Začínáme

Dobry den, je mi 19 let a priblizne pred 5-ti lety mi byla diagnostikovana kratkozrakost a zacal sem nosit bryle, dnes jsem skoncil na priblizne na 3 dioptriich. Noseni bryli mi nevadilo, ba naopak. Schvalne sem nosil velike, ve kterych sem vypadal starsi. Ale ted uz mi to naopak zacina vadit (a hlavne moje pritelkyne tvrdi, ze se ji libim vic bez bryli). Jednou z moznosti, o ktere sem uvazoval je jiny druh bryli, ale jiz sem si zvykl na veliky zorny uhel (i v brylich) a tak me napadlo zkusit kontaktni cocky. Mam vsak problem, ze nesnesu mit cokoliv v oku, kdyz mi do nej napriklad spadne nejake smitko, nebo podobne, tak se nedokazu prinutit si do nej sahnout a podobne. Z toho duvodu se pouziti kontaktnich cocek obavam. Myslite, ze je mi mozno nejak pomoci?

Správně aplikované a zvolené kontaktní čočky se v oku v žádném případě nechovají jako cizí těleso a nejsou nepříjemně pociťovány. Manipulace s čočkami se nemusíte obávat je jednoduchá a každý i jen průměrně zručný uživatel ji zvládá velmi snadno po krátkém zácviku. Kontaktní čočky by pro Vás byly jistě velmi dobrou alternativou.

Nosím čočky již tři roky a od začátku 14-ti denní. Doposud jsem si ale nepořídila brýle, i když se na to chystám. Hlavně mi za to nehubujte, stejně by to nebylo nic platné. Mám něco málo přes tři dioptrie na dálku. Musím ale poznamenat, že čočky nenosím každý den. Nejdu-li někam, kde potřebuji dobře vidět (kino apod) nebo do práce nebo někam kde je více lidí a musim někoho najít, tak je nenosím. Takže V PRůMěRU nosím čočky 3-5 dní ze 7. Ráda bych věděla, jestli finančně vyjdou jiné typy čoček(měsíční)o dost levněji.Pak také jestli se oči kazí hodně tím, když ty čočky, při takhle velkém počtu dioptrií, nenosím. A nakonec, uvažovala jsem o operaci laserem, ale je pravda, že tato technika je teprve ve vývoji, a čím déle počkám tím lépe. Ale četla jsem i o operaci, kdy vám implantují jakoby čočky přímo do oka. Upřímně, to by se mi zamlouvalo víc, protože v případě jakýchkoliv problému, je možná korekce odstraněním, zatímco u laseru korekce možná není. Řekli byste mi laskavě na to svůj názor. Děkuji.

Obecně platí, že čím kratší dobu se jedna čočka užívá tím lépe, tedy 14denní čočky jsou lepší než měsíční a jednodenní lepší než 14 denní. Samozřejmě, že čočky měsíční jsou levnější než 14 denní. Vliv na počet dioptrií, které potřebujete k dobrému vidění (korigování refrakční vady) nemá nošení žádné korekční pomůcky, pokud brýle nebo čočky nenosíte jen špatně vidíte. Rovněž naopak pokud nosíte brýle nebo čočky tak se oči nekazí (nezleniví). Je nutno však mít správnou korekci, protože jak se silnější tak se slabší vidíte špatně a můžete mít značný dyskomfort. Pro korekci je důležitý Váš pocit a Vaše požadavky. S korekcí musíte vidět dobře a hlavně se s ní musíte dobře cítit. Laserovou operaci ani implantací nitrooční čočky se nezbavíte Vaší refrakční vady, i tyto výkony jsou pouhou korekcí a vlastně jenom jiným způsobem nahrazuje brýle nebo kont. čočky. Chirurgické výkony ke korekci refrakčních vad zvláště Laserové úpravy rohovky jsou již dostatečně zaběhnuté a jsou s nimi značné zkušenosti. Stejně tak implantace nitroočních čoček. Žádná z nich však není bez rizika. Rozbor těchto operací však značně přesahuje možnosti této poradny.

Nosím velmi slabé čočky Surevue L 0.75 P 1.25 na dálku a mám velké probémy rozeznat jestli si čočku nenasazuji obrácenou vnitřní stranou ven. Je nějaký způsob jak to bezpečně poznat?

Čočky surevue jako jediné ze serie čoček firmy Vistakon nemají označení rubu a líce. Rub a líc rozeznáte pouze podle tvaru při posazení čočky na špičku prstu. Správně má čočka tvar misky, je-li naruby jsou okraje vytočeny poněkud zevně ( jako talíř ). Při stisknutí okraje očky na správné straně se čočka uzavře, naopak čočky na rubové straně se k prstům lepí a rozevírají. Při nasazení čočky rubovou stranou čočka na oku nedrží a dráždí. Spolehlivě rozeznávat rub a líc na čočce by Vás měl naučit Váš kontaktolog již při zácviku.

