Sport a zábava

Protoze mam radu dotazu na pouzivani cocek -mohu se dotazat jaky je soucasny nazor pro pouzivani cocek pri potapeni? A to ve slane - morske , sladke i bazenove vode. Nenastava problem s jejich pouzivanim pod pot. maskou v prubehu ponoru resp. po strhnuti masky a zaplaveni obliceje vodou? Lze je pouzivat pro delsi ponory (nekolik hodin)? Zminuji se vyrobci treba o vysledcich klin. zkousek v techto podminkach? Jsou z tohoto pohledu nektere cocky vice ci mene vhodne? Nenastava problem v pripade pouziti NITROXu (az 40% kysliku, zbytek 60%) nebo TRIMIXu (malo % kysliku a dusiku - vice helia).

Používání kontaktních čoček při pobytu u moře a při koupání v moři nic nebrání. Samozřejmě, že slaná voda a často menší možnost se plně věnovat péči o KČ může snižovat jejich životnost nebo vést k některým obtížím. Proto doporučujeme používat, pokud možno čočky pro jednodenní použití.Se speciálním činnostmi jsou někdy obtíže a žádný výrobce čoček nedává speciální návod na použití čoček při extrémních situací. V zásadě však není použití čoček při potápění kontraindikováno. Nutno však doporučit čočky co možná nejkvalitnější s vysokým prostupem pro kyslík (obvykle čočky s vysokým obsahem volné vody a velmi tenké). Čočky by měly být ve velmi dobrém stavu, dobře udržované. V žádném případě by neměl potápěč používat neozkoušený typ. Čočku je nutno nasadit vždy nejméně hodinu před výkonem, aby nedošlo v jeho průběhu k nějaké nepohodě. Složení plynu pod maskou nehraje podstatnou roli, protože musí vždy mít dostatečný parciální tlak kyslíku pro dýchání a ten je vhodný i pro rohovku. Při zaplavení obličeje vodou po stržení masky nehrozí větší nebezpečí vyplavení čočky než při běžném skoku do vody. Závěrem je tedy nutno zdůraznit použití kvalitní a dobře udržované čočky, na kterou je uživatel zvyklý osvědčila se mu. Musí ji mít nasazenu alespoň hodinu před výkonem.

Je mi 13 let a mám poměrně silné dioptrie na dálku- 3 dioptrie. V létě bych se chtěla potápět pod vodou. Existují nějaké čočky, které bych v tomto věku mohla nosit?

Pro nošení kontaktních čoček není věk nijak podstatným faktorem. Při Vašich dioptriích kole -3,0 se jedná zcela běžnou hodnotu, ve které je bohatý výběr a záleží jen na Vašich požadavcích jaké si vyberete. Pro sportovní aktivity jsou jistě i ve Vašem věku čočky velmi vhodné.

Jaký typ čoček je vhodný k nošení ve vysokých teplotách - např. v létě u moře ?

Máte-li na mysli pouze vysoké teploty kolem 30°C není potřeba vybírat žádné zvláštní čočky. K moři bych doporučoval jednodenní čočky, pro možnost znečištění pískem i slanou vodou. Do extrémních teplot např. v hutích apod, je nutno však velmi pečlivě vybírat pokud vůbec doporučíme čočky v takovém prostředí nosit.

Mohu se dotázat jaký je současný názor pro používání čoček při potápění? A to ve slané - mořské , sladké i bazenové vodě. Nenastává problém s jejich používánim pod potápěčskou maskou v průběhu ponoru resp. po strhnutí masky a zaplavení obličeje vodou? Lze je používat pro delší ponory (několik hodin)? Zmiňují se výrobci třeba o vysledcích klin. zkoušek v těchto podmínkach?

