Plánovaná výměna

Pane doktore, o kontaktních čočkách nevím téměř nic a každý říká něco jiného. Ráda bych věděla jak je to s výměnou měsíčních kontaktních čoček. Zda po otevření mají trvanlivost pouze jeden měsíc nebo jestli se měsícem rozumí, že jeden pár si vezmu 30x na oči (např. když je budu nosit 3x týdně tak mi jeden pár vydrží na deset týdnů.

U čoček pro plánovanou výměnu lze připustit i to, že pokud se čočka nepoužije každý den lze o tuto dobu prodloužit užívání čočky. V žádném případě to však neznamená, že pokud tuto čočku užijete jen 3Ox v roce vydrží Vám celý rok. Tímto způsobem můžete při příležitostném nošení čočky užívat maximálně dvojnásobek stanovené doby. Je nutno vždy započítat každý den, který byla čočka použita i když nebyl celý. Větším prodlužováním životnosti čočky se vystavujete riziku komplikací ze znečištěné nebo infikované čočky.

Mam ocni vadu astigmatismus. Nosim kontaktni cocky Acuvue 14denni. Jedna se o 1 dioptrii a 0.75 dioptrie. Tyto cocky pouzivam pouze na sport a to celodenni. V praci je nemohu pouzivat, a proto je vyuziju predevsim pres vikend. Nenosim je tedy v celku 14 dni, ale prerusovane. Jaka je maximalni doba pouziti cocek, od jejich rozbaleni? Mohu chapat oznaceni 14 denni, jako 14x pouziti treba behem 2 mesicu?

Čočky pro plánovanou výměnu lze používat i pro příležitostné nošení. Do schématu je nutno započítávat každý den kdy byla čočka použita. Doba použití by však neměla překročit dvojnásobek běžné doby užívání. Tedy čočka by se měla vyměnit po měsíci po otevření i když nebyla použita 14x.

Dobry den, nosim kontaktni cocky Acuvue od firmy Johnson a Johnson a chtel bych se zeptat na nekolik dotazu: 1/muj ocni lekar mi sdelil, ze pokud je budu na noc vyndavat, tak je muzu nosit 1 mesic, ale na strankach teto firmy sem se dozvedel, ze pri tomto typu noseni je vymenna doba pouze 2 tydny? 2/Nyni existuje novy model techto cocek Acuvue2 - muzete mi sdelit jaky je v nich rozdil?

Čočky Acuvue jsou určeny na denní režim nošení s dobou výměny 2 týdny, jakkoliv jiná informace je zavádějící. Pro prodloužené nošení tyto čočky nejsou vhodné, vzhledem k jejich vysoké kvalitě lze tolerovat tzv. flexibilní režim nošení tzn. výjimečně lze v čočkách acuvue přespat, pokud to není příliš často nebo pravidelně nehrozí větší riziko komplikací. Acuvue 2 se krom indikátoru rub -líc ( AV x 123 ) liší především v konstrukci okrajů.

Mám krátkozrakost 2 dioptrie a měla jsem zájem o kontaktní čočky Optima FW (Bausch&Lomb) hlavně pro jejich 3měsíční cyklus výměny, který by vyhovoval nejlépe mým potřebám.Ale lékařka v aplikačním středisku mi řekla, že podle zakřivení oka se mi hodí Soflens 66, které ale mají plánovanou výměnu po 1 měsíci.Přitom potvrdila, že zakřivení mého oka není nijak neobvyklé.Je opravdu možné, abych bez problémů mohla mít čočky Soflens 66 a nemohla nosit čočky od téže firmy lišící se pouze obsahem vody a plánovanou výměnou z důvodu zakřivení oka?

Výběr čočky je především záležitost domluvy a na základě požadavků klienta a jeho metrických hodnot oka lze pak vybírat z celé řady typu čoček. Jednoznačnou odpověď bez vyšetření není možné dát. Je však pravděpodobné, že byste mohla užívat bez problémů oba typy čoček.

Jaké čočky mám použít, když bych je neměl možnost asi 3 dny a 3 noci vytahovat a nasazovat (pod stanem). Prý jde přespat i s 14-ti denimi, když za každou s nimi přespanou noc odečtu od periody výměny 1 den. Znamená to tedy, že je můžu nosit nepřetržitě 7 dní (a nocí)? Čočky od CIBA s dobou nošení nepřetržitě 1 měsíc nechci, protože jsou drahé.

Vzhledem k tomu, že nošení čoček přes noc zvyšuje riziko vzniku komplikací je nutno takové užívání čoček vyhradit pouze pro velmi úzký okruh čoček. Čočky pro tzv. trvalé nošení ( např vámi zmiňovaný typ) jsou čočky ze zcela nového materiálu, jehož vlastnosti jsou dosti odlišně od klasických čoček a umožňuje skutečně dlouhodobé nošení. čočky pro plánovanou výměnu , přestože jsou velice kvalitní pro denní nošení, při prodlouženém nošení (až 7 dnů) vykazují několika násobně vyšší procento komplikací oproti dennímu režimu nošení. Přestože jsou schváleny i na prodloužené nošení (7dnů) doporučujeme, v případě nutnosti, tzv. flexibilní režim, tedy pouze příležitostné přespání v čočkách jednu noc.

Chtěla bych se zeptat, proč moc nedoporučujete 12 měsíční čočky. Já jsem krátkozraká a docela uvažuji o jejich koupi. Taky bych se chtěla zeptat na jejich cenu - alespoň přibližně.

Doba životnosti čoček souvisí s bezpečností jejich užívání. Čím kratší dobu je používáte tím jsou bezpečnější pro Vaše oko. U klasických čoček, které užíváte déle než 2-3 měsíce se těžko ubráníte, i při dobré péči, vzniku usazenin, které jsou zdrojem alergických reakcí. Proto prakticky všechny firmy mají ve své nabídce nějaký typ čoček pro plánovanou výměnu. Cena závisí na typu čočky i na aplikačním středisku, kde ji kupujete.

1.Je jedno kolikrát za den si čočky nasadím a zase sundám? 2.Co když si zakoupím čočky a zjistím, že mně dráždí oči? 3.Co když překročím dobu nošení za jeden den?

Nasazování a vyjímání čoček během dne není vhodné často opakovat, především pro možnost zanasení infekce na čočku, stejně tak samotnému materiálu čočky příliš častá deformace neprospívá. 2. V tomto případě je možno obvykle čočky vyměnit, záleží však na důvodu proč se takto chovají. 3. při nedodržování zásad nošení, riskujete komplikace, na rohovce, spojivkách a snížení snášenlivosti čoček.

Zajímalo by mě, jestli díky nošení kontaktních čoček se může zhoršovat zrak a dále, jestli kontaktní čočky lze nosit celý život. Potřebuji nosit kontaktní čočky hlavně na sport, což je každý den, ale pouze na 2 - 4 hodiny denně, jaké byste mi doporučil?

Kontaktní čočky zrak v žádném případě nezhoršují. Pokud nosíte čočky jen příležitostně pak jsou asi vhodné čočky pro plánovanou výměnu, kde můžete počítat dny kdy je používáte. Čočky je samozřejmě možno nosit celý život.

Moje 14-letá dcera nosí čočky, které si nasazuje ráno před odchodem do školy a večer před spánkem si je vyjímá. Nyní pojede na autobus. zájezd do Paříže a chce v čočkách jednu noc spát. Je to vhodné? Nemůže si tím způsobit újmu? Čočky jsou od výrobce Johnson and Johnson, tzv. čtrnáctidenní.

V těchto čočkách je možno výjimečně přespat, pokud se to nestane pravidlem nehrozí žádné nebezpečí.

Jaké jsou nevýhody kontinuálně nošených (30 denních) čoček? Je nějaký důvod, proč je nedoporučit?

Odpověď na takovou otázku není jednoduchá. čočky, o kterých se zmiňujete jsou ze zcela nového materiálu, který má vynikající vlastnosti, umožňující dokonalý průnik kyslíku k rohovce. Nutno je sledovat chování čočky na oku zvl. ráno po probuzení a včas na změny reagovat. Hlavní nevýhodou je možnost tvorby usazen na čočce. Ve skutečnosti se v tomto případě jedná o velmi bezpečný způsob nošení, díky vysoké kvalitě materiálu.

Chtěla bych se zeptat, zda musím jednodenní kontaktní čočky po vykoupání v moři ihned vyjmout a vyhodit nebo je mohu nosit až do večera a vyhodit je až před spaním. U moře občas vydržíme celý den, nebo se opakovaně vracíme. Ještě bych se ráda zeptala, jestli je vhodné koupat se v měsíčních čočkách, pokud pouze plavu (nepotápím se, apod.).

Samotné koupání v moři nemá zásadní vliv na stav kontaktních čoček. Co při pobytu u moře vadí je spíše písek a drobné nečistoty a ve většině případů i snížená možnost hygieny při rekreačním pobytu. Jednodenní čočky nemusíte po koupání vyndávat, můžete v nich být bez obav celý den. U měsíčních čoček, by se takový pobyt mohl projevit určitým zkrácením životnosti. Doporučování jednodenních čoček pro prázdninové pobyty letní i zimní doporučujeme především z praktických důvodů.

Rada bych se informovala, zda existuji kontaktni cocky, ktere se muzou nosit i 3 dny nepretrzite bez vyndavani na noc. Pokud ano, jak se tento typ jmenuje? Dale byh se chtela zeptat, zda v tomto pripade muze dojit k nejakemu ocnimu onemocneni.

Čočky pro prodloužené nebo kontinuální nošení jsou k dipozici na našem trhu. Většina čoček je určena však pro denní nošení, to je také nejbezpečnější způsob užívání čoček, u těch nejkvalitnějších lze použít i tzv. flexibilní režim, kdy v případě nutnosti můžeme s čočkou jednou přespat, nemělo by se to však stát pravidlem. Čočky pro kontinuální nošení - 30 dnů a nocí jsou vyráběny dvěma výrobci, Bausch a Lomb - Purevision, a Ciba - Night and Day. Obě tyto čočky jsou k dispozici na našem trhu. Jejich bezpečná použitelnost pro kontinuální nošení je dána mimořádnými kvalitami nového materiálu, ze kterého jsou vyrobeny.

Nosil jsem čočky před 8 lety a to čočky pro kontinuální nošení které jsem vyndával jednou za 30 dní,přesto že dnes lecjaký aplikátor tvrdí že takové ještě neexistují a v letáku výrobce jsou jako novinka. Bohužel již nevím od jakého byly výrobce.Po více než roce nošení se u mě projevila gigantopapilární konjuktivita a já je úplně přestal nosit.Proto by mě zajímalo zda mohu dnes začít znovu nové čočky aniž by se u mě ta konjuktivita znovu projevila.v žádném případe nemám zájem o čočky, které se musí vyndávat každý den, ale maximálně jednou týdně a s maximální cenou okolo pěti set korun na měsíc. Mám na jednom oku 4,5 dioptrie a -0,5 tóry na 100 stupních. Jak řeší tórické poruchy kontaktní čočky které nemohou být v oku stále pod stejným úhlem.

Před 8 lety nebyly na trhu žádné čočky, které by byly vhodné pro kontinuální nošení. Samozřejmě byla řada kvalitních čoček s vysokým obsahem vody, které byly registrovány pro prodloužené nošení 7 dnů, ale ani u těchto čoček jsme nedoporučovali jiný než denní režim nošení. Právě prodloužené nošení u těchto typů čoček je příčinou komplikací z nichž nejčastější je právě gigantopapilární konjunctivitida. Dnes jsou na trhu dva typy tzv. hybridních čoček, které umožňují kontinuální nošení na 30 dnů. Jejich aplikace však vyžaduje řádné vyšetření a vyzkoušení. Tyto čočky se v torickém provedení zatím nevyrábějí, ale O,5 D není problémem pro sférickou čočku. Používat je však budete moci jen za předpokladu plného zhojení GPC, jinak budete mít i s těmito čočkami obtíže.

Nosim 1mesicni KC (kontinualni). Chtel bych se zeptat, zda-li mezi jednotlivou vymenou cocek musim dodrzovat nejaky cas, kdy nemam v oku zadnou cocku, nebo jestli mohu vymenu ptovest tak, ze jednu vyhodim a hned si nasadim novou. Pokud treba vysadim na 2 dny, oci se mi tak 2-5 dnu opet zvykaji a mivam pocit ciziho telesa v ocich.

U čoček pro dlouhodobé nošení je velice vysoká propustnost pro kyslík a tak jsou minimalizovány komplikace vznikající z nedostatku kyslíku, ale usazeniny na čočce vznikají v dosti značné míře, proto není důležité ani tak období bez čočky při výměně, jako dodržování doby výměny čočky a samopozorování zvláště po ránu. Důležité jsou též pravidelné kontroly ve Vašem Aplikačním středisku.

Dobrý den, párkrát se mi stalo, že i po relativně krátkém spánku s KČ (cca3hod) vidím kolem zdrojů světla duhové obrysy. V literatuře (již si přesně nepamatuju kde) jsem se dočetl, že se jedná o nedostatek kyslíku, a že čočky je nutno sundat a znovu nasadit až půl hodiny po vymizení duhových obrysů. Používám B&L soflens s měsíční periodou výměny. Rád bych se zeptal na výše zmíněný jev, dle dostupných informací mám za to,že pro tento typ KČ by krátký spánek s nasazenými KČ neměl být problém.Děkuji

Je to pravděpodobné, nejspíše jsou čočky poněkud těsné. Tyto čočky určitě nejsou určeny pro spaní, nebo prodloužené nošení. Doporučoval bych změny na čočky s kratší dobou výměny.

Dobry den, 10 let jsem nosila cocky Soflens66 bez problemu, pred par tydny jsem presla na kontinualni PureVision kvuli vetsimu komfortu, na noc si je vyndavam, prvni mesic byl bez problemu, ale pred tydnem me jedna cocka zacala rezat v oku a postupne me zacaly palit a bolet obe oci kdyz je zavru tak je to horsi, pritom cervene nebo zarudle oci nemam, na vystreni mi doktorka nic vyznamneho nezjistila. Chtela bych se zeptat, jestli to muze byt zpusobeno zmenou kontaktnich cocek, pritom PureVision by mely mit mnohem lepsi propustnost kysliku, nebo jestli to neni nejaky zanet nebo alergicke onemocneni. Predem dekuji za odpoved.

Může se jednat o větší míru usazenin na povrchu čočky. Pokud tyto čočky používáte v denním režimu musíte se o ně starat jako o každé jiné a pečlivě je čistit.

Rozhodl jsem se pro občasné nošení čoček. Po prohlídce u kontaktologa jsem dostal na zkoušku Acuvue Hydraclear ( +1dioptrie), nemám žádné větší potíže, jen při mrkání a pohybu oka mě jakoby šimrají o víčka. Po konzultaci jsem dostal jiný typ Bausch&Lomb Soflens66 comfort ale je to to samé. Používám i oční kapky B&L. Chtěl bych se zeptat zda tento pocit časem vymizí a nebo musíme vybrat jiný typ čoček?

Takové obtíže mohou způsobit volnější čočky. Na každé čočky je piotřeba si však zvyknout. Rozhodně by bylo vhodné zkontrolovat rozměry a zkusit těsnější typ.

Zakoupil jsem u svého očního měsíční čočky focus, na obě oči stejně dioptrií. V pravém oku mě čočka škrábe, šel jsem tedy za očním. Tam mě sestřička bez jakéhokoliv vyšetření řekla že si musím do oka kapat, jinak ať čočky nenosím. Mám změnit očního nebo přestat čočky nenosit ?

Není žádný důvod přestávat nosit čočky, musíte si vybrat jiný typ. který Vám bude lépe vyhovovat, čočky by měly být snášeny celý den bez obtíží.

Jsem již 20let nositelkou kontaktních čoček,nyní asi 5 let nosím kontaktní čočky od Firmy CIBA VISION FOCUS VISINT,ale nyní mě v kontaktním středisku paní více méně vnutila kontaktní čočky od firmy JOHNSON ACUVUE,že prý jsou lepší,propouštějí více kyslíku atd.Ale mě se zdá,že mám občas rozmazané vidění,což jsem u svých čoček nemívala,taky se mi zdá,že hůře vidím na blízko ,mám diptrie P oko-6,50 a levé oko -5,00.Taky je tam jiné zakřivení než u těch mých.Tak se chci zeptat,jestli jsou skutečně ACUVUE lepší bez vedlejších účinků a mám to vydržet,nebo se mohu bez problémů vrátit ke svým čočkám FOCUS VISINT.

Vaše kontaktoložka měla v mnohém pravdu, čočky propouštějící více kyslíku jsou bezpečnější. Ale pro každého jsou nejlepší čočky ty, které mu nejlépe vyhovují. Sortiment u nás je velmi bohatý a tak lze volit z mnoha typů. Prakticky všechny čočky na našem trhu jsou velmi kvalitní a pokud se dodržuje doporučená doba nošení, výměny a péče jsou velmi bezpečné. Noste čočky, které Vám po všech stránkách vyhovují a se kterými se cítíte nejlépe.

Poridil jsem si cocky O2Optix. Na krabicce jsem se docetl, ze je mozne noseni po dobu 7 dni (6 noci). Takovou dobu vsak neplanuji. Zajimalo by me ale, jestli je mozne prilezitostne takove cocky mit nasazene 2 nebo 3 dny, a co potom? Zahodit, nebo vycistit?

Tyto čočky můžete bez rizika použít v tzv. flexibilním režimu nošení tzn. občas je nechat přes noc. Pečovat o ně pak musíte velmi pečlivě, dobu výměny můžet i v tomto případě dodržet.

Čočky jsem začala nosit asi před 7 lety a neměla jsem s nimi potíže (14-denní Acuvue). Po nástupu do práce, kde pracuji s počítačem, jsem v nich ale nevydržela celý den a musela jsem začít nosit brýle (schnutí čoček v oku). Ráda bych ale nosila čočky dál, proto jsem se rozhodla vyzkoušet čočky O2Optix. Zdá se, že problémy u počítače jsou menší, ale tyto čočky se vyrábí pouze v zakřivení 8.6 a já mám 8.4. Vidím s nimi ostře, ale motá se mi hlava při pohledu do strany a k večeru jsem měla už velmi unavené oči. Chtěla jsem se zeptat, jestli problémy mohou být způsobeny jiným zakřivením nebo jen nezvykem s jinými čočkami (zatím jsem je měla 1 den). A druhý dotaz - které jiné čočky byste mi doporučil?

Zakřivení vnitřní plochy je sice velice důležitý ukazatel, ale čísla není možno brát absolutně, vnitřní plocha je konstruovaná z několika křivek a tak je potřeba vždy u každého typu vyzkoušet optimální zakřivení pro Vaše oko a podle toho se pak řídit. Podle Vašich obtíží se zdá, že jsou asi volné a pohyby očí sledují pomaleji a kloužou. Je potřeba vybrat rozměr, který vám bude lépe vyhovovat.

Chtěl bych se zeptat, co přesně se stane se 14-ti denními čočkami, pokud je nosím déle než 14 dnů.

Se čtrnáctidenními čočkami se po čtrnácti dnech nestane nic. Povrch čočky však má určité vlastnosti a na většině těchto čoček se na povrchu snadno tvoří usazeniny z bílkovin a tuků ze slzného filmu, které dráždí a jsou zodpovědné za velkou část komplikací při nošení čoček. Pokud tedy budete nosit čtrnáctidenní čočky déle, pak se zvyšuje riziko vzniku komplikací a rovněž se výrazně zhoršuje komfort nošení.

Dobrý den, používam KČ Acuvue (30 denní). Asi před 3 dny se mi jedno oko drobet mlzi a nevidim tak dobre. Vzal sem si i novy par, ale je to furt stejne. Oči nemám ani červené.KČ už nosim temeř 5 let a ještě se mi nic takového nestalo.

Zmiňované čočky jsou jen 14 denní, přenášení není vhodné vzhledem k riziku vzniku komplikací, zamlžení může být způsobeno změnou dioptrické hodnoty. Každopádně je vhodné vyšetření.

Mozna Vas to zarazi, ale jiz 8 let nosim KČ SoftLens 66, ktere mam mesic v oku bez vyndavani a pak vymenim za dalsi par. Bez jakychkoliv komplikaci (za celou dobu asi 3x zanet spojivek, ktery ustoupil po vytazeni cocek). Rad bych vedel, jestli hrozi trvale poskozeni oci pri tomto rezimu a co muze zpusobit? Na syndrom suchych oci jsem si uz zvykl.

Váš způsob nošení čoček je velice rizikový a velmi nezodpovědný k sobě samému, krom chronických alergických zánětů spojivek, akutních infekčních vředů rohovky a dalších závažných chronických i akutníchj komplikací si můžete způsobit vaskularizaci rohovky, která se neprojevuje žádnými obtížemi do doby než prorostou cévy přes střed rohovky a pak výrazně sníží vidění. Pokud chcete nosit čočky v režimu permanentního nošení ( 30 dnů), zvolte jeden z typů čoček na to určených, které mají neporovnatelně vyšší propustnost pro kyslík. Ve vlastním zájmu navštěvujte pravidelně svého kontaktologa.

Nosim priblizne 5 let KČ Baush and Lomb Optima FX s planovanou trimesicni vymenou.Mela jsem v Otrokovicich ocniho lekare,ktery mi tyto cocky predepisoval a celou dobu noseni mi oci hlidal.Dle jeho nazoru je snasim dobre a neni duvod k vymene.Bohuzel po prestehovani do Prahy jsem se u zdejsich lekaru setkala s nazorem, ze tyto cocky jsou nevyhovujici - z duvodu dlouheho terminu planovane vymeny a nechteli mi tyto cocky predepsat.Predesilam,ze se mi na oci ani nepodivali. Mohl byste mi poradit, ve kterem stredisku bych mohla dane cocky zakoupit?

Kratší doba výměny čoček je především zdravotní výhoda. Tříměsíční čočky dnes považujeme za poměrně dlouhodobé čočky s vyšším rizikem vzniku komplikací z usazenin na povrchu čočky. Trendem dnešní doby je zkracovat dobu použití čočky co nejvíce. Nejběžněji dne používaný systém jsou čočky dvoutýdenní.

Je mi 32 let a již asi 10 let nosím kontaktní čočky. Vloni jsem si poprvé koupila jednodenní. Nosím je cca 1 - 2x týdně na pár hodin, když hraji tenis. Je mi líto je po pár hodinách vyhodit a tak je někdy použiji i 4x do měsíce na cca 2 hodiny. Můžu si tím ublížit? Zatím jsem s tím neměla problém.

Pořiďte si například dvoutýdenní. Pokud nosíte tyto čočky pouze příležitostně, můžete je používat déle. Doporučujeme je vyhodit max. po mesíci.

Můj kontaktolog mi doporučil kontaktní čočky ACUVUE ADVANCE FOR ASTIGMATISM. Říkal mi že mohu nosit tyto čočky i ve spánku max po dobu 5 dnů. Ale nikde jsem nenašel že by tyto čočky byly i pro noční nošení. Když jej nechám přez noc tak mi pak ráno bolí jedno oko buď to levé nebo pak i to pravé ale nikdy ne oboje. Nijak neslzí jen bolí asi tak jako když ho podráždíte. To bůď skončí hned po sundání čoček nebo někdy i po delší době (hodinách). (Nejdřív jsem si myslel že mám to levé citlivější jelikož jsem měl malou nehodu před půl rokem a lečil jsem se na něj 2 dny, protože to levé oko mi bolelo po nočním používánní 2x a to pravé vůbec a ni po 3tí noci až pak.) Je to tím že čočky nejsou na noční nošenní a kontaktolog mi neříkal pravdu?

Zmiňované čočky jsou schváleny FDA a i u nás až pro týdenní prodloužení nošení ( tzn 6 nocí) . I přesto nedoporučujeme nošení těchto kontaktních čoček přes noc. Je zde riziko mnoha možných komplikací a bezpečnější i pohodlnější je čočky každý den řádně vyčistit.

V jednom časopise jsem se dozvěděl, že měsíční čočky se mohou nosit déle než měsíc a tak asi půl roku nosím čočky dvojnásobek doporučeného času, takže něco kolem dvou měsíců jeden pár, dlouho mi to nevadilo, protože jsem neměl za tento čas žádné problébemy. Až před pár dny my úplně vypovědělo službu levé oko a musím nosit brýle, oko se pomalu vzpamatovává, dokonce mi lékař napsal kapky - antibiotické, i když jsem mu neřekl z čeho bych mohl zánět mít, jelikož se tím nechci moc chlubit. Myslíte že sem to zavinil tímto šetřením na čočkách? Prý až se oko vzpamatuje, budu moc zase nosit čočky. A můžu vám říct, že až se mi oko zahojí budu si toho vážit a nedávat na laciné řeči v časopisech.

Nepochybně je na vině Vaše nezodpovědné chování k vlastním očím. Musíte dát na rady a doporučení Vašeho kontaktologa, který Vám jistě doporučil jak bezpečně čočky používat. V mnoha časopisech radí naprostí laici a lidé, kteří nemají ponětí o možných následcíh jejich hloupých rad. Rád bych věděl v jakém časopise jste se tento nebezpečný nesmysl dozvěděl a kdo takto nebezpečně radí. Na Vašem místě bych žádal po časopise náhradu.

Mám na každé oko -2,5. nosím jednodenní čočky od Focusu,ale nosím je 3 dny.vždy po použití naložím čočky do roztoku Optifree. ráda bych znala váš názor, zda je to bezpečné.

Jednodenní čočky jsou určeny na jedno použití, tedy ráno nasadit a večer vyhodit. Jejich opakovaným nasazováním a delším nošením se vystavujete zvýšenému riziku komplikací. Každá čočka má konstruovaný povrch a jeho vlastni odpovídajícm způsobem k plánované době používání.

Chtěla bych se zeptat, jak poznám, kdy čočku vyměnit. Jsou to mé první čočky, a tak nevím, zda je čočka již opotřebovaná nebo budu mít problém při jejich dalším nošení. Nemám zkušenosti s jejich nošením a moje oční lékařka je nyní na dovolené. Mám měsíční čočky a začala mi vadit levá, která mě škrábe na oku, i když čočky nosím přibližně 3týdny. Je to způsobeno tím, že byly čočky více zatíženy, když jsem se je učila nasazovat, a stačí si tak koupit nové čočky, které již měsíc vydrží? Každopádně nynější čočky již asi nemám nosit?

Pokud máte čočky pro plánovanou výměnu (dva týdny, měsíc nebo jednodenní) je nejjednodušší přesně dodržovat termíny výměny. Pokud začne čočka dráždit ještě před vypršením této lhůty a ani po vyčištění se problém nezlepší, vyměňte ji dříve, je to lepší než si způsobit poškození oka.

Chtěla bych se zeptat, zda mohu 14 denní kontaktní čočky, uložené v pouzdře v dezinfekčním roztoku, nechat 2-4 dny bez výměny tohoto roztoku (když chci prodloužit jejich trvanlivost o pár dní)?

Pokud není doba uložení skutečně delší, je to možno takto udělat, při delší době musíte roztok vyměnit. Doba používaní čoček při příležitosntém použití be však neměla přesáhnout dvojnásobek doby doporučené. Nenosíte-li čočky příliš často možná by pro Vás bylo výhodnější používat jednodenní čočky.

Zacal jsem pouzivat kontaktni cocky Frequency 55 a muj aplikator mi tvrdi ze cocky neni problem menit po 1.5-2 mesicich za nove, s tim ze je samozrejme odkladam na noc. Na krabicce je presne oznaceni Frequency 55(6) BC 8.6 DIA 14.2 PWR -6.50 nebo -6.00 podle oka. Muzete mi prosim poradit jak to je, jestli opravdu muzu menit az po tom 1.5-2 mesicich?

Ne nemůžete. prodlužováním doporučené doby výměnu se vystavujete nepřiměřenému riziku vzniku komplikací.

Kontaktni cocky nosim již pět let, ale nevyndavám si je ani na noc mam je třeba i 4 měsíce v očích jsou to čočky měsíční ale nedělá mi to žadný problém můžou se vyskytnout nějaké problémi které by ohrozily můj zrak.

Žádné měsíční čočky nejsou určeny pro nošení přes noc. Ty nejvalitnější jsou určeny pro tzv. kontinuální nošení na 30 dnů a nocí, ale vyžadují pravidlené kontroly. Váš postup je značně rizikový a vznik komplikací s následným poškozením oka, i trvalým, je velice pravděpodobný. Vaše jednání je pro Vaše oči značně nebezpečné.

Mám cca 3 dioptrie krátkozrakosti a uvažuji o tom, že bych začal nosit vyhazovací - 1-denní čočky. Nejsem si jistý, jestli ale má smysl do čoček investovat, protože bych je nosil skutečně jen v situacích, kdy je nutně potřebuji, což může být např. jen 1x za 2 týdny či měsíc. Do nových brýlí už investovat opravdu nechci, přestože nevlastním ani brýle s odpovídající aktuální korekcí, ale je reálné nosit čočky takto svátečně? Nebudu mít při každém nasazení a nošení potíže, protože moje oči nebudou na čočky příliš zvyklé? Jiné než 1-denní čočky nechci.

Pro Vaš potřeby jsou jednodenní čočky naprosto ideální, po použití je zahodíte a novou čočku otevřete až když ji budete potřebovat. Exspirace ( doba použití) u nových nenačatých čoček je několik let, jak je vyznačeno na každém balení. Určitě bych Vám však doporučoval mít i brýle.

Je mi 22 let a pravidelně navštěvuji očního lékaře, od kterého odebírám kontaktní čočky Wilens D55 P -2,5, L -3,0 a už asi 2 roky se mi dioptrie nezměnily. Nyní nebylo možné se objednat k očnímu včas a protože jsem už potřebovala nové KČ navštívila jsem oční centrum, kde mi ale naměřili na každé oko o dioptrii více a mírný astigmatismus a doporučili mi KČ Frequency 55 aspheric P -3,5, L -4,0. Jak se starými tak i s těmito novými čočkami žatím žádné problémy nepociťuji a vidím dobře, ale myslím si, jestli ta dioptrie navíc není zbytečná a jestli by se mi tím nemohl zrak zhoršit?

Nehleďte na čísla, řiďte se Vaším pocitem. POkud máte pocit dobrého, ale hlavně pohodlného vidění je to nejdůležitejší. Celodennímu zrakovému pohodlí je možno obětovat i malou část zrakové ostrosti, je-li to nutné. Vyberte si tedy ty čočky, které jsou Vám celkově příjemnější a pohodlnější.

Používám měsíční čočky a jsem už skoro na konci měsíce, ale než přijde další balení, bude to ještě týden trvat.Chtěl bych se zeptat, zda je možno čočky používat ještě týden přes daný měsíc?

Dobu nošení je nutno hlídat a čočky objednávat včas, objednávky nekterých hodnot mohou trvat i delší dobu. Přenášením čoček přes daný limit se výrazně zvětšuje riziko vzniku komplikací a není proto vhodné. Snažte pečlivě dodržovat režim nošení a dobu použití čočky, aby bylo používání kontaktních čoček úpro Vás bezpečné.

Čočky nosím už 2,5 roku a během té doby jsem neměl žádné potíže s nošením. V říjnu 2006 jsem vzal nový pár čoček nového balení (Surevue, na 1 měsíc, 3 páry), které používám stále. První 2 týdny bylo všechno v pořádku, ale pak jsem měl pocit suchých očí, čočky nosívám tak 5 dní v týdnu po max 10 hodin, ale spíš méně - jen navenek. Musel jsem si často mnout oči a tak jsem si nejspíš zanesl nějaké nečistoty do levého oka. Šel jsem k oční, vyšetřila mě a řekla, že mám mírný zánět levého oka a u pravého trochu taky. Předepsala mi kapky přes den a mast na noc na dobu 14 dnů, pak ještě gel na 1 měsíc a doporučila mi 2 měsíce nenosit čočky. K oční jsem šel ale hlavně proto, že se mi ze dne na den něco stalo s okem - levé oko mám oproti tomu druhému tak trochu více zakryto horním víčkem a lze pozorovat nesymetrii (myšleno, že víčka nejsou stejně velká), kterou jsem dříve netrpěl. Po 2 měsících kapek, masti a gelu se to mírně zlepšilo, ale i tak pozoruji stále značnou nesymetrii. Čočky nenosím už 3 měsíce a ještě doufám, že se to zlepší, bohužel však už žádné změny nepozoruji. Je mi 21 let, mám mírnou alergii na takové běžné věci jako prach a v uvedeném období jsem měl také menší problémy s dusivým kašlem - asi 2 měsíce. Chodím relativně pozdě spát a hodně času trávím u notebooku. Také čočky dosti přenáším asi na 2 měsíce (protože je neberu tak často) a trpím tak červenými žilkami v očích. Žilky už vymizely a oči se sklidnily, ale oko je pořád divné. Dohromady je nosím během těch 2 měsíců asi 40 dní. Bojím se, že mi to víčko tak zůstane, a proto Vás žádám o radu.

Ve Vašem případě je nutno striktně zakázat přenášení čoček přes doporučenou dobu, na čočkách se usazují bilkoviny a tuky ze slz a ty pak jsou zdrojem alergických rekací na spojivce, se kterými může být spojen i pokles víčka, jak popisujete. Doporučil bych Vám naopak přechod na čočky pro kratší výměnu, nejlépe ze silikonhydrogelu a v každém případě velmi pečlivé dodržování doby použití.

Dříve jsem používala čočky Surevue měsíční, pak se mi ale stalo, že když jsem si čočky chtěla další den nasadit, že čočka nebyla celá, respektive kousek okraje měla pryč. Tak jsem ji musela vyhodit, aniž by ještě uplynul měsíc. Stavalo se mi to ale až s posledním balením, dříve ne. Tak jsem přešla na jiný typ čoček: byl mi vybrán: Frequency XC - chtěla jsem se zeptat, zda je tento typ XC (také měsíční) lepší než Surevue. Dále jsem se chtěla zeptat, kdybych čočky nosila pouze příležitostně - tak 3x do týdně asi by byla lepší čočka 14ti denní, ne? Jelikož, jak jste tu psali, čočka může ležet v pouzdře max 2x tak dlouho - tedy 14ti denní se na oko může vzít 14x, ale v pouzdře při občasném nošení může ležet až 28 dní a tedy měsíční by max. v pouzdře mohla ležet až 60 dní? Asi by tedy pro občas. nošení 3x do týdně byly lepší 14ti denní, co myslíte? A jaké 14 denní byste mi doporučil - před Surevue jsem nosila Acuvue2, jsem krátkozraká -5 a -4, 25.

Dnes již doporučujeme čočky spíše pro kratší dobu výměny tedy měsíční nejdéle, v současné době na našem trhu jsou prakticky všechny čočky velmi kvalitní a záleží na tom, které vám osobně nejlépe vyhovují. Pokud čočky nosíte skutečně jen příležitostně tak Vám doporučuji nejlépe čočky jednodenní, které při příležitostníém nošení vyjdou i celkem levně. Typ na prodlužování životnosti při uložení čočkek je jen pro krajní situace určitě to neneí návod na takovéto používání pravidelně.

Píšete, že prodlužování životnosti uložení čoček v pouzdře není dlouhodobě vhodné. Ptám se ale: když nosím čočky 14 ti denní, ale nechci je nosit každý den, nosím je tak 4x do týdne - (pořád 14 ti denní vyjdou levněnji na 4x do týdne než nosit jednodenní 4x do týdne. ) Tedy ale nenosím ty 14 ti denní každý den a proto je musím v pouzdře uchovávat. Je opravdu pro mé zdraví tak špatné, když tyto 14 ti denní nosím 3 až 4x do týdne a celkově je na oči vezmu 14x, ale v pozdře odpočívají do max. 28 dnů než je vyhodím? Pokud ano, tak když budou v pouzdře uchovávány max 20 dnů? - to už si myslím pro 14 ti denní vhodné je. Myslím si totiž, že je nezdravé čočky nosit každý den 15 hodin a nenechat jim žádný den odpočinku - protože jak známo i ta nejlepší čočka trochu omezí přístup kyslíku, proto nechci čočky nosit každým dnem, ale přitom častěji na to, než abych nosila jednodenní - to bych se při cca 4x do týdne nedoplatila a proto volím postup s 14 ti denními výše popsaný.

Moderní čočky s vysokým průnikem pro kyslík se mohou nosit denně, ostatně jsou i čočky pro 30 denní permanentní nošení. Přísun kyslíku, který čočky z tohoto materiálu umožňují se blíží stavu bez čočky a mnohonásobně tak překračuje spotřebu kyslíku rohovkou. V tomto ohledu tedy nemusíte mít žádné obavy a čočky můžete nosit denně. Uchovávání čoček v pouzdře delší dobu může být někdy problematické pro nebezpepečí bakteriální kontamince čočky. Roztoky čočky totiž nedesinfikují a nejsou schopny zlikvidovat větší a hlavně dlouhodobější bakteriální nápad. Při tomto příležitostném nošení však čočky nikdy nenchávejte v pouzdře bez výměny roztoku déle než 2 dny. Nepřekračujte počet nošení, čočky vždy dobře prohlédněnte před nasazením.

TOPlist