Péče o kontaktní čočky

Je mi 31 let, bryle mi byly predepsany v mych cca. deseti letech, cca. Pet let je nosim stale (nesundavam). Jsem dalekozraky, Lsph: +1,5D, Rsph: +2,75D, cyl. +1,0, Ax 90 stupnu. Pracuji v oblasti vypocetni techniky, nekolik hodin denne na monitoru, aktualne velmi kvalitni plochy TFT model. Pres den se mi stava, ze citim v pravem oku (astigmatickem) jakoby vnitrni tlak; leve oko je v poradku. Nejvetsi problemy mam vsak vecer, kdy se mi oci rozostruji nebo rozjizdeji tak intenzivne, ze si nejsem schopen cist v knize nebo casopise. Obtize se stupnuji pri spatnem osvetleni, kdy ani s brylemi (posledni vysetreni cca. pred 14 dny potvrdilo hodnoty namerene pred cca. sesti mesice) nejsem schopen napriklad v restauraci cist vubec. Pritom jsem prave pri poslednim vysetreni absolvoval zkousky na zmenu dioptrii, korekce cylindru apod., nicmene aktualni hodnoty mi vyhovuji nejvice. Nechci se spokojit s vysvetlenim lekare, ze se mi oci unavuji. Tezko se smiruji s tak velkym handicapem. Existuje nejake reseni, jak by se dalo unavovani oka zabranit? Doporuceni, abych nepracoval tak dlouho u monitoru, pro me bohuzel nejsou mozna.

Samozřejmě vhodné by bylo především řádné vyšetření. Vaše obtíže však budou nejspíše způsobeny velkým akomodačním úsilím a tím snadnou únavou očí. Řešení je několik, nejjednodušší by byla adiční nebo multifokální brýlová korekce. Elegantnější pak multifokální kontaktní čočky.

Byla bych ráda kdyby jste mi mohl odpovědět na několik otázek. Je mi 18 a mám lo:-6,5 a po:-7,0 dio. Každý rok se to přibližně o čtvrt až půl dioptrie zhoršuje. Co s tím? Již několik roků nosím KČ a vyzkoušela jsem již několik druhů. Teď nosím Soft lens 66. Můj problém je ten, že je špatně snáším v uzavřené místnosti. Jakmile přijdu domů, musím si je hned vyndat. Oči mám vysušené a pociťuji bolesti hlavy. Dá se s tím něco dělat?

Krátkozrakost (myopie) se manifestuje nejvíce v období nejintezivnějšího růstu, tedy mezi 12. až 18 rokem, pak se vývoj zpomalí a nárůst dioptrií se zpomalí. U Vás je pravděpodobné že již brzy se rozvoj zastaví. Důležitější než počet dioptrií potřebných ke korekci zraku je stav sítnice a to zda vidíte s korekcí dobře a pohodlně. Při horší snášenlivosti čoček je nutno vyzkoušet nějaký jiný typ a pokud jsou tyto obtíže v místnostech volil bych čočku čo nejslabší konstrukce. Je možno kapat i některé lubrikační kapky přes čočku.

Ke svému lékaři to mám dost daleko, tak bych se rád nejprve poradil takto. Je mi 18 let a trpím celkem silnou krátkozrakostí - cca 6 dioptrií. Brýle nosím už od 6 let, ve 14 jsem podstoupil operaci - skleroplastiku. Nedávno jsem začal uvažovat o kontaktních čočkách a zajímalo by mě, jestli je jejich používání v mém případě vhodné a s jakými výdaji mám popř. počítat.

Krátkozrakost kolem 6D není příliš silná a je zcela ideální pro korekci kontaktními čočkami. V těchto diptrických hodnotách je bohatý výběr. Počítat musíte s výdaji v řádu několika tisíc do roka. Cena závisí na typu čočky.

Začal jsem používat kontaktní čočky docela nedávno a při první aplikaci jsem zjistil, že přes ně vidím dobře. Ale po několika dnech jsem zjistil, že při čtení se mi přes ně špatně čte a proto jsem navštívil svého kontaktologa a řekl jsem mu co mám za problém a on mi říkal, ža si mám zkusit o něco slabší. Ale zjistil jsem, že ty jsou zase slabé. Proto se vás chci zeptat zdali existují nějaké čočky které se vyrábějí přímo na pacienta.

Je pravděpodobné, že pro Vás by byly vhodné bifokální kontaktní čočky, které umožní dobré vidění na dálku i na blízko.

Dobrý den, je mi 47 let, ráda bych čočky, které se přizpůsobí oku, jak na čtení tak do dálky, jak dlouho se mohou nosit, jejich cenu a kde si je mohu objednat?

Bifokální kontaktní čočky ( tedy takové, se kterými je vidět na blízko i na dálku) jsou na našem trhu k dispozici, poskytují velmi komfortní vidění na blízko i na dálku a je možno je nost celodenně každy den. Při výběru Vám rád poradím.

Chtěla bych se zeptat, jestli je možné, aby roztok způsoboval vysychání či mlžení čoček? Používám měsíční čočky Johson and Johson a momentálně používám roztok Switch, který mi doporučila kontaktoložka v optice. Předtím jsem měla roztok Daily a ten mi působoval právě to mlžení a vysychání. Po něm jsem vyzkoušela roztok OptiFree a ten mi nic nepůsobil, ale kamarádka mi říkala, že její kontaktolog jí ho nedoporučoval, protože nedokonale čistí čočky. Jaký roztok byste mi doporučil, který považujete za kvalitní a vyhovující, aby mi nepůsobil právě to vysychání a mlžení?

Všechny roztoky určené pro měkké kontaktní čočkyna našem trhu jsou registrované a schválené. Je možno zaměňovat a používat na vššechny typy měkkých čoček. Jejich snášenlivost je však individuální a je možné, že některý z rotoků nesnášíte a působí Vám popsané obtíže. Je potřeba vyzkoušet, který Vám bude nejlépe vyhovovat. Vhodné by bylo přejít na čočky s kratší dobou výměny a používat, roztok se kterým jste byla i dříve spokojená.

Uz nekolik let nosim kontaktni cocky. Zatim jsem je mela vzdy od firmy Bousch&Lomb. Nejprve jsem nosila cocky, ktere se menily jednou za ctvrt roku, pozdeji mesicni. Ted jsem si poridila mesicni Surevue od Johnosonu a oci je velmi spatne snasi, pohodlne jsou jen prvni den. Mezi tim jsem asi mesic a pul nosila pouze bryle. Vyrabi kazda firma cocky jinym zpusobem a z jinych materialu nebo se muze jednat o alergii na roztok ci je mozne, ze oci zacaly byt citlivejsi?

Čočky se liší materiálem, velikostí, obsahem vody, tvarem a zakřivením, konstrukcí vnitřní plochy, tvarem okrajů a dalšími parametry, vždy je nutno si vybrat čočku, která Vám bude po všech stránkách vyhovovat nejlépe. Dnes je nejvhodnější používat čočky s co nejkratší dobou výměny případně čočky z nových silikon-hydrogelových materiálů.

V návodu ke KČ Acuvue se píše: používejte pouze sterilní čisticí, dezinfekční a oplachovací roztoky... Znamená to, že by se měly používat tři různé roztoky nebo vše zvládne jenom jeden? Když si vezmu jednodenní čočku pouze na nějakou příležitost (např. 5 hodin nošení), může se čočka uchovat v roztoku i na další použití? Jak dlouho by vydržela v roztoku sterilní?

Pro péči o čočky můžete používat jeden roztok, pokud se jedná o multifunkční, což jsou prakticky všech roztoky na našem trhu. Jednodenní čočky jsou určeny na jedno použití, oprot je po každém použití zahoďte a vemte si novou. JInak opoužívajte raději čočky na delší dobu výměny, které můžete uchovávvat v roztoku.

Chtěla bych se zeptat, když večer vyndám KČ tak je umyji v ruce než je dám do pouzdra s roztokem. Když je ale ráda opět vyndám, je na nich špína, nějaké ťuplíky s nečistotami. Snažím se to umít roztokem ale jde to velmi špatně, jde s tím něco dělat??? Za prvé je mi proti srsti si dávat špinavou čočku do oko a za druhé mě to po ráno hrozně zdržuje.

