční vada stabilizované.

Vážený pane doktore, byl bych rád, kdybyste mi odpověděl na otázky proteinového a denního čištění kontaktních čoček. Musím provádět proteinové čištění každý týden, i když jsem je za uplynulý týden použil pouze jednou nebo dvakrát? A druhá otázka, mohu u ročních čoček měnit různé roztoky pro denní čištění během jejich používání?

Odstraňování tukových a bílkovinných usazenin je velmi důležité u každých čoček určených k delšímu než dvoutýdennímu užívání. Protože usazeniny mohou být zdrojem komplikací, doporučuji pravidelné čistění. Roztoky určené pro čistění a uchování měkkých kontaktních čoček se mohou užívat pro všechny kontaktní čočky. Avšak nejvhodnější je užívat roztok doporučený výrobcem kontaktní čočky, respektive Vaším kontaktologem.

Kontaktní čočky nosím již 14 let a pravidelně navštěvuji svého očního lékaře. Včera mi však při nákupu čoček optik, u kterého mám evidenční kartu z minulých vyšetření, odmítl čočky bez vyšetření prodat, i když jsem přesně specifikovala jaké chci. Tvrdil, že mám vyšetření zdarma, a že mi je jinak neprodá. Odešla jsem tedy hledat jiného prodejce, který mi je prodal bez vyšetření a o 900,-Kč levněji! Tak se ptám: je správné, že mě optik nutí k vyšetření zraku, které nehradí pojišťovna a navyšuje tím cenu kontaktních čoček, které bez vyšetření odmítne prodat?

Váš dotaz bohužel neobsahuje informaci o tom, kdy Vás první optik naposledy vyšetřil. Pokud by to bylo před více než cca 6 mesíci, je jeho postup neprodat čočky bez vyšetření naprosto správný. Vyšetření předního segmentu oka na přístroji štěrbinová lampa je nedílnou součástí aplikace. Takové vyšetření by měl správně pacient absolvovat 2x ročně. Přitom běžná praxe bývá, že za takové vyšetření se platí při změně čočky (typu, tvaru, materiálu, optické mohutnosti čočky), ne však více než 1x ročně. Ceny za takové vyšetření jsou ruzné, zavisí na provozovně. Obecně, první prodej (aplikace) kontaktních čoček bez vyšetření předního segmentu oka je v příkrém rozporu s postojem České kontaktologické společnosti. Co se týče rozdílu v ceně čoček, lze oprávněně říci, že vzhledem k jeho výši určitě nebyl způsoben absencí vyšetření, ale nabídkou levnějšího zboží. Naštěstí je na našem trhu dostatečná konkurence výrobců i aplikátorů, takže klient si může vybrat z široké škály výrobců, typu výrobku a různých cenových hladin. Doporučujeme Vám, abyste se vrátila k prvnímu optikovi. Podle Vámi uvedených informací je serióznější než ten druhý.

Dobry den (noc ???) :))) Chtel bych se zeptat jak dlouho muze byt kontatni cocka v oku ... 10 hod? Kdyz je tam dlouho (>24 hod), muze to poskodit oko jinak nez ho poskrabe? Take bych se Vas chtel zeptat jestli kontakni cocky mohou poskodit oko, kdyz jsou zornice extremne rozsirene a naopak, kdyz nejsou vubec videt (vlivem ilegalnich latek)? Uvidim pres ne neco? Na vasi strance o tom moc nemluvite, znam docela dost lidicek co tohle zajima. Moc dekuji za pripadnou reakci.

Dnešní moderní čočky mohou být na oku celý den, tzn. i 20 hodin. Záleží však na typu čočky. Proto u každé čočky Vám o délce nošení podá informaci Váš kontaktolog. Šíře zornice nemá vliv na nošení kontaktních čoček. Při užívání drog však nošení kontaktních čoček nedoporučuji, především pro potenciální nespolehlivost uživatele halucinogenních látek v dodržování zásad správného nošení kontaktních čoček.

Mohou kontaktní čočky, uložené v pouzdře v desinfekčním roztoku zmrznout při ponechání v chladném prostředí? Co se s nimi stane a mohou se nadále používat?

Běžná hydrogelová kontaktní čočka (38% hydratace), uložená ve fyziologickém roztoku v uzavřené skleněné lékovce zamrzá při teplotě cca -15°C, přitom samotný fyziologický roztok v lékovce zamrzá při cca -10°C. Materiál čočky samozřejmě s klesající teplotou křehne, nicméně zamrznutí celého objemu roztoku okolo čočky přirozeně brání jejímu mechanickému poškození. Čočky kontrolované po zamrznutí a opětovném roztátí roztoku nevykazovaly žádné změny ve vlastnostech ani v kvalitě. Proto se náhodného zamrznutí čoček nemusíte obávat, ale samozřejmě je zbytečně nevystavujte ani těmto ani jiným extrémním podmínkám. V každém případě by před dalším použitím měly být zkontrolovány odborníkem na přístroji s dostatečným zvětšením.

Pořídil jsem si kontaktní čočky. Mám ale problém s nasazováním. Existuje pomůcka pro snadnější nasazování?

Každý kontaktolog je povinen Vás naučit čočky řádně nasazovat i vyndavat. Pokud to již umíte, záleží jen na cviku, jak rychle se Vám tato činnost stane rutinou. Pro měkké kontaktní čočky neexistuje žádná dobře funkční pomůcka. Vhodná bude opětovná konzultace u Vašeho kontaktologa a nový zácvik. Tak bude moci odstranit chyby, které při nasazování děláte.

Trpím krátkozrakostí a astigmatismem (L -6,5 -2,75/50', P -9,5 -2,25/145'). Lékař mi řekl, že má vada není způsobena dlouhým okem, ale zakřivením rohovky (pozn. nemám keratokonus), a že proto mohu nosit jen tvrdé kontaktní čočky vyrobené na míru. Myslíte si, že má smysl do takových čoček investovat cca 5000,-, když nevím, jestli si na ně zvyknu (mám často podrážděné oči), a když s brýlemi vidím dobře?

Abych Vám mohl odpovědět musel bych znát i hodnoty zakřivení rohovek, ale dioptrické hodnoty, které uvádíte nejsou nikterak mimořádné a pravděpodobně by bylo možno Vaši vadu korigovat i měkkými torickými čočkami.

Nosím brýle -3 dioptrie takže krátkozrakost, je v pořádku, že mi kontaktolog určil KČ -3,75 dpt? Vím, že rozdíl musí být, já však cítím velký rozdíl a přes čočky vidím mnohem lépe - mám na mysli věci v dálce - ostatní výhody jsou mi známy. Čočky nosím asi půl roku, ne však stále, mám SUREVUE od Johnson&Johnson na 14 dní, je možné, že by se mi za tu dobu mohl zrak zhoršit - za poslední 3 roky se mi zhoršoval pravidelně (je mi 25 let a brýle nosím asi 4 roky). Třetí dotaz se týká ještě čoček: po třech dnech nošení 14 denních čoček jsem si všimla, ze jedna z nich je asi 1 mm roztrhnutá - nevím kdy k tomu došlo, ale minimálně 1 den jsem je nosila aniž by mě oko řezalo nebo něco podobného - je možné ještě takovouto čočku nosit? A ještě úplně opačná otázka - mohlo mi takovéto nošení uškodit? Zatím nic neobvyklého necítím a nosím brýle.

U korekce refrakčních vad ( tedy i vaší krátkozrakosti ) není důležitý počet dioptrií, ale především komfort vidění, tzn. dobrá pohoda bez nepříjemných vjemů. Pokud s čočkami dobře vidíte je korekce pravděpodobně správná. Z Vaší otázky jsem pochopil, že s brýlemi, které jsou slabší vidíte hůře,pak tedy skutečně správná korekce je v KČ. Do cca 4,5 D se nemění počet dioptrií v brýůlích a čočkách. Surevue jsou čočky pro měsíční nošení. Natrženou čočku ani pokud vyloženě nedráždí není možné nosit, skutečně si můžete poškodit oko.

Pred asi pul rokem jsem se rozhodl zkusit pouzivat kontaktni cocky. Po beznych procedurach nyni pouzivam tzn. 30ti denni cocky (BAUSCH&LOMB - SoftLens 66). Velmi se osvedcily, protoze vecer aktivne sportuji (o neprizni počasí na bryle nemluve - tmave bryle v lete, mlzeni a dest v zime...). Ovšem pracuji jako programator a pres den mi cocky pri sledovani monitoru dost vadi - rozmlzovani obrazu atd. Nasazovat si je jen na vecerni sport je ale dost neprakticke. Existuje nejake reseni? Nerad bych se vracel k treningum s brylema, ale soucasny zpusob pouzivani cocek mi moc nevyhovuje. Mam kratkozrakost s astigmatismem -2dip. na obe oci, stale se to pomalu zvysuje (asi 1dioptr./3roky, mam 28let). Laserova korekce asi tudiz reseni neni. Zde me napada jeste otazka - jak je mozne ze se zrak stale zhorsuje, i kdyz uz nejsem ve vyvinu, tak aby se menily geometr. parametry bulvy a jine onemocneni nemam?

Je velmi pravděpodobné, že se sférickými čočkami, které používáte neuvidíte dobře na práci na počítači, ale asi ani běžné vidění na dálku nemůže být zřejmě dobré, protože Vám chybí korekce Vašeho astigmatismu, který je se 2 D dosti vysoký. Vhodné by pro Vás byly nějaké torické čočky.

Pouzivam office bryle, jedno sklo ma +1,5 na dalku a +2,25 na blizko, na levem i pravem oku mam stejnou korekci. Korekci nosim cely den. Chtela jsem odpovidajici kontaktni cocky, aby plnily tutez funkci jako me bryle. Lekarka v ocni optice mi dala cocky pouze s jednou korekci na dalku +1,5, takze mam-li cocky, vidim dobre do dalky, ale nemohu zaostrit na cteni. Procetla jsem si Vase webovske stranky a nejsem si jista, zda jsem spravne pochopila, ze existuji bifokalni ci multifokalni cocky, ktere by plnily presne tu funkci jako me bryle, tj. na JEDNE cocce bych mohla zaroven mit +1,5 a +2,25. Techniku monovision ani korekci brylemi na cteni pri nasazenych cockach pouzit nechci. Existuji takove cocky?

Samozřejmě bifokální kontaktní čočky existují a dokonce to není žádná novinka. Co je však novinka je nový typ bifokálních kontaktních čoček s novou konstrukcí určené na dvoutýdenní plánovanou výměnu. Jejich aplikace vyžaduje podrobné vyšetření a nové stanovení refrakce. Je možné, že ne každé aplikační středisko se zabývá jejich aplikací.

Mám třetí den čočky Focus Visitint, jsem s nimi spokojená (dohromady už nosím k.č. 5 let). Stalo se, že mi večer nešla jedna vyndat, jako by byla úplně přilepená na oko. Zkoušela jsem to navlhčit roztokem (používám Renu), ale i tak to nešlo. Měla jsem oko hodně podrážděné od neustálého snažení vyndat čočku, tak jsem to raději nechala na ráno. Bylo to s velkými problémy, ale nakonec jsem ji vydolovala. Ještě se mi to nestalo a ráda bych požádala o radu, co v takovém případě dělat a jak postupovat. (Jestli vyndat za každou cenu, nebo radši nechat).

Zde je otázka jaká byla příčina tak těsného přilnutí čočky. Může to být příliš těsná čočka, nebo nějaký nevhodný roztok (tento problém udělá destilovaná voda, nebo jiný hypotonický roztok). Pravděpodobnější je však příliš těsná čočka. Vyzkoušejte si po nasazení jak se čočka na oku pohybuje, normálně by měla jít posunout lehce dolu a měla se pružně vrátit do polohy. Pokud jde posunout jen obtížně a zůstane vychýlená pak je těsná. Rovněž se po vyjmutí objeví kolem rohovky otlak a oko zčervená. Zde je nutná výměna čočky za volnější. Při vyndavání takové čočky nepoužívejte lubrikační ani jiné kapky, které zvlhčí povrch čočky a vyjímání ještě ztíží. Čočku pod mírným tlakem posuňte bříškem prstu do periferie až se nakrčí a snadněji se vyjme.

Mám kontaktní čočky asi čtvrt roku. Nejprve sem měla 14-denní zkušební a nebyl problém je nasadit. Ale asi 12.den mi to nešlo, měla sem tam vzduchovou bublinu, která nešla vytlačit, protože když sem zavírala oko, čočku sem hned vymrkla. Říkala sem si, jestli to není stářím, tak jsem vybalila nové měsíční, ale nepomohlo to. Navštívila jsem proto svého kontaktologa a on mi je bez problému nasadil. Prý mi sedí dobře. Ale když sem řekla, že bych mu chtěla ukázat, jak to dělám(jestli třeba nedělám chybu), tak nereagoval. Už mě nebaví se s tím rozčilovat. Podotýkám, že dřív mi to šlo bez problémů a z ničeho nic se tam začala tvořit velká vzduchová bublina. Mohl byste mi poradit? A ještě, roztok, když mám otevřený déle než 90 dní, může to čočkám uškodit? Ještě podotýkám, že nosím značku Acuvue a mám 5 dioptrií, krátkozraká.

Skutečně je potřeba se podívat jak čočky nasazujete a případnou chybu opravit. Problém se vzduchovou bublinou se může objevit při velmi volných čočkách ( tomu by odpovídalo i vypadnutí při mrkání), nebo pokud čočku nasadíte naruby. Co se týče kontaktologa, který nereaguje na Vaše požadavky pak je jediná rada, změňte ho.

Mám čočky Johnson a Johnson a k tomu jsem dostala roztok Complete. Uz jsem ho ale spotrebovala. Musim si koupit tu samou znacku nebo mohu i jinou? Mám pořád ty jedny a samé čočky. Nebude vadit, když je z ničeho nic namočím do jiného roztoku?

Roztoky určené pro péči o měkké kontaktní čočky jsou zaměnitelné, aniž by se čočky poškodily. Čočky od firmy Johnson a Johnson jsou však určeny nejdéle na měsíční nošení (Surevue), většina však pro dvoutýdenní plánovanou výměnu. Tytio čočky je nezbytné v těchto intervalech pravidelně obměňovat.

Dá se astigmatismus operovat? Je nějaká šance na vyléčení?

Astigmatismus je možno odstranit operativně laserem. V tomto případě je poměrně velká šance na odstranění.

Chtela bych se Vas zeptat, kde je mozne sehnat stenopeickou kontaktní čočku.

V každém aplikačním středisku kde mají barevné čočky.

Prosím o odpověď, nikdy jsem čočky neměla, brýle nosím od svých 6 let a jsem krátkozraká. Je možné koupit u optika čočky na opis předpisu z června 2001? Mám na něm napsáno pravé oko Sph.dptr -1,0, cylindr -1,5, osa 180 stupňů. Levé oko cylindr -1,75, osa 180. Kolik by přibližně stály?

Nedílnou součásti aplikace kontaktních čoček je řádné vyšetření a doporučení typu čočky. Stejně tak je nutno provést zácvik v nasazování a vyjímání čoček.Cena závisí na typu čoček i na středisku.

Jsem kratkozraka (na kazdem oku 7 dioptrii) a jiz 8 let nosim mekke kontaktni cocky na trimesicni vymenu. Nosim je temer kazdy den. Posledni dobou mam oci casto unavene, pali me a ranni nasazovani je nekdy az bolestive. Moje kamaradka z Japonska mi poradila, at vyzkousim tvrde kontaktni cocky. Tvrdi, ze ji je jeji ocni lekar doporucil misto mekkych cocek, protoze pry oko tolik nedrazdi, nebot se na nich neusazuji bakterie atd. Ona tedy ma tvrde kontaktni cocky a je s nimi spokojenejsi nez s mekkymi, jeji znami pry rovnez. Tak bych je rada vyzkousela take. Ale na Vasich strankach o nich nejsou temer zadne informace. Navic uvadite, ze tvrde cocky se uz moc nepouzivaji. Tak by me zajimalo, zda je to nejaky novy japonsky trend, nebo co.

Klasické tvrdé kontaktní čočky se skutečně již téměř nepoužívají, čočky z PMMA, dnes tvrdé čočky se nazývají RGP (rigid gasperameable ) a v celosvětovém měřítku tvoří přibliŽně max 5-10% trhu, podLE lokalizace. Právě Japonsko jednou ze zemí, kde mají velké zastoupení. Usazeniny se na tvrdých čočkách vytvářejí také a řada komplikací je společných pro oba typy jako tvrdé tak měkké. U nás je jen několik málo středisek kde se aplikují. V Praze se na ně specializuje Benooptik ve Vězeňské ulici.

Rád bych se zeptal, co se děje s okem po nasazení měkkých kontaktních čoček (např. J+J Acuvue2), myslím tím, jak se změní přísun kyslíku ku oku a antimikrobiologická ochrana oka? A ještě, často na dlouhých trasách v autobuse podřimuju a mám nasazené čočky; na noc si je však sundávám; může být ono podřimování s čočkami nebezpečné, jaký je vlastně rozdíl mezi podřimováním s nasazenými čočkami a spaním s čočkami.

Samozřejmě i nejlepší čočka nějakým způsobem omezí přísun kyslíku. Snížení parciálního tlaku kyslíku však u kvalitních čoček nedosahuje kritických hodnot, a tak se vlastně na metabolismu rohovky neprojeví. Ve kvalitních čočkách je možno krátkodobě i spát, většinou jsou tyto čočky schváleny i na tzv. prodloužené nošení (většinou na týden), tak dlouhé nošení však nedoporučujeme, protože se při takovém nošení výrazně zvyšuje riziko vzniku komplikací. U nejkvalitnějších čoček určených pro plánovanou výměnu je možno akceptovat tzv. flexibilní režim nošení, kdy je základem denní režim, ale při nějakých zvl. příležitostech je možno v čočkách jednou přespat bez zvýšení rizika komplikací. Rozdíl mezi podřimováním a nočním spaním v čočkách spočívá především v délce nepřetržitého zavření očí

Zajímalo by mě, kolik je v naší zemi pacientů,kteří nosí tvrdé kont.čočky

Bohužel chybí přesné statistické údaje, které by umožnily odpovědět. Ve světě se tvrdé čočky již praktickY nepoužívají, u nás je velmi málo lidí ve speciálních indikacích používá tvrdé čočky, pouze jedna laboratoř v ČR se zabývá jejich výrobou a aplikací. Většinou se dnech ve smyslu tvrdých čoček hovoří o tzv RGP (rigid gas permeable) tedy plynopropustné tvarově stálé čočky. Ve světě zaujímají kolem 5% trhu u nás počet nositelů pravděpodobně nedosahuje ani 1%.

Zajímalo by mě, jak dlouho vydrží jednodenní čočky. Myslím tím nerozbalené. Například, když rozbalím 2. pár po 1/2 roce. Jsou stále funkční?

Na každém originálním balení čoček, je datum exspirace do kdy lze takto zabalené čočky použít. Podle toho je nutno se řídit.

Nosím pravidelně měsíční kontaktní čočky a potřebuji nové změření dioptrií pro náhradní brýle. Jak dlouho před měřením musím mít kontaktní čočky sundány?

V den, kdy se provádí měření refrakce a korekce by neměly být nasazeny čočky.

Mohu dostat pokutu, když řídím s čočkami a mám v řidičském průkaze - brýle nutné. Stačí jen potvrzení, že nosím čočky?

Potvrzení o nošení kontaktních čoček by mělo stačit, jako věrohodné potvrzení používání korekce zraku.

Dobrý den, rád bych se zeptal na 1 věc. Rozhodl jsem se přejít z 3 měsíčních kontaktních čoček (Bausch & Lomb Optima FW) na měsíční. Moje oční lékařka mně dala zkušební čočky CIBA Vision Focus Visint. Rádius rohovky mám 9,00 a stejný měly moje předchozí čočky. Nynější zkušební mají rádius 8,90. Nemůže vadit když mají čočky rádius o tu 1/10 méně? Když jsem se díval na druhy kontaktních čoček na tomto serveru, viděl jsem, že měsíční čočky mají rádius buď 8,90, nebo 9,10. Rovných 9 nemají žádné. Děkuji, Ondřej Chrpa.

Radius zakřivení přední plochy rohovky a zadní plochy čočky nikdy spolu přesně nekorespondují. Navíc radius vnitřní plochy čočky není jen jeden, ale vnitřní plocha čočky je konstruována z několika zakřivení. Proto u každého typu čočky je nutno si vyhovující zakřiveníé vyzkoušet. To také umožňuje vyrábět čočky většinou jen ve dvou nebo třech rozměrech.

Nosím naprosto bez problémů Focus - měsíční. Můžu si je nechat při porodu? Bez problémů snáším tyto čočky 12-14 hodin denně, takže bych věřila, že by to šlo. Mám -5,5 a -5 D, je to už příliš vysoké číslo a hrozí poškození sítnice? Moje oční dr. říká, že oko je v pořádku - jen blbě vidím :-)

Vaše refrakční vada není nijak mimořádně vysoká. Riziko poškození sítnice při porodu hrozí u vysoké krátkozrakosti s poškozením sítnice ( což není Váš případ). Ve Vašem případě pokud byl konstatován normální nález na sítnici pak je možné rodit přirozenou cestou, což je jistě nejlepší způsob porodu. Kontaktní čočky bych však doporučoval na porod vyjmout.

Již téměř deset jsem používala kontaktní čočky firmy Johnson - SUREVUE - měsíční. Byla jsem s nimi spokojená, ale v posledním půl roce se mi velmi často stávalo, že mi čočka velmi špatně přilhnula k oku, také se mi dostala pod vrchní víčko, při lehkém promnutí oka mi vypadla. Nevím, zda to byla jen nějaké vadné série nebo zda mám zvolit jinou značku?

Obtíže Vámi popisované ukazují na příliš volnou čočky ( nebo čočky nasazenou naruby). Změnu bych doporučoval směrem ke kratší době výměny čoček.

Dobrý den, měla bych na vás 2 dotazy: 1) Jaký je rozdíl mezi tvrdými a měkkými KČ (v ceně a ve vlastnostech) 2) V cenících se vždy uvadí počet čoček, je to ale počet párů nebo kusů? např.: čočky optima FW, tříměsíční, počet kusů byl 4, ale v závorce bylo napsáno: balení vystačí na rok Předem děkuji za zodpovězení dotazu

Tyto informace najdete na strance http://www.cocky.cz/druhy_mat.php Tvrde (RGP) cocky jsou obvykle nekolikrat drazsi nez mekke. Vzdy je uvaden pocet kusu (nikoliv paru).

Dobrý den, na www stránkách Ciba Vision jsem se dočetl, že čočky této firmy mají vyšší modul elasticity a větší tloušťku nežli 1DAY ACUVUE, a že to je lepší pro korekci astigmatismu.Jaký je váš názor na toto tvrzení.

Modulus elasticity nemá pro korekci astigmatismu žádný význam, stejně tak tloušťka čočky, ve kterých se pohybují moderní čočky, nemá vliv na korekci atigmatismu. Obecně je možno říci, že sférické čočky běžně mohou korigovat astigmatismus do 0,5 -0,75 D. Pro vyšší astigmatismus je nutno vždy použít , pro dobrou zrakovou pohodu , torické kontaktní čočky.

Mám dotaz, zda je vhodné nosit čočky, když se mi udělá opar na rtu. Vím, že virus herpes simplex je přenosný i do oka. Mám již -11dioptrií a když čočky čistím mám ruce velmi blízko u obličeje (abych je vůbec viděla) a mám obavy, že mohu třeba nevědomky o opar zavadit. Také by mě zajímalo, zda běžné roztoky pro dezinfekci (Opti Free, Solo care) případný virus na čočce zničí.

Opar na rtu není kontraindikací kontaktní čočky. Běžné roztoky nemají na virové infekce zvláštní vliv.

Dobrý den, je mi 26 let, asi od 4 let trpím tupozrakostí na levé oko. K mému údivu mi můj oční lékař nenaordinoval nošení pásky na zdravé oko ani cvičení, teď už je pozdě. Nosila jsem jen brýle. Ty jsem ale v období puberty vysadila, protože jsem viděla bez problémů i bez brýlí. Po vysazení nošení brýlí mi ale začaly vypadávat vlasy, může mít toto nějakou souvislost??? Prosím moc o odpověď, protože moje dermatoložka si s tím už neví rady a je to opravdu velmi vážné, prošla jsem řadou vyšetření a bez úspěchu. Pře 2 lety jsem navštívila asi po 8 letech novou oční lékařku, zjistila, že levé oko je tupozraké a na pravé mám -0,5 dioptrie do dálky. Brýle nosím jen na řízení automobilu, televizi...

Nošení brýlí a padání vlasů nemají žádnou souvislost. Léčba tupozrakosti může být úspěšná pouze pokud se s ní začné v dětském věku do cca 8 let. Je potřeba najít nejlepší korekci zdravého i tupozrakého oka a koreci nosit. Zvláště důležité je to při řízení.

Mohli by ste mi prosim vas napisat co sa stane ak ste spali s cockami? Viem ze sa to nesmie, ale nestastnou nahodou sa to poradilo. dakujem

Pokud máte čočky s vysokou propustností pro kyslík, je jich většina registrována i pro prodloužené ( týdenní ) nošení, tedy jedno přespání v čočkách není nebezpečné. Opakované spaní v čočkách však ( krom čoček ze silikonhydrogelu určených na měsíční kontinuální nošení) nedoporučujeme. Pokud dodržujete zásady nošení kontaktních čoček pak je riziko vzniku komplikací zanedbatelné a čočky jsou velice bezpečné.

Dobrý den. Nosím KČ Surevue pro denní nošení a chtěla bych se zeptat, jestli je nebezpečné, když během dne(např. v dopravním prostředku) s čočkami na hodinu či dvě usnu?

Tyto čočky nejsou v žádném případě určeny pro nošení přes noc. Pokud v nich usnete krátce přes den nehrozí žádné nebezepčí.

Dobry den, rada bych vedela jaky je nazor pana doktora na ortokeratologii, coz je korekce rohovky, ktera probiha tak, ze na noc si pacient nasazuje cocky, cocky pres noc koriguje zrak a pres den tyto cocky nejsou zapotrebi. Je to podobny postup jako pri narovnavani krivych zubu, tedy jakasi rovnatka na oci. Je to vyrazny pokrok oproti normalnim kontaktnim cockam? Dekuji.

Ortokeratologie se zabývá deformací rohovky za účelem vyrovnání nízkých refrakčních vad ( do -4 D a astigmatismu do 1 D). Používají se individuální tvrdé čočky, které se nasazují na noc a ráno se vyjímají, proceduru je nutno opakovat denně. Nasazování čočky s nedostatečným přísunem kyslíku k rohovce, která je navíc intenzivně deformována, nemá podle mého názoru nic společného s bezpečným užíváním čoček. Navíc i po několikaletém používání se po vysazení se stav max do 90 dnů vrací k původním hodnotám. U nás, pokud je mi známo, se naštěstí ortokeratologií nikdo nezabývá.

Ráda bych se zeptala, zda při mé silné krátkozrakosti (levé oko -11 dioptrii, pravé oko -12,5 dioptrii) je vhodný přirozený porod či nikoliv. Krátkozrakost se u mě projevila v 8. letech, kdy jsem začínala s -1 dioptrií na každém oku. Nyní mi je 29 let a oční vada se zhoršuje již velmi pomalu /jsem v 9. měsící svého prvního těhotenství a za tuto dobu se mi oči zhoršily o 0,5 dioptrie). Ráda bych měla ještě jedno dítě a poté podstoupila operaci laserem. Můj oční lékař říká, že mám oční sítnici ve velmi dobrém stavu /jako by moje oční vada byla jen - 4 dioptrie/. Přesto bych radši dala přednost porodu císařským řezem. Co Vy na to ?

Zda rodit normální cestou nebo císařským řezem při vyšší myopii závisí skutečně na stavu sítnice. Ve Vašem případě bych však doporučoval velmi pečlivé vyšetření především periferie sítnice, kde mohou být nenápadné změny u takto vysoké myopie. Pokud je v pořádku pak nic nebrání porodu přirozenou cestou. Operace laserem Vaši kratrkozrakost nevyřeší, změní jen tvar rohovky a zmenší tím počet dioptrií nutných ke korekci, ale všechny ostataní problémy jsou beze změn.

Nosil jsem KČ Softlens 66 a nyní sem si pořídil Softlens Comfort , ktreé obsahují jen 59% procent vody. Je to oproti 66 % v minulých čočkách velký rozdíl ? A za další na starých čočkách byl parametr BC F/M a na těchto nových je BC 8,6 . Co znamená tento parametr a jsou tyto dva shodné ?

V případě těchto čoček je výhodnější nižší obsah vody, protože je možno z materiálu s 59% vyrobit čočku podstatně tenčí než z materiálu 66%, a tím výsledná čočka má lepší průnik kyslíku k rohovce. Hodnota BC je základní rozměrový parametr, který podle zakřivení rohovky umožní vybrat vhodný rozměr čočky. Někdy jej firmy označují i písmeny, obvykle však číslem (např. 8,6). Vzhledem k tomu že zakřivení vnitřní plochy čočky je ale kontruováno z několika křivek a každá čočka má tuto konstrukci zcela jinou. nemusí u různých typů od různých výrobců tyto rozměry korespondovat. Nový typ je nutno vždy napřed vyzkoušet.

Jsem studentka Vysoké školy chemicko-technologické a často navštěvuji laboratoře. Začala jsem nosit kontaktní čočky značky Bausch&Lomb (PureVision), ale nejsem si jistá, jestli bych v průběhu svého pobytu v laboratoři neměla spíše používat jednodenní čočky.

Máte pravdu, čočky pro kontinuální měsíční nošení nejsou pro Vás při pobytu v prostředí s případnými agresivními výpary vhodné. Doporučoval bych čočky pro denní režim, můžete si vybrat i čočky ze silikonhydrogelu, s kratší dobou výměny. Jednodenní čočky jsou samozřejmě z tohoto pohledu nejlepší.

Dostala jsem od mé oční lékařky zkušební kontaktní čočky.Při vyndávání mi obě čočky praskly a byla jsem nucena pro jejich vytažení navštívit očního lékaře.Teď mám strach nasadit si další abych nedopadla stejně.Může být toto prasknutí způsobebno špatnou manipulací nebo vadou kontaktních čoček?Čočky praskly při sesunutí dolů z rohovky.Jak mám přípdnému dalšímu roztrhnutí zabránit?

K poškození čočky došlo určitě špatnou manipulací, je potřeba se domluvit s Vaším kontaktologem, aby Vás ještě jednou zaškolil v manipulaci s čočkou, nasazování a vyndavání.

Nosim kontaktni cocky uz asi 10 let. Nosim je nepretrzite, tzn. rano nasadim, vecer (nebo v noci) vyndam, nekdy vyjimecne s nimi i prespim (asi tak 2x do mesice). Celou dobu jsem pouzivala trimesicni cocky Baush&Lomb Medalist, ale asi pred rokem jsem zjistila, ze se prestaly vyrabet. Od te doby zkousim ruzne znacky a typy, ale zatim jsem nenasla nic, co by mi sedelo tak dobre, jako Medalistky. Muzete mi prosim poradit, ktery typ z toho, co je v soucasne dobe na trhu, je temto cockam nejvice podobny?

Bohužel na tuto otázku nemohu odpovědět zcela uspokojivě, jednotlivé typy čoček se liší v tolika parametrech, že je nutno čočku napřed vyzkoušet na okui a pak rohodnout, která bude ideální.

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli se může s kontaktními čočkami plakat. Hledal jsem to snad všude po internetu a nikde to nemohu najít. Děkuji.

Určitě je lepší se s kontaktními čočkami smát, ale ani pláč čočky ani oku neuškodí, při nadměrném mnutí oka při pláči je třeba dát pozor aby čočka nevypadla.

Nosím kontaktní čočky a prakticky nemám žádný problém. Akorát se mi začaly dělat kruhy pod očima. Myslíte, že na to mohou mít kontaktní čočky nějaký vliv?

V tomto případě, pokud s čočkami nejsou žádné obtíže, nejsou čočky na vině.

Mohou se po operaci očí (vada: Astigmatismus) nosit kontaktní čočky?? Předem moc děkuji za odpověď.

Ano čočky je možno běžně používat.

Mám astigmatismus na jednou oku 0,25 ale KČ se vyrábějí (alespoň co jsem viděl) až od 0,75. Pokud si nasadím čočky místo brýlí, zdá se mi, že vidění není optimální. Jak bych toto mohl řešit?

Astigmatismus do 0,75 D se velmi dobře vykoriguje i sférickými čočkami (bez cylindrické korekce) díky slzné čočce mezi rohovkou a kontaktní čočkou. Je nutno vyzkoušet vhodnou dioptrickou sílu a rozměry.

Mám dotaz ohl. k. čoček Acuvue 2, 14-ti denních. Nosím je 2 měsíce a hodnota bc je 8.7. V optice mi dali zkusit Acuvue advanced 14-ti d. se zakřivením 8.3. Čočka mi na oku klouzala až na bělmo a tudíž jsem vše viděla rozmazaně. Myslela jsem, že se spletli a dali my špatné zakřivení, ale oponovali mi s tím, že je to tak v pořádku a hodnoty odpovídají a já tedy tyto čočky mít nemohu. Mají pravdu? Myslela jsem si že čočky jedné značky a se stejnými parametry by mi mely vyhovovat stejně?

Vnitřní zakřivení čoček (BC) je hodnota , která vzniká výpočtem z několika křivek, ze kterých se skládá zadní plocha čočky prto emuisí vždy stejná hodnopta na oku fugovat stejně, pokud Vám nesedělo zakřivení 8.3 (která prakticky odpovídá zakřívení 8.7 u původního typu), zkuste 8.7.

Rozhoduji se mezi koupí kontaktních čoček acuvue advance nebo acuvue 2. Do teď jsem nosil acuvue 2 a jsem s nimi relativně spokojený .Můj prodejce kontaktních čoček mi ale nabídl nový model advance ,který je údajně lepší,má větší propustnost kyslíku atd... proto mi dal zkušební pár. Ovšem čočka se mi zdá podstatně tlustčí než acuvue 2 a taky nedrží moc tvar ( když si dám čočku do pouzdra např.mírně ohlou,nebo se opírá o stěnu pozdra ráno je potom zdeformovaná i když byla celou noc ponořená do dezinfekčního roztoku ) Na těhto stránkách popisujete u advance obsah vody 47% a u acuvue 2 58%,jak to tedy s nimi je? čočky nosím asi 13 let celý den.

Čočky ze silikonhydrogelů mají daleko vyšší propustnost pro kyslík než klasické hydrogelové, kde je propustnost dána obsahem vody ( 58%). Silikonhydrogelové propouštějí kyslík siloxanovými řetězce, které mají vyšší propustnost než voda, tedy menší obsah vody je výhodnější (47%). Tloušťka srovnatelných dioptrií se u těchto dvou typů neliší. Je potřeba vyzkoušet, které zakřivení u nových bude pro Vás lepší, protože je jiná konstrukce zadní plochy a okrajů.

Proč je tak důležité kombinovat KČ s brýlemi, když se pořád zdůrazňuje, že KČ jsou už v dnešní době bezproblémové a oku nevadí?

Kombinování čoček s brýlemi není nutné ani důležité. Každý nositel čoček by však měl mít záložní brýle pro nenadálé případy onemocněněí nebo úrazu oka.

Používám měsíční KČ Surevue, -4,25 diop., DIA 14 a BC 8,7. Nyní jsem si kupovala nové balení a v optice se zřejmě upsali, protože místo 8,7 mi objednali 8,4. Toho jsem si bohužel všimla až po jejich otevření a proto jsem si netroufla je vrátit. Čočky i přes tento rozdíl snáším dobře a nemám problémy s jejich manipulací atd. Jaký to však může mít vliv na oči?

Pokud čočky snášíte dobře, pak není třeba mít obavy a můžete nosit. Jsou jen poněkud těsnější než minulé. Dokonce je možné, že Vám budou vyhovovat lépe, ale musíte si všímat komfortu zvláště po celodenním nošení. Jsou-li oči více červené a snášenlivost je večer horší pak těsnost vadí, pokud ne můžete je používat jako základní.

Muzu nosit kontaktni cocky po uplynuti doby expirace, kdyz zustaly po celou dobu neotevrene?

Určitě ne. Takové čočky mohou být kontaminované a mohou Vam způsobit poškození oka, stejně tak čočky s poškozeným obalem.

Zajímalo by mě, jestli je možné na jednom oku nosit čočku Acuvue Advance a na druhém Surevue, třeba jen po dobu 14ti dnů (ze 2 párů se mi 2 čočky ztratily).

Kombinace čoček je možná, ale je nutno přizpůsobit dobu nošení kratšímu režimu.

Dobrý den, rád bych znal váš názor na aplikaci čoček mým kontaktologem. Při první návštěvě jsem dostal čočky o2optix, které se vyrábějí pouze r:8.6 d:14,2. Nebyl jsem spokojen s levou čočkou-s ostrostí vidění-tak jsem dostal na zkoušku Acuvue Advance se stejnou dioptrií, ale s r:8,3 d:14,0, která mi vyhovuje stejně jako o2 v pravém oku. Zajímalo by mne tedy jestli o2 má radius univerzální (když se vyrábí pouze v jednom provedení) nebo na na něm zase tolik nezáleží, což jsem si původně nemyslel,ale ted z výše uvedeného tak usuzuji.

BC base curve, zakřivení vnitřní plochy čočky je velmi komplikavoná struktura, která se skládá z několika křivek a tak vyjádřená hodnota může představovat centrální oblast, nebo průměrnou křivku. Pro kontakt s okem a komfort má největší význam okrajová část čočky a tak se může stát, že čočky od různých výrobců se stejným BC se mohou chovat různě. Něktří výrobci se snaží udělat čočky dosti univerzální, které pokryjí věšinu nositelů, jiní dělají více velikostí.

Kontaktní čočky nosím již více než 20 let. Během posledních dvou let se mi stalo, že samotné oči mě nepálí, ale kolem očí a na krku se mi udělaly velké červené fleky, které svědí. V poslední době mám ráno, když se probudím, pocit suchých očí. Může to být roztokem. Již jsem vystřídala všechny, které má můj optalmolog k dispozici, ale marně.

Tento problém nebude souviset s čočkami, protože chybí reakce na spojivkách, která by byla první. Nejlépe bude navštívit dermatologa, k vyloučení jiných kožních onemocnění nebo alergií.

Dovoluji si položit dotaz, který přímo nesovisí s problematikou kontaktních čoček. Je pravdou, že je možné krátkozrakost, alespoň do určité míry, zmírnit pravidelným cvičením okohybných svalů?

Ne, to možné není. Řada obskurních a pseudovědeckých publikací, která se zmiňuje oční józe, očních cvičeních masážích, používání stopových prvků apod. Jsou zavádějící nezakladají se na pravdě a není podložena žádným výzkumem. Ani být nemůže, protože tomu tak není.

Je mi 40 let, před 10 lety jsem byla na laserové operaci, mela jsem 3,5 diopt. - špatné vidění do dálky. Po 10 letech se mi začal znovu horšit zrak a mám 2,25 diopt. opět vidím špatně do dálky. V nemocnici kde jsem byla na operaci mi dali čočky Johnson a Johnson 2 diopt. měla jsem s nimi problém číst a celkově vidění na blízko. Tak mi dali 1,5 diopt. ale problém přetrvává. Pracuji jako účetní -PC + doklady. Kamarádka má 1,5 diopt. a tvrdí že nosí čočky od rána do večera, pracuje též jako účetní a problémy žádné nemá. V optice mi řekli že vzhledem k věku nemůžu nosit čočky do dálky a zároveň s nimi číst na blízko. Můžete mi nějak poradit?

Důležité je vědět, v jakém stavu je Vaše rohovka. A kvalita vidění. Když se sníží o 1 D korekce na dálku ( u mínusových skel), musí být vidění do blízka podstataně lepší. Bylo by vhodné přesné stanovení refrakce ( počtu dioptrií) na blízko i na dálku a zvolit správné čočky. Je možno použít i bifokální čočky na blízko i na dálku. Vhodné by bylo řádné vyšetření kontaktologem.

Můj oční lékař mi řekl, že po laserové operaci krátkozrakosti (operace typ Lasik) již nebudu moci nosit kontaktní čočky. Trochu mě tím odradil od této operace, mám 4,5 dioptrie, takže změna by to byla pro mě krásná, ale údajně se krátkozrakost může po čase vrátit. Je to pravda?

I po laserových operacích je možno nosit kont. čočky. Je možné, že se krátkozrakost může vyvíjet dále i po tomto výkonu.

Jaká je propustnost vzduchu u kont.čoček Acuvue 2 - 14-denních. Zkoušela jsem měsíční Pure Vision od Bausch a Lomb a po 14 dnech mě v nich pálí oči. Myslela jsem, že větší propustnost je zárukou lepší snášenlivosti a menšího rizika poškození oka. Mám velmi citlivé oči,ale mimo domov brýle nosit nechci.

Nevím zda jste nosila zmíněné čočky v režimu kontinuálního nošení nebo v denním režimu. Ne pro každého je největší propustnost zárukou dobrého snášení čočky. Závisí to na mnoha další ch parametrech jako jsou rozměry čočky, design čočky, materiál, ze kterého je vyrobena a samozřejmě složení vašich slz, interakce čočky a víček. Je proto nutné vždy vyzkoušet, který typ je pro Vás nejlepší.

Nedávno jsem se chtěl u své doktorky na očním objednat na kontrolu. Většinou chodím na kontrolu jednou za rok a každého půl roku si u ní kupuji kontaktní čočky. Tentokrát jsem chtěl jen kontrolu s tím, že čočky si koupím jinde. Našel jsem totíž kvalitní prodejnu, kde jsou ty samé čočky značně levnější. Paní doktorka mi ovšem oznámila, že nošení čoček je kosmetická záležitost a u ní jsou čočky tak drahé, protože jsou v ceně i prohlídky. Chtěl bych proto vědět, jestli pojištovny nehradí očním ambulancím kontroly spojené s kontaktními čočkami. Mám totiž za to, že si jen snaží vydělat na prodeji kontaktních čoček a pojišťovna takovou kontrolu platí.

Skutečně, lege artis, kontroly spojené s nošením kontaktních čoček nejsou pojišťovnou hrazeny a musí být placené. Cena čoček se odvíjí od mnoha dalších faktorů, souvisejících s provozem zařízení, ale i s obratem čoček. I v aplikačním středisku jsou povinni Vás alespoň jednou, lépe dvakrát, zkontrolovat. Pokud Vám jen prodají čočky pultovým způsobem pak nejednaní v souladu s předpisy. Čočky je nutno nakupovat vždy v dobře vybaveném aplikačním středisku, kde je přítomen kontaktolog a je možnost řádného vyšetření.

Chtěl bych se zeptat jestli je možné aby v novém balení kontaktních čoček byla čočka s menší hodnotou dioptrie. Nosím Ciba Vision O2ptix s měsíčním intervalem výměny. Naposledy co jsem si vzal nové (cca týden) tak na levé oko vidím rozmazaně, najednou z ničeho nic. Přijde mi to jako bych čočku v oku vůbec neměl.

Výroba čoček je dnes plně automatizována a řízena počítačem, každá čočka projde počítačovou kontrolou a nepodařené kusy jsou ihned vyřazeny. Do vícečetným balení jsou čočky baleny přímo ve výrobní lince, takže možnost přibalení zmetku je prakticky nulová. Ale občas se to může stát. Pokud tento problém máte, obraťte se na své aplikační středisko a pokud je to seriozní podnik chybějící, nebo špatný kus Vám jistě nahradí.

Dobrý den,v létě pojedu autobusem na zájezd , a tak mě zajímá,jestli mohu 1 noc v autobuse přespat s čočkami. Nosím měsíční čočky SUREVUE od Johnson&Johnson.

Čočky Surevue nejsou k přespání vhodné, vhodnější by byly čočky dvoutýdenní, nebo dvoutýdenní ze silikonhydrogelů (O2OPTIX, ACUVUE Advance), u kterých je možno jednu i více nocí bez problémů přespat.

Vyrabeji se u nas cocky na miru? Vyrabeji velke firmy i nestandartni cocky treba na objednavku? Zajima me to proto, ze nosim cocky +9 dioptrii rocni a chtela bych je vymenit za cocky na kratsi obdobi, bohuzel nas trh je v teto velikosti dosti omezen. Ty co nosim jiz dlouha leta, nosim obracene, aby mi sedely. Pokud je mam nasazeny normalne, vidim rozmazane. Muze mi to zpusobit nejaky problem?

Myslím, že i v hodnotách +9,0 D je celkem dobrý výběr. Čočky na míru se dají také připravit. Nejednodušší by bylo použít čočky Pevné plynopropustné, které se individuálně přizpůsobují, jejich je však vysoká.

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na význam parametru propustnosti čoček (pro kyslík) Dk/t. V jakých mezích by se měl pohybovat a měl by být v nějakém vztahu k obsahu vody nebo je to absolutní hodnota dle které se dají porovnávat jednotlivé kontaktní čočky? Děkuji předem za odpověď.

Propustnost pro kyslík (Dk) je materiálová veličina. V případě Dk/t je vztažena ke geometrii čočky (t - tloušťka, obvykle při 3 diotriích). Určuje možství kyslíku, které projde skrz čočku k rohovce, která kyslík potřebuje pro svůj metabolismus. Podle této hodnoty lze čočky porovnávat. Nelze ji však brát jako jediné určující hledisko pro výběr čoček.

Již 6 let nosím kontaktní čočky Acuvue (Johnson&Johnson).Brýle jsem začala nosit ve 14 letech a postupně se mi zrak zhoršoval až se před 2 lety ustálil na -4,5 dioptrií - čočky. Nyní jsem v 15 týdnu těhotenství a poslední týden se mi zhoršil zrak. Přitom na posledním vyšetření očí jsem byla tak před 3 měsíci a oči jsem mněla naprosto v pořádku.Myslíte, že toto zhoršení bude přetrvávat i po porodu nebo jde o stav dočasný?

Během těhotenství může dojít ke nevelkým změnám v refrakci, které jsou trvalého charakteru, ale nebývají nijak dramatické.

Je mi 15 let a vidím špatně na dálku a mám 3,75 dioptrii a strašně mně to trapí abych neměl víc. Takze mám dvě otázky. První je jestli je to normální mít v mém věku tolik dioptrii a jestli se ten zrak bude stále zhoršovat a taky jestli se tomu dá nějak zabránit tomu zhoršování.

Ve Vašem věku je ještě velmi pravděpodobné, že nějaká hodnota přibyde, ale poud máte nyní -3,75, pak není potřeba očekávat nějaký převratný nástup. Počítám tak max o 1 D. Nárustu diotrií se nijak zabránit nedá, ani to nemá smysl. V každém případě noste trvale korekci ať už brýle nebo kontaktní čočky.

Je mi 27 let a nedávno jsem zjistil, že na jednom oku mám -2 dioptrie do dálky. Na druhé oko vidím dobře, takže v normálním životě nepociťuji potřebu nějaké korekce pro slabší oko. Hrozí mi nějaké zhoršení zraku, když nebudu nosit brýle nebo čočky na slabší oko do dálky, když druhé oko zvládá vidět za obě oči? Často mě bolívá hlava, je možné, že to spolu nějak souvisí? Jaký rozdíl mezi dioptriemi očí by byl v mém případě krátkozrakosti ještě v pořádku bez potřeby nějaké korekce?

Váš rozdíl v dioptriích (anisometropie) je jistou výhodou, kterou oceníte po čtyřicátem roce věku, kdy budete moci číst bez brýlí a zároveň vidět do dálky bez brýli tzv. přirozené monovision. Pokud nebudete Vaši refrakční vadu nyní korigovat, budete jen hůře vidět, ale zhoršení ani zlepšení nedosáhnete. Pro dobré prostorové vidění doporučuji korekci nosit.

Jaké zakřivení u čoček zn. Acuvue nejlépe odpovídá mému zakřivení oka 7.85? V optice mi prodali 8.5 a u zn. Focus mi zase nabídli 8.6.

Vnitřní zakřivení čočky se může u každého typu chovat poněkud jinak, a tak nelze tyto hodnoty absolutně srovnávat, je nutno si vždy vybrat ten nejvhodnější u každého typu.

Pracuji jako truhlář a používám brýle. Při každodenní práci musím skla neustále čistit od prachu, což je značně zdržující. Proto bych se chtěl zeptat, zda je možné i v tak extrémě prašném prostředí jako je truhlářská dílna použití kontaktních čoček.

Samosřejmě v prašném prostředí je nošení čoček obtížné. Doporučoval bych používat jednodenní.

Používám kontaktní čočky Surevue a na obali je uvedeno,že jsou s UV filtrem. Zajímalo by mě,jak velky je zmíněný UV filtr a zda mi může v létě nahradit sluneční brýle.

Ve většině moderních čoček je obsažen UV filtr, sluneční brýle však nenahradí, protože neomezuje viditelné světlo, tedy proti oslnění nefunguje. Navíc čočka pokrývá jen poměrně malou plochu předního segmentu oka ( i když tu nejdůležitější) a tak okolní spojivka je exponována. Zváště v místěch s vysokým slunečním svitem, doporučujeme čočky kombinovat i se slunečními brýlemi, případně stínícím štítkem.

Pře 5 lety mi začalo slzet pravé oko. Lékařka zjistila na RTG,že mám neprůchodný slzný kanálek a doporučila operaci, která by ale měla efekt jen po určitou dobu. Proto jsem operaci zamítla s tím,že si pravidelně několikrát za den uvolňuji nahromaděné slzy ve vnitřním koutku ukazovákem a tak oko vyslzí.Mám brýle na blízko 4 dioptrie a do dálky 6 dioptrií.Ráda bych zkusila kontaktní čočky,ale lékařka mi je nedoporučila, kvůli neprůchodnosti slzného kanálku. Opravdu to není možné a jaká rizika jsou?

Neprůchodnost slzných cest je nutno řešit, může být roziko vzniku zánětu na předním segmenut oka. Pokud máte častou hnisavou sekreci neneí užívání čoček vhodné. Slznými cestami se již léta zabývám, proto Vám mohu nabídnout vyšetření na očním odělení FN na Bulovce.

Delší dobu používám čočky Promedics od nizozemské společnosti Procornea Nederland BV. Bohužel je nemohu v žádné optice ani internetovém obchodě sehnat - netušíte, zda se vůbec ještě vyrábí a případně dovážejí?

Pokud vím, tyto čočky se vyrábějí, ale nemohu Vám říci, které aplikační středisko je má ve své nabídce, zkuste se domluvit s Vaším kontaktologem, aby Vám je objednal. I když jistě bude i objednávání na delší dobu.

Zajímalo by mě, jestli je možné v české republice sehnat barevné kontaktní čočky, které narozdíl od klasických pokrývají celou plochu oka, tzv: Black Sclera Lens.

Tento typ čoček se, pokud vím, běžně nedováží, Je nutno případně se domluvit v aplikačním středisku o individuální objednávce.

Oční lékařka mi zjistila krátkozrakost: levé oko 0,5 dioptrie a pravé 0,75 dioptrie (brýle nosit nemusím, zatím je nemám) a navíc má podezření na zelený zákal. Příští prohlídku mám absolvolat za 1/2 roku. (není to moc pozdě při podezření na glaukom?) Dále bych se chtěla zeptat.. nemám žádné větší problémy se zrakem, pouze pravé oko vnímám při zakrytí levého, že je trošku horší zaostření, jinak bych to ani nepoznala, ale chtěla bych si udělat řidičák, tak nevím, jestli v tom bude nějaký problém, že mám lehkou oční vadu a nenosím brýle ani čočky?.. Myslíte, že bych je měla mít, když s viděním nemám problémy?.. ani bych to sama nepoznala.

Co se týče kontroly, pokud nebyly zjištěny jasné změny, který by vedly k diagnose a jen nějaké drobnosti vedly k tomuto podezření, pak je asi kontrola v pořádku, ale pak by bylo vhodné řádné vyšetření. Řidičský průkaz závisí na zrakové ostrosti, kterou i při těchto dioptriích můžete mít vyhovující. Nicméně bych doporučoval vyzkoušet korekci, třeba kontaktními čočkami, jistě to bude lepší.

Líbí se mi Váš web, kde najdu spoustu informací, např. specifikace čoček, ovšem chybí mi, že ne u všech je v tabulce řádek Zabarvení...Zajímalo by mne totiž, zda všechny kontaktní měsíční čočky jsou kvůli dobé manipulaci zbarvené do modra a nakolik. Nosila jsem rok čočky Switch a nyní si pořídila Softlens 59. Jsem bohužel zklamaná, že zbarvení je u těchto nových čoček výraznější, než u původních. (přitom mne na to v optice neupozorní a na internetu tyto informace také vůbec nejsou, ani to, že jsou zabarvené.) Vždyť čočky jdou na očích pak více vidět pozornou druhou osobou a je to trochu divné. Tedy-zabarveny jsou všechny čočky a bere se to jako samozřejmost a intenzia zabarvení není bůhvíproč stejná u všech výrobců? A o intenzitě zabarvení se nedozvím jinak, než že čočky rozbalím? (-a pak je bohužel nemohu vrátit a mám je půl roku?)

Zabarvení čoček se provádí pro zlepšení manipulace. Zabarvení je obvykle slabé, a tak je intenzivněji vidět jen na okraji, čož právě ulehčuje manipulaci. Toto zabarvení je tak slabé, že skrze čočku není vidět modře ani nezbarvuje oko. Pokud ano je to nepochybně důvod k reklamaci. Čočky takto zabarvené jsou na balení označeny jako Visibile tinted ( nebo podobně.) Dnes je to praktikcy standardní.

Před pár dny jsem si pořídila kontaktní čočky značky Focus Dailies L -1,75 P -1,75( jednodenní). Koupila jsem si je hlavně na sport a na hory. Na krabičce čoček jsem nalezla na levé straně velké L a na pravé straně krabičky velké R. Chtěla jsem se zeptat jestli,když mám na každém oku stejný počet diptrií, si můžu na pravé a levé oko vybrat jakoukoli čočky, tím mám na mysli jestli se rozeznávají L a P čočky.....nebo je to úplně jedno.

Čočky jsou stejné, dodržování pravé a levé je nutné pouze v případě různých dioptrických hodnot.

Jsem těhotná a docela pocituji že se mi zhoršil zrak, chci se zeptat jestli se to po porodu upraví nebo ne? a mam ještě jeden dotaz trpím vadou krátkozrakost astigmatismus a bohužel mám strach jestli se s touto vadou dá rodit normální cestou nebo císařem? mam dioptrie 2,75 a 2,5 a osy mam 90 a 180.

V těhotentsví se může trochu změnit dioptrická hodnota u krátkozrakosti, i když to nebývá žádná podstatná změna. Způsob porodu může být u krátkozrosti ovlivněn, ale jen u vysokých krátkozrakostí se změnami na sítnici. To není Váš případ. I když jsem Vaše oční pozadí neviděl myslím, že bude v pořádku, jistě tam nebudou žádné vážnější myopické změny. Proto je jisté, že budete moci rodit přirozeným způsobem.

Ráda bych věděla kdy jít na první oční prohlídku se synem (1měsíc). Ja trpím od dětství tupozrakostí pravého oka a manžel je dalekozraký. Je nějaká pravděpodobnost, že syn bude taky slabší na oči? Pokud ano, dá se to v tak nízkém věku řešit kontaktníma čočkama nabo by musel nosit brejle, popř. klapku na oko.

Oční vyšetření je samozřejmě v tomto věku možné, ale ještě se nezjistí zda je tupozrakost. Důležité je nynyí sledovat zda jsou oči rovnoběžné, nebo zda se objevuje nějaké šilhání. V případě, že se nějaké oko uchyluje je nutno provést oční vyšetření v každém případě. Refrakční ( dioptrické vady se vyvíjejí později. Máte-li v rodině oční vady, je možné, že se v nějaké formě přenesou i na Vaš dítě.

Slyšel jsem že prý při častém nošení KČ si může oko na dobré vidění zvyknout a zrak se prý může zhoršovat. V podstatě něco podobného jako cvičení svalu. Když se sval neposiluje,tak ochabne. Zajímalo by mě co je na tom pravdy.

Nošením správné korekce se zrak nekazí, ani ve velkých studiích nebyl prokázán vliv korekce na rozvoj dioptrické vady. Míra refrakční vady je dána geneticky a její rozvoj probíhá prakticky nezávisle na případné korekci. Je proto správné nosit vhodnou korekci, jakéhokoliv typu, tam, kde je to potřeba.

Mam dotaz: všude se u kč udává obsah vody, což je ale jen jedna z hodnot, která určuje propustnost kyslíků. Existuje nějaké srovnání čoček podle propustnosti kyslíku Dk/t ?, neboť ten se běžně u kč neudává. Chápu to jako docela důležitou věc při výběru kč.

Obsah vody v materiálu je jen jednou z hodnot určujících průnik kyslíku čočkou. U gelových materiálů je prostupnost kyslíku do materiálu přímo závislá na množství vody, ale již tomu tak není u samotné čočky, kde u vysoko hydratovaných materiálů se musí zvyšovat tloušťka čočky, kvůli pevnosti a stabilitě. U nových materiálů tzv silikonhydrogelů se obsah volné vody opět snižuje, protože část samotného materiálu má větší propustnost pro kyslík než voda. Hodnota kterou vy uvádíte Dk/t, je vlastnost konkrétní čočky. Není uváděna na spotřebitelském balení, ale ve specifikaci produktu je uváděna, ale vždy jen pro středovou oblast čočky o hodnotě -3D.

Mam cocky znacky wilens, a chci se zeptat zdali je normalni ze pri jejich pouzivani i po jejich vyjmuti vidim světleji nez obycejne..je pravda ze s cocky pouzivam poprve .

Při nasazení čoček, kdy dojde ke korekci refrakční vady se může obraz jevit jako světlejší, jasnější.

Nosím kontaktní čočky už půl roku...14 ti denní acuvue advance. Mám takový problém že již třikrát jsem měla jakoby odlomený kousek čočky. U okraje. Nemá to snad ani milimtr. Je závadné tuto čočku nosit?

Takovou čočky v žádném případě nenoste, mohla byste si způsobit nějaké problémy, spíše zkuste být opatrnější při manipulaci s čočkou, neberte ji do nehtů a do pouzdra ji ukládejte opatrně, aby se nepřichytila do závitu víčka.

Mám zakřivení zadní plochy 8,9 a jelikož moje čočky se přestali vyrábět, poslala mi opt. firma jiné, které mají odlišné jen právě zakřivení 8,6, jinak dioptricky odpovídají může nastat nějaká komplikace?

Jak dříve bylo popisován v této poradně zakřivení vnitřní plochy čočky je možno porovnávat pouze u výrobků stejné firmy u stejného typu čočky. Změníte-li zcela typ čočky, je nutno opět vyzkoušet pro Vás nejvhoděnjší rozměry pod vedením kontaktologa.

Zajímalo by mě jaký je Váš názor na sprchování s čočkami. Můj kontaktolog mi sdělil, že je možné, ale čočky se můžou vyplavit. Třeba šampon by dle mě mohl čočky vážně poškodit.

Mytí sprchování a koupání s čočkami je bezpečné, nemusíte se obávat většího rizika vypadnutí, při zanešení např. špamponu, nebo mýdla do oka může problém trvat poněkud déle, dostane-li se toto agens do čočky. To záleží na složení šamponu. Problém může být pobyt v sauně, zvláště u vysoko hydratovaných čoček, kde může osychat povrch.

Chtela bych se zeptat jestli muzu mit kontaktni cocky kdyz silham? Silham pouze kdyz zaostrim na urcity predmet jinak ne.

Jistě, kontaktní čočky lze používat i při šilhání, působí stehjně jako brýle. Pouze u nejmenších dětí dáváme v totmo případě přednost brýlové korekci.

Jaký je hlavní rozdíl mezi materiálem čoček určených pro kontinuální nošení a silikon-hydrogelových čoček (např. Acuvue advance), a na vlastnosti obou materiálů co se týče propustnosti kyslíku, jestli je rozdíl velký. Dále by mě zajímalo, co značí údaje BC a DIA na kontyktních čočkách a jestli se jejich hodnoty s narůstajícími mínusovými dioptriemi mění?

Čočky pro kontinuální nošení jsou rovněž ze skupiny materiálů silikon-hydrogelů, materiály se mezi liší různými přídavky a skledbou řetězců. Hlavní rozdíl je potom v průniku kyslíku (Dk) BC je base curve tedy zakřivení vnitřní plochy, nižší číslo znamená strmější tedy těsnější čočku. Mezi jednotlivými typy čoček se můžou tyto hodnoty lišit a tak při změně typu je nutno opět vyzkoušet rozměr. DIA je průměr čočky.

Chtěla jsem se zeptat, jak se jmenují takové hnědé skvrnky, které se mi udělaly před několika lety v pravém oku a někdy mi vadí, zvláště koukám-li se do bílého sněhu. Jde je nějak odstranit?

Podle Vašeho popisu mohu jen těžko posoudit o co se jedná a kde se Vám skvrny utvořily. Ale pokud je vidíte při pohledu na bílé plochy a v jasném světle a pohybují se mohou to být drobné zákaly ve sklivci, které vrhají stín na sítnici a pak při dobrém osvětlení a při pohledu na bíle plochy vypadají jako poletující mušky a tak se také jmenují - muscae volitantes.

Mohli by jste nám prosím poradit zda existuje druh čoček, které se dají nosit kontinuálně nebo prodlouženě s parametry BC.8,7, dioptrie +4,5 a +6,5. Bohužel vždy narazím jen na BC.8,6.

Na hodnotu zakřivení nehleďte u každého typu se může chovat jinak. Důležité je vyzkoušet danou čočku a u konkrétního typu najit vhodný rozměr zakřivení.

Ráda bych se zeptala, jaktože na jedněch čočkách mám tyto parametry: BC: 8,8 a DIA: 14,0 a u jiného typu mám: 8,6 a 14,2 a u dalšího typu: 8,5 a 14,2. Vím, že se jedná o zakřivení a velikost čočky, ale jaktože mám u každého jiného typu čočky trochu jiné parametry?

Každá čočka je konstruována jinak a zvláště vnitřní plocha, které se právě BC týká je velice komplikovaná a výsledná hodnota je vypočtena ze všech křivek, které ji tvoří. Proto se chování u různých typů třeba ui se stejným BC může na oku lišit. Novou čočku je nunto vždy vyzkoušet a vybrat si správný rozměr i typ pod vedením kontaktologa.

Po vyndání čočky z oka a jejím vložení do pouzdra jsem toto pouzdro zapomněla uzavřít a roztok během noci vyschl a čočka byla trochu scvrklá. Po té co jsem ji očistila a vložila do roztoku se zdá v pořádku, mohu ji použít?

Není-li čpčka poškozena mechanicky, pak po vložení do roztoku znovu zbobtná a získá původní vlastnosti. Ale neaplikujte teto postup jako běžný,

Jak dlouho lze asi tak přibližně nosit kontaktní čočky. Přečetla jsem si zde uvedené otázky a mám pocit, že nošení čoček je záležitost pouze na maximálně několik let. Kontaktní čočky mi velmi vyhovují a bojím se, že za pár let budu muset jejich nošení ukončit. Děkuji za odpověď. Vím, že je to záležitost velmi individuální.

Budete-li se chovat ke svým očím odpovědně a budete dodržovat režim nošení i plán kontrol a péče o čočky, pak můžete čočky nosit bezproblémově stále.

Stalo se mi, že při vyjímání čočky byly příliš suché, obě jsem je měla na prstu a slepily se. Nakapala jsem do nich trošku roztoku abych je zvlhčila a pokusila jsem se je od sebe oddělat, jenže se obě po straně natrhli. Co teď s nimi?

Takové čočky již musíte vyhodit. Pokud se čočky slepí vložte je do roztoku a nechte se rozvinout samotné. Násilím je neoddělíte, jen poškodíte.

Pan doktor mi předepsal kapky floxal. Po dobu léčby nosím brýle. Mohu na jeden den použít jednodenní kontaktní čočky?

Záleží na tom v jakém stadiu je vaše onemocnění. Pokud by se kapky kapaly již jen max. dvakrát denně jako udržovací dávka a onemocnění bylo prakticky vyléčené, je čočky možno použít, napřed se ale v každém případě poraďte s Vaším ošetřujícím lékařem aby zkontroloval aktuální stav.

Na internetu jsem si našel cviky na zlepšení zraku. Trpím dalekozrakostí a tak by mě zajímalo zda jste někdy o cvičení slyšel a popřípadě jaké s tím máte skušenosti nebo jestli to opravdu pomáhá.

Tyto cviky zavánějí šarlatánstvím, vliv na refrakční vady nemají a jsou publikovány v pochybných tiskovinách. Na druhou stranu Vám nemohou ublížit.

Přečetla jsem si na vašich stránkách o monovision. Lze s touto metodou čoček při dobrém snášení řídit auto?

Způsob korekce na dálku i na blízko systémem monovision, tzn. jedno oko vidí na dálku, druhé na blízko, je kompromosní řešení, které není nejvhodnější pro každého. Ztrácí dobré vidění do obou vzdáleností, může být zhoršeno i prostorové vidění. Jako metodu volby do auta bych to nedoporučovat. Zkuste bifokální kontaktní čočky.

Mám přecitlivělé oči, například když venku fouká, nebo se práší, nebo jsou unavené z televize či počítače tak my oči zrudnou, strašně moc slzi. Pomohly by my kontakní čočky nad těmito problemy?

Toto jsou typické příklady reflektorického slzení, čočky od něj nepomohou.

Už druhý rok používam čočky Bausch and Lomb Soflens 59. Rada by som ale vyskúšala podľa mojho názoru kvalitnejšie Soflens 66. Pri tomto type sú 2 možnosti zakrivenia S/M a F/M. Čo tieto skratky znamenajú, aké zakrivenie si mám vybrať ?

Jedná se o zakřivení čoček. S/M jsou strmé, F/M ploché. O tom, které zakřivení je pro vás vhodné musí rozhodnout váš kontaktolog po vyšetření.

Chtěla jsem se zeptat, zda je možné podstoupit laserovou operaci očí, i když mám velmi suché oči.

Musíte se poradit s oftalmologem v zařízení kde tyto operace provádějí. Musí posoudit skutečný stav očí a pak rozhodnout. Takové zákroky je však nutno provádět na zcela zdravých očích.

Chtěla bych si pořídit kontaktní čočky. Pracuji ovšem s kyselinou fluorovodíkovou (i když pouze občas a v mililitrových množstvích) a v bezpečnostích opatřeních pro práci s touto chemikálií je uvedeno, že se při manipulaci s ní nemají nosit kontaktní čočky. Protože se obávám, že se člověk může někdy zapomenout, zajímalo by mě, jaké komplikace mohou nastat (poškození čočky nebo oka, to už se samozřejmě z bezpečnostích informací nedozvím) a jaká je případná první pomoc.

Výpary z kyseliny fluorovodíkové mohou poškodit povrch kontaktních čoček. Pokud je však jen v mikro- množství a uzavřená, pak by větší riziko nemělo hrozit. Je to však nutné vyzkoušet. A dbát zvýšené opatrnosti i hygieny.

Koupila jsem si čtvrtletní čočky. Asi po 14 dnech nošení jsem jednu čočku ztratila a druhý den na to cca po 24 hod. jsem čočku našla, ale samozřejmě už vysušenou. Tak jsem jí lehce opláchla vodu a dala do roztoku, jestli se vzpamatuje. Čočka vypadá nopoškozeně a je zase vláčná. Chci se zeptat, jestli mohu tuto čočku opět nosit, nebo je už k nepoužití?

Pokud čočka vyschne a v totmo stavu nedojde k poškození po nabobtnání má zase původní vlastnosti. Jiné je to s čistotou této čočky , musíte jiřádně vysterilizovat v roztoku a při jakémkoliv problému ji ihned vyměnit. Lépe by však bylo, pokud byla někde znečištěna ji vyměnit.

TOPlist