Chtela bych poradit, čím mám nahradit roztok na čočky,pokud je uz vecer a zjistim, ze mi roztok dosel. Zkousela jsem převařenou vodu, ale kontaktní čočka praskla.

Jedině je možno použít fysiologický roztok, který ale čočky nedesinfikuje. V žádném případě nelze použít obyčejnou vodu ani převařenou. V této souvislosti není nebezpečná jen pro čočky, ale i pro oko.

Prosím Vás, mohu nosit čočky i když pracuji s počítačem?

Ano, čočky při práci s počítačem nevadí, ani nemají žádný negativní vliv.

Je mi 33 let, trvale nosim bryle a nikdy jsem nezkousel kontaktni cocky. Po dobre zkusenosti me zeny s nosenim kontaktnich cocek (na prostou myopii 4D) take ja uvazuji, ze si nejake vhodne poridim. Navstivil jsem nedavno dve aplikacni provozovny a zadal jsem konzultaci a radu, jake cocky jsou nejvhodnejsi. Verim, ze jednoznacnou odpoved dostanu od Vas: Potrebuji tyto hodnoty: - 4,5 cyl - 2,5 130° a - 6,0 cyl -3,0 35°. Stojim o maximalne pohodlne noseni, na cene nezalezi. (stavajici pohodlne bryle s vysokoindexem 1,9 stoji s ramecky 10 tisic a vydrzi mi neposkrabane max jeden rok). Prosim poradte, zda je vubec vhodne pro korekci mych krivych oci pouzit cocky a zda lide s vadou podobne me nosi kontaktni cocky.

Zcela jednoznačnou odpověď Vám bez vyšetření dát nemohu, ale každopádně i pro Vaše oči je možné vybrat nějaké kvalitní čočky. Velmi vhodné by pro Vás byly čočky pro plánovanou výměnu, které se nyní budou uvádět na trh, ale zatím jsou jen v některých střediscích. Pokud byste měl o tento typ zájem kontaktujte mě.

Mam takovyto problem, asi pred tremi lety jsem nosil kontakni cocky zn. Bausch&Lomb s vymennou lhutou 12 mesicu a postupem doby, asi po sesti mesicich noseni, me zacaly drazdit. Pravidelne jsem je cistil roztoky a tabletami ale nepomohlo to. Tak jsem od cocek ustoupil a koupil si bryle a uz to neresil ani s mym doktorem. Nyni kdyz me bryle cim dal casteji zacinaji obtezovat hlavne pri sportu, zacinam zase premyslet o cockach. Muzete mi doporucit nejake, ktere bych vymenoval asi co 12 mesicu a pritom mi nedrazdily oci? Za mym doktorem uz chodit nechci, protoze zacal u nas mit ne dobrou povest.

Před dalším nošením kontaktních čoček bude nepochybně nutné řádné vyšetření zkušeným kontaktologem. Aplikace čoček bez předchozího vyšetření kvalifikovanou osobou a řádně vybaveném pracovišti je zcela nepřípustná a hlavně pro Vás nebezpečná. Vzhledem k obtížím, které vás provázely při předchozím užívání čoček bych Vám doporučoval čočky pro plánovanou výměnu nejméně na 4, ale lépe na 2 týdny.

Mým problémem je astigmatismus +3 dioptrie s osou 90 stupňů, brýle mi nevyhovují. Kontaktní čočky jsem nosila již před 10 lety a byla jsem s nimi velmi spokojena, ale v té době ještě nebyly na takové úrovni a měly špatný vliv na oční rohovku. Jaké by bylo vaše doporučení v mém případě v souvislosti s kontaktními čočkami. Děkuji za Váš odborný názor.

Od té doby se na našem trhu objevilo velké množství nových typů čoček, které navíc procházejí dalším vývojem a tak každým rokem některá z firem přinese další novinku. Pro Vás je nyní na trhu několik typů torických čoček, které Vás jistě uspokojí, je jen nutné navštívit některé specializované aplikační středisko.

Prosil bych odpověď na následující otázku. Jsem voják z povolání a mám vadu krátkozrakosti. Na obou očích mám 1,0 dioptrii. Velmi často jsem na výcviku v terénu, kde bych neměl čas ani možnosti sundávat nebo si měnit KČ. Doporučil byste mi tedy kontaktní čočky nebo operaci. O brýlích nemůže být ani řeč. Děkuji.