Záleží na tom jaké čočky používáte a jakým roztokem je čistíte, významný vliv má i složení slz. U čoček pro plánovanou výměnu po dvou týdnech by takové obtíže být neměly. Většina roztoků na trhu odstraňuje z čoček usazeniny bílkovinného i tukového charakteru. Po určité době je však možné, že se ursazeniny již odstraniot nedají a pak je nunto čočku vyměnit.

Uz 6 let pouzivam kontaktni cocky Optima FW fa Bausch&Lomb, trpim kratkozrakost L-7,5 a P-6,5. Kazdy den pracuji minimalne 8h s pocitacem a casto se mi stava ze vidim velmi rozmazane a vecer mam velmi unavene oci. Bryle temer nepouzivam.Chtela bych se zeptat jake cocky a take znacku kontktnich cocek by jste mi doporucil jde mi zejmena o kvalitu. Od me lekarky jsem se dozvedela ze znacka Bausch&Lomb je nejlepsi. Na zaver jeste jeden dotaz bezne pouzivam roztok RENU ted jsem si poridila levnejsi variantu kolem 200 KC chtela bych vedet jestli muzou mit levnejsi roztoky vliv na snasenlivost a take zivotnost cocek vliv.

Doporučoval bych Vám čočky pro plánovanou výměnu, nejlépe 2 týdny, a z nových materiálů tzv silikonhydrogelů, které propouštějí větší množství kyslíku k rohovce. Levnjší roztoky, mají méně přísad, tedy o čočky pečují méně, na druhou stranu je u nich méně alergických reakcí. Obecně je možno říci, že všechny u nás schválené roztoky jsou kvalitní a vliv na životnost čoček nemají, musíte si vybrat ten, který Vám bude nejlépe vyhovovat.

Dobrý den, nosím silikon hydrogelové kontaktní čočky Acuvue Advanced, v příbalovém letáku se píše, že není vhodné používat multifunkční roztok Solo care. Na některých roztokách jsem viděla informaci: vhodné i pro silikon hydrogelové čočky. Jsem z toho zmatená. Existují vhodnější a méně vhodné roztoky pro tento nový druh čoček? Já nyní používám Optifree express . Ptám se touto cestou neb se mi nechce jet ke kontektologovi. Moc díky. K.Z.

U zmiňovanéhop roztoku byl problém se složením, ale myslím, že jsou jeho zásoby již stažena je nahrazen roztokem Solo Care Aqua a ten je již v pořádku, jinak je možno na všechny měkké čočky používat všechny u nás registrované roztoky určené pro měkké čočky. Návšetěvy, kontroly, u kontaktologa by měly být nedílnou součástí nošení KČ především pro Vaše bezpečí.

Používám KČ Focus Night and Day a roztok AOsept (vyhovuje mi nejvíc). Mám ale problém, že si někdy potřebuji KČ vyndat a nasadit dříve, než uplyne neutralizační proces. Řeším to tak, že čočky nemyji a dám je do již použitého roztoku, který mi zbyl z minulého čisštění!!! Napadá Vás nějaké jiné řešení? Hlavně mi neodpovídejte, že tyto čočky si mohu nechat v očích klidně déle, já totiž někdy nemůžu - např. s nasazenými čočkymi se nelze odlíčit a taky s čočkami nedokážu spát - nějaký psychický blok, pořád mám pocit, že ještě usnout nemohu, že něco není v pořádku! V minulosti jsem používala peroxidový a neutralizační roztok, byly to 2 oddělené roztoky, takže v těchto ojedinělých případech (1-2x měsíčně), kdy se neutralizace nestíhala, jsem použila jenom fyziologický roztok. Můj kontaktolog mi tvrdí, že 2krokový peroxidový systém už není na trhu a fyziologický roztok sice je, ale je určen jenom na tvrdé čočky.

Pokud tyto čočky používáte v denním režimu, není to žádný problém. Problematické je ale opakované použití roztoku AOsept, neboť po jeho použítí a neutralisaci katalyzátorem je tento roztok dále již zclea neučinný a naopak se může stát dobrou živnou půdou pro bakterie, tedy jeho opakovné použítí je spíše nebezpežné. Pokud se nechcete vzdát peroxidového systému a občas potřebujete vyčistit čočky rychleji, použijte pro tyto případy některý z jiných roztoků, který má zkrácenou dobu čištění (napr. SOLO-care, Complete, Optifree). Jistě Vám poradí ve Vašem aplikačním středisku.

Píšu práci na téma kontaktní čočky a jejich používání. Zajímalo by mě, zda by k jejich uchovávání nepostačoval fyziologický roztok (roztok NaCl) a borová voda k jejich dezinfekci. Popřípadě tyto prostředky spojit s tepelnou dezinfekcí (vyvařování).

Fysiologicvký roztok není vhodný pro uchovávání KČ. Je velmi dobrou živnou půdou pro mikroorganismy a došlo by v nebezpečné kontaminaci čoček a velmi vysokému riziku vzniku rohovkového vředu. Borová voda je v tak nízké koncentraci, že na desinfekci čoček nestačí. Tepelná desinfekce není pro nové čočky s vyšším obsahem vody nebo pro silikonhydrogelové vhodná, pro možnost poškození materiálu čočky a především pro koagulaci bílkovin ve struktuře čočky. Tím se čočka definitivně znehodnotí a zvyšuje riziko vzniku komplikací.

Používám Opti free expres, kupuji si největší balení, které je cenově nejvýhodnější. Včera se mi ale stalo, že jsem se při čištění čoček nechtě dotkla kapacího ústí lahvičky s roztokem. Na návodu k Optii free je napsáno, že se nikdy nemám ničím tohoto ústí dotýkat, neboť by mohlo dojít ke kontaminaci roztoku. Mám tedy celou lahev raději vyhodit (je skoro plná, otevřela jsem ji teprve před 3 dny), i když jsem na ústí sáhla zcela čistými, antibakteriálním mýdlem umytými, prsty?

Pokud odlijete z lahve trochu roztoku tak, aby omyl výtokovou oblast můžete roztok používat i nadále, jeho antibakteriální účinky by měly být dostatečné.

Mám problém s čočkami, protože dost často kdyz si je nasadím, tak mám pocit škrábání v očích, někdy jenom v jednom a někdy mi oko hned začne červenat. Dnes ráno když jsem si své měsíční čočky nasazovala,tak jsem na nich dokonce uviděla nějaké nečistoty. Dělám chybu v čištění? Vždy večer, když čočky čistím tak je jenom vysadím z oka a zaliji roztokem.

Dobré je promnutí čoček po vyjmutí z oka i u roztoků tzv bez mnutí ( no rub). Pokud se Vám usazeniny dělají ve větší míře doporučuji přejít na dvoutýdenní čočky. Každopádně by bylo vhodné vyšetření k vyloučení nějaké komplikace ještě v ranném stadiu.

Používám jednodenní čočky, je to pro mě ale nevýhoda, uvažuju o měsíčních ale nevím, jak dlouho je můžu nechat v roztoku...kdybych je nepoužívala každý den a měla je třeba na 2 měsíce. Je to možné? Neponičím je? Slyšela jsem že je nemůžu nechat tak dlouho v roztoku... Děkuju

Pokud čočky nepoužíváte denně je možno prodloužit dobu používání o dny kdy je nepoužijete, doba uložení by však neměla přesáhnout přibližně dvojnásobek doby k užívání určené. Pokud čočky nepoužijete více jak 3 dny, je nutno je očistit a vyměnit roztok v pouzdře.

Chci se zeptat, jak často se musí měnit dezinfekční roztok v pouzdře na čočky, pokud v něm přechovávám čočky každý den přes noc.

Vaš otázka mě velkmi překvapuje, neboť o péči o čočky Vás musí Váš kontaktolog podrobně informovat. Roztok v pouzdře se musí měnit denně, resp. po každém popužití, není možno ho používat vícekrát.

Ráda bych svému manželovi zakoupila ultrazvukovou čističku na kontaktní čočky i přes její poměrně velkou cenu, protože se bojím, aby neměl s očima větší problémy. Dost často totiž nepoužívá určené roztoky, ale jen obyčejný fyziologický roztok. .Je potřeba k čističce kupovat ještě nějaké speciální roztoky?

Používání fysiologického roztoku je velmi nebezpečné, protože je to dobrá živná půda pro mikrooganismy a může tak dojít ke kontaminaci čočky a zavlečení infekce do oka. Ultrazvuková čostička tento problém zcela neřeší, čistí čočky jen od mechanických nečistot, bakteriální kontaminaci bez nějakého desinfekčního prostředku nazabrání. Roztoky je při nošení čoček nutno používat.

Chtěla bych se zeptat, když jsem předtím nosila čočky, a ted asi nějak 6 měsíců ne, byly pořád v nádobce i s tím roztokem a nic jsem s nimi nedělala. Můžu si je dát znova do očí ne už ne, když jsem ten roztok neměnila?

Tak dlouhou dobu uskladněné čočky, bez další péče, je nutno vyhodit. Mohou být bakteriálně kontaminované.

Chtěla bych se zeptat zda je roztok SOLO CARE AQUA vhodný na kapání do očí. Nikde jsem to v návodu nenašla. Například roztok OPTI-FREE lze volně kapat do očí.

Žádný roztok na péči o kontaktní čočky není zcela vhodný pro přímé kapání do očí, je konstruován na desinfekci čoček. Samozřejmě, že se do oka dostává nasáklý v čočce, tudíž nemůže oko poškodit. Pro vkapávání do oka bych dopručovat některý z tzv. zvlhčovacích roztoků, nebo umělých slz.

Chtěla bych se zeptat, zda je nutné nechat vyschnout nádobku na čočky po jejich nasazení do očí.V návodu píšou vypláchnout roztokem, poté nechat na vzduchu vyschnout a před uložením čoček opět vypláchnout a nalít čistý roztok. Je chybný postup, kdy po vložení čoček do očí krabičku vypláchnu a naleju ihned nový čistý roztok, poté krabičku uzavřu a vyjmuté čočky do tohoto roztoku po použití uložím?

Myslím, že proti Vašemu postupu nemůže být námitek. Musíte mít však na paměti, že čočky musíte vkládat vždy do čistého roztoku a že je nutno pravidleně měnit i pouzdro.

Prosím o radu, dcera si odložila taštičku s kapičkami Aquify na radiátor a zapoměla ji tam. Po dobu 3 hodin byly zahřívány. Máme je vyhodit?

Nemyslím, že v tomto relativně teplém období byl radiátor příliš rozpálen a tak předpkládám, že by neměly být problém kapky dále používat.

Chtěla jsem se zeptat ohledně péče o pouzdro na KČ. Pouzdro čistím 1x týdně tak, že ho oplachuji peroxidem vodíku (smíchaný ve vodě), pak ho přeliji vařicí převařenou vodou a nakonec ho přeliji roztokem určeným k péči o KČ (používám italský ESO). Pečuji tímto způsobem o pouzdro správně?

Vaše péče o pouzdro a až přehnaně vzorná, každopádně je nutno pouzdro čistit a také často měnit, nejlépe s každým novým roztokem. Je vhodné mít pouzdra dvě jedno mít neustále při sobě s čerstvým roztokem a jedno používast na noc.

Rada bych se zeptala, jestli existuje nejake specialni mydlo,kterym se mam umyt pred aplikaci kontaktnich cocek, obcas si koupim antibakterialni mydlo nebo obycejne,ted jsem objevila v drogerii nejaky specialni antibakterialni gel, ktery se bez myti pouze rozetre na ruce a ma udajne znehodnotit vsechny mozne bakterie.v popisku je napsano,ze se mame vyhnout styku gelu s ocima. napadlo me, jestli tedy pote,co gel na rukou uschne, je mozne cocky takto ocistenyma rukama aplikovat nebo se radeji drzet obycejneho mydla.

Držte se obyčejného mýdla a hlavně si ruce před aplikací dobře spláchněte od jakéhokoliv mýdla a chemického prostředku a nečistot.

Tak dvakrát třikrát týdně se mi stane, že mi oko z ničeho nic začne dost slzet a po pár minutách to ustane a je to zase v pořádku. Nevíte, čím to může být způsobeno? Jestli nevhodnými čočkami, či roztokem nebo čím?

Potřeboval bych podrobnější popis obtíží, ale může se jednat o nějakou nečistotu na čočce, která krátkodobě dráždí. Opláchněte si před nasazením pečlivě růce od mýdla a další prostředků. Po vyjmutí čočky ji dobře mechanicky očistěte.

TOPlist