Používání kontaktních čoček při obytu u moře a při koupání v moři nic nebrání. Samozřejmě, že slaná voda a často menší možnost se plně věnovat péči o KČ může snižovat jejich životnost nebo vést k některým obtížím. Proto doporučujeme používat, pokud možno čočky pro jednodenní použití. Se speciálním činnostmi jsou někdy obtíže a žádný výrobce čoček nedává speciální návod na použití čoček při extrémních situacích. V zásadě však není použití čoček při potápění kontraindikováno. Nunto však doporučit čočky co možná nejkvalitnější s vysokým prostupem pro kyslík (obvykle čočky s vysokým obsahem volné vody a velmi tenké). Čočky by měly být ve velmi dobrém stavu, dobře udržované. V žádném případě by neměl potápěč používat neozkoušený typ. Čočku je nutno nasadit vždy nejméně hodinu před výkonem, aby nedošlo v jeho průběhu k nějaké nepohodě. Složení plynu pod maskou nehraje podstatnou roli, protože musí vždy mít dostatečný parciální tlak kyslíku pro dýchání a ten je vhodný i pro rohovku. Při zaplavení obličeje vodou po stržení masky nehrozí větší nebezpečí vyplvení čočky než při běžním skoku do vody. Závěrem je tedy nutno zdůraznit použití kvalitní a dobře udržované čočky, na kterou je uživatel zvyklý osvědčila se mu. Musí ji mít nasazenu alespoň hodinu před výkonem.

Mohu nosit měkké kontaktní čočky do sauny? Mám čočky Actifresh 400 s obsahem 75 % vody. (Kontaktní čočky Actifresh mají obsah vody 73%. pozn. Správce)

V sauně může materiál čočky, a to od jejího povrchu, nadměrně osychat. Čočky se mohou dehydrovat, čímž dojde ke změně jejich tvarových i optických parametrů, a pak mohou v očích dráždit. To je třeba mít na mysli a snažit se častěji a důkladně mrkat, případně použít některý zvlhčovací přípravek na kontaktní čočky. Užívání kontaktních čoček v sauně však nedoporučujeme.

Mám problémy při plavání v bazénu s nasazenými kontaktními čočkami, přitom jsem někde četl, že tyto čočky mají naopak chránit proti chlóru. Jaké čočky bych měl případně zvolit, aby byly problémy při plavání co nejmenší?

Chlór ve vodě pálí do očí každého. Míra citlivosti je však různá. Hydrogelové kontaktní čočky před chlórem nechrání. Chlór rozpuštěný ve vodě se dostane do materiálu čočky a dráždí. Abychom mohli zodpovědně poradit, jaké čočky zvolit, potřebovali bychom více informací o pacientovi, tj. v jakém režimu čočky nosí a kolik času v čočkách stráví při plavání (plave zavodně, tj. velmi často a dlouho během tréninku ?). Obecně lze doporučit používaní ochranných brýlí, pokud plave často, pak používat čočky pouze pro plavání a vyměňovat je. Pokud neplave často a doba nasazení nebude příliš dlouhá, lze doporučit čočky s nižším obsahem vody (HEMA).

Intenzivně se věnuji horolezectvi a již tři roky při něm používám kontaktní čočky (pro denní nošení). Bohužel občasná nemožnost jejich sundání mi brání v jejich trvalému nošení (bivaky, mráz atd.). Proto prosím o radu, jaký typ čoček mám zvolit, případně od kterého výrobce.

Pro Váš sport jsou ideální jednodenní čočky. Především bych Vám však doporučoval řádnou konzultaci se zkušeným kontaktologem, který Vám doporučí nejvhodnější postup.

Mohou se nosit kontaktní čočky do solária?

Ano, není důvod je krátkou dobu v soláriu strávenou čočky vyndavat.

V létě se chystám na 14tidenní pobyt u moře. Jsem krátkozraká a již několik let používám kontaktní čočky, v posledních letech konkrétně Optima FW. Mohl byste mi, prosím, poradit, jaký druh KČ bych mohla zvolit k již zmíněnému pobytu? Podotýkám, že se nebudu aktivně potápět,spíš mi jde o situaci,kdy je možné omočení obličeje při přívalové vlně,aby mi čočku neodplavila a druhou věcí je,že bych nejraději volila kontinuální čočky z důvodu pobytu ve stanu(karavanu) a dvoudenním cestování autobusem.Prosím též o uvedení ceny a počtu ks v balení,na každém oku mám jinou dioptrii.

Pro tyto příležitosti jsou ideální jednodenní čočky, které vždy po použití vyhodíte a ráno si vezmete nové. Že Vám čočky ve vodě neuplavou Vám samozřejmě nikdo nemůže zaručit, při dobře vybraném rozměru čočky je to málo pravděpodobné. Přeji Vám hezkou dovolenou a spokojenost s vybranými čočkami.

Mám kontaktní čočky cca 3 měsíce. Jsou to acuvue bifocal 14 ti denní. Dnes když jsem si nandávala čočky nové, tak mě hrozně škrábala od jedné čočky oko a je to až to teď. Čočka je správně otočená, znovu jsem ji vyndala a dvakrát opláchla dezinfekčním roztokem, ale stále to v oku řeže. Čím to může být? Další dotaz je : když mám na sobě čočky a usnu třeba na dvě hodiny odpoledne a nevyndám je, stane se něco??? Můžu v nich chodit i plavat do bazénu nebo k moři aniž bych je musela vyndávat???

První část Vašeho dotazu není pro internetovou poradnu, ale musí se vyřešit okamžitou návštěvou Vašeho očního lékaře. Pokud přes den na chvíli usnete nice neděje není to nic nebezpečného. Čočky běžně při plavání vyndavat nemusíte. Pokud však v bazénu plavete častěji může chlorovaná voda v bazénu zkrátit výrazně životnost čočky. U moře, především na písečných plážích zase hrozí rychlejší znečištění a znehodnocení čočky. Je proto třeba mít dostatečnou zásobu. Pro denní plavání v bazénu je vhodné mít jiné čočky.

Dobrý den, obracím se na Vás s následujícím problémem. Nosím kontaktní čočky a jsem s nimi naprosto spokojen. Bohužel občas (při turistice a pod.) potřebuji čočky pro prodloužené nošení - na dobu ne delší než 7 dnů. Pro tyto účely používám Focus Night&Day s měsíčním intervalem výměny, které perfektně snáším a naprosto mi vyhovují. Potřebuji ale vyřešit otázku možnosti uložení těchto čoček v období, kdy nosím běžné čočky pro denní nošení. To znamená - Jak dlouho můžou být čočky Focus Night&Day uloženy, popřípadě v jakém speciálním roztoku, abych je mohl používat v co nejdelším časovém období a do intervalu výměny čoček započítávat pouze dobu kdy je mám skutečně na očích?

Čočky určené pro kontinuální nošení nejsou určeny na uchovávní a měly by se po měsíčním nošení vyhodit, pokud je nezbytné je během měsíčního cyklu vyjmout je možno pro jejich uložení použít kterýkoliv roztok určený pro péči o měkké kontaktní čočky. Jejich uchovávání by nemělo přesáhnout dvojnásobek doby pro kterou jsou určeny.

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na nošení čoček do vody. Už jsem si přečetla předchozí dotazy a řídím se podle toho - do bazénu mám zvláštní pár (tedy nosím čočky tak asi 25 dní a pak je vyřadím jako speciální pár do bazénu, použiji ho tam tak 4x a vyhodím), k moři nosím čočky pro jednodenní použití. Ale nikdo se tu neptal, jak je to s českým rybníkem - není tam sůl ani chlor, zato už od půlky července bývá voda zelená. Ne že bych se tam potápěla, ale přeci jen občas člověku stříkne do očí. Stačí pak čočky běžně vydezinfikovat (Opti free, Solo care) nebo se tam něco může uchytit? Zatím to řeším tak, že po rybníku používám Aosept, tedy peroxid vodíku, který má prý lepší dezinfekční účinek - je to pravda? Nebo mám i k rybníku radši použít jednodenní pár (což by se ovšem už víc prodražilo)? Nosím čočky s měsíční výměnou pro suché oko Proclear.

V přírodní vodě vadí především různé mikroorganismy, které spíše způsobují různé alergie, pokud takovou alergií trpíte je pak samozřejmě vhodné používat speciální režim nošení čoček. Jinak samozřejmě v kvetoucí vodě není koupání vhodné za žádných okolností, čočky je vhodné vždy po vykoupání v neznámém zdroji mechnicky vyčistit. Používání peroxidovýxch systémů je dobré, ale pozor na následnou neutralizaci roztoku.

Chtěl bych se zeptat jestli s kontaktníma čočkama pro dalekozrakost budu moci i číst atd. a jestli snimi můžu plavat(s otevřenýma očima).Mám zájem o kontaktní čočky pro delší nošení nejlépe 12měsíců.

Budete-li moci číst s čočkami při dalekozrakosti záleží na věku resp. kvalitě vaší akomodace. Je však pravda , že u hypermetropů ( dalekozrakých) je nutná addice na blízko podstatně dříve. Pokud můžete číst s Vašimi běžnými brýlemi na dálku, pak to bude s čočkami stejné. S dobře zvolenými kontaktními čočkami lze provádět všechny běžné činnosti, tedy i sportovat i plavat. Máte-li na mysli čočky, které se nevydají z oka pak nejdéle se nosí čočky 30 dnů. Myslíte.li však životnost čočky jeden rok při denním režimu nošení pak je vhodnější mít čočky pro plánovanou výměnu (od jednoho dne až po jeden měsíc).

Chtěl bych Vám poděkovat za skvělé stránky, které mi už několikrát pomohly v problémech s KČ - rád bych se ale zároveň zeptal na jednu věc. Mám před sebou delší cestu autobusem do Itálie, zajímalo by mne, zda by se něco stalo, kdybych nechtěně na 3 nebo 4 hodiny usnul s čočkami v očích (používám KČ SoftLens 66 firmy Bausch & Lomb).

Většina čoček na našem trhu není vhodná pro prodloužené nošení, tedy používání i přes noc. Moderní čočky, které mají vyšší obsah vody a moderní design, mají velmi dobrou propustnost pro kyslík a tak krátký spánek obvykle nepřináší, žádné obtíže. Vámi používané čočky jsou kvalitní, mají vysoký obsah vody a není tedy důvod se obávat usnutí během cesty.

Můžete mi prosím poradit,zda je možné s KČ opalování v soláriu, nebo je lepší KČ před opalováním vyjmout.

Většina moderních kontaktních čoček obsahuje UV filtr. Opalování s kontaktními čočkami není zásadně nebezpeční, jiný problém může vyvolat pobyt v malém uzavřeném prostoru a případné dodatečné infrazářiče. Obecně lze říci že opalování s kontaktními čočkami v soláriu nepředstavuje nebezpečí pro oko.

Mam dotaz k vlastnostem čoček, ma holka nosi bryle na okolo 4 dioptrii a me bavi potapeni a chtel by ji nekdy vzit sebou ale s brylemi to jaksi nejde a tak se ptam, jak je to s čočkami na potapeni jen na jeden den, spíše jen tak 3-4 hodinky denně. Pri navrhu moji partnerce at si je vezme mi opovedela ze je na ne alergica, ale to je zkoušela asi pred 3 roky a ja si myslim že dnes uz jsou dokonalejsi čočky, a proto se ptam jestli si je muze nejak vyzkouset a nebo si musi koupit cele baleni.

Kontaktní čočky jsou pro potápění zcela ideálním řešením i pro profesionální potápění. Ideální jsou jednodenní čočky, které se po použití vyhodí. Aplikaci čoček však musí vždy předcházet pečlivé vyšetření kontaktologem na jehož základě se teprve vybere dle Vašich požadavků správná čočka. U jednorázových čoček se vždy prodávají pouze celá balení.

Chtěla bych vědět jestli můžu kontaktní čočky, konkrétně Acuvue2 používat do vody př. do bazénu.

Prakticky všechny čočky je možno používat v bazénu. Pouze pokud chodíte plavat denně, je vhodné používat pro plavání zvláštní pár, protože chlorovaná voda může čočkám zkrátit životnost.

Dobrý den, chtěla bych se zeptat - v létě mám v plánu jet do jižních Čech k rybníku, nosím kontaktní čočky, ale po doma brýle. Mohla bych se v kontaktních čočkách koupat v rybníku? Potom je vyčistit a druhý den zase použít?

Ano čočky můžete používat i na koupání v přírodních i umělých vodních nádržích.

Četl jsem, že existují speciální kontaktní čočky umožňující skoro normální vidění pod vodou místo používání potápěčských nebo plaveckých brýlí. Výrobce je snad v Itálii. Dají se někde u nás koupit a za kolik. Dioptrické brýle nenosím.

Dobré vidění pod vedou Vám umožní pouze vrstva vzduchu mezi okem a vodou, tedy normální kontaktní čočky to umožnit nemohou, jinak jsou kč vhodné i pro potápění samozřejmě pod brýlemi.

Chtěla bych se zeptat, jestli můžu nosit čočky na diskotéku?Mám měsíční čočky.

Na diskotéku čočky nosit můžete, ale je tam zakouřené prostředí. Pak ale počítejte se zkrácenou životností čoček. A zkuste zvolit čočky pro kratší výměnu.

Je možné se s kontaktními čočkami dívat pod vodou nebo alespoň krátce otevřít oči pod vodou? V bazénu, v rybníku nebo v moři? Mám mít strach, že mi čočky z očí vyplavou?

Kontaktní čočky je možno bez obav používat při vodních sportech. před vstupem do vody je potřeba mít čočky nasazené alespoň deset a více minut, ponořením je vhodné si stříknout vodu do očí sevřit oči a lehce promnout pak se čočky dobře usadí a drží i ve vodě.

Dobrý den. Mám jet do termálních lázní a chci se zeptat jestli to nemůže uškodit kontaktním čočkám. V obyčejném bazénu jsem zvyklý plavat i s čočkami ale mám obavy jestli nemůže termální voda čočky znehodnotit. Děkuji za odpověď.

Nemusíte mít obavy. Čočky můžete používat jak jste zvyklý.

Chystám se na seskok padákem, mám 5 dipotriií na každěm oku a jsem krátkozraká. Tak se chci zeptat, jestli to není nebezpečné (např. nějaký tlak do oka) a také jestli je možné použít kontaktní čočky, popř. kolik stojí, jak dlouho se na ně čeká (stačí jen k této jedné události, jinak nosím brýle). Děkuji za odpověď. Lenka, 23 let

Na seskok padákem je možno kontaktní čočky používat zcela bez omezení, jsou mnohem vhodnější než brýle. Aplikace čoček vyžaduje podrobné vyšetření v aplikačním středisku s výběrem čoček, zácvikem a dalšími kontrolami.

Chystám se k moři a řeším, jak se koupat s čočkami (bez nich skoro nevidím). Používám KČ Focus Night and Day v denním režimu, roztok AOSEPT. Oční mi doporučila na koupání vyhradit 1 pár, který si vždycky po koupání vyndám a vyčistím - že v těchto čočkách nemohu být celý den. Ale že si mohu nasadit jiný pár. Jako že bych měla 2 páry - 1 na koupání a 1 na všechno ostatní - vzhledem k době neutralizace to ani jinak nejde. Na Vašich stránkách jsem ale četla doporučení používat u moře KČ jednodenní. Jenže jednodenní silikonhydrogelové KČ neexistují a kdysi jsem zkoušela nosit i jednodenní, ale nebylo to nic moc, no na krátkou dobu by se to asi dalo přežít, nevím. Nerada bych ale ohrozila svůj zrak, mám dost dioptrií a hlavně nechci dostat nějakou infekci!!! Měla jsem problémy s alergickým zánětem spojivek a dlouho má oční hledala KČ a roztok, které by mi seděly.

Běžné používání čoček u moře není problém. Jendodenní doporučujeme především z hygienických důvodů a určitého rizika znečištění čočky jemným pískem. Pokud Vám jednodenní čočky nevyhovují, doporučuji používat Vaše obvyklé čočky v denním režimu a mít připraveny náhradní pro případ zhoršení tolerance. Myslím, že při dobré péči je možné používat i u moře čočky bez problémů.

TOPlist