Pro Vás by pravděpodobně byly vhodné čočky pro dlouhodobé nošení, které je možno nosit měsíc bez vyndávání. Nezbytné je však podrobné vyšetření.

Chtěl bych vědět zda neexistuje nějaká pomůcka pro usnadnění nasazování čoček, neboť s tím mám nemalé potíže. Před 3 lety jsem se podrobil chemoterapii, nemá používání čoček po této léčbě vliv na zrak?

Krom pečlivého zácviku a trpělivosti není žádná pomůcka, která by Vám mohla zásadně pomoci v aplikaci měkkých čoček.Po takovém odstupuje již používání čoček bez problémů. Při chemoterapii však může být užívání čoček problematické, neboť některé léky z této skupiny mohou ovlivňovat spojivky i rohovku.

Dobrý den, koupil jsem si k. čočky Focus Dailies protože jsem je potřeboval nutně na hory pod brýle. Koupil jsem si je tedy a zapomněl se zeptat, která strana má přijít na oko. V tom balení je totiž čočka umístěna tak, že si nejsem jist, z jaké strany jí mám aplikovat. Možná, že už je to jedno, ale kdysi jsem měl čočky, u kterých to jedno nebylo. ale to už je více než 6 let.

Čočky nejsou v žádném případě artikl, který by mohl být prodáván pultovým prodejem, proto by každý pokud kupuje čočky u jiného kontaktologa, než u toho ke kterému chodí pravidelně, by měl být vyšetřen s novými čočkami by měl být podrobně seznámen. Každopádně není jedno jak se čočka nasadí. každá čočka má svoji rubovou i lícovou stranu, každá z nich je konstruována zcela odlišným způsobem. Velmi stručnou pomocí je se podívat na čočku na špičce prstu a pokud okraje směřují nahoru ( miska ) je čočka správně, směřují-li ven (talíř) je naruby.

Je mi 30 let. Už 20 let nosím brýle. Nyní se mi po dlouhé době opět zhoršila moje krátkozrakost na -6,5D. Uvažuji o kontaktních čočkách nebo operačním zákroku. Od čoček mě odrazuje skutečnost, že se budu muset i potom spoléhat na brýle : při nočním vstávání, při desinfekci čoček atd, zatímco operace by to mohla vyřešit jednou provždy. Tím pádem by to bylo i ekonomické řešení. Ročně dávám za brýle tak 3 tis. Kč; za čočky by to bylo cca 5 tis., takže za 6-7 let se investice do operace vrátí. Na druhou stranu pracuji hodně s počítačem.

Na takovou otázku nelze jednoznačně odpovědět. Každá z těchto metod korekce má své výhody i nevýhody a v krátké odpovědi nelze rozebrat všechny okolnosti. Podle mého názoru je nejbezpečnější a nejjednodušší řešení používání kontaktních čoček. Nejmodernější typy čoček poskytují vysokou bezpečnost i pohodlí užívání.

Chystame se s partnerkou na rocni cestu kolem sveta. Budeme se pohybovat ve vsech klimatickych pasem, od tropickeho pralesa po sedmitisicove vrcholky hor. Jelikoz partnerka nosi kontaktni cocky, nevi, jaky typ by byl pro toto cestovani nejvhodnejsi.

Pravděpodobně bych se přiklonil k čočkám s nejmenší nutností péče, tedy k jednodenním čočkám, ke kterým nepotřebujete žádná pouzdra roztoky ani jiné.

Je mi 22 let a jsem krátkozraká, mám -0,5 dioptrie na každém oku. Vím, že to není mnoho, ale když celý den sedím před počítačem, tak potom nemohu přečíst nápisy nebo řídit bez brýlí. Chtěla bych si pořídit čočky, ale nevím jestli na tak malé dioptrie jsou vůbec vhodné a pokud ano, tak jaké byste mi poradil.

Samozřejmě i pro nízké vady v rozsahu do jedné dioptrie jsou k dispozici kontaktní čočky. Typ Vám musí pomoci vybrat Váš kontaktolog.

Mam bryle na dalku, 2 dioptrie na obou ocich. Ted se mi oci asi jeste zhorsily. Bryle nejak psychicky nesnasim, proto bych rada nosila cocky. Potrebuji nejake vysetreni od ocniho lekare nebo staci, kdyz se pripadne obratim na ocni optiku, ktera cocky nabizi nebo na aplikatora?

K vyšetření před aplikací kontaktních čoček stačí navštívit aplikační středisko s kontaktologem, který Vám vyšetření potřebné k aplikaci čoček provede.

Moje sestra má velký problém.Vždycky když přiblíží prst s čočkou začne mrkat a není schopna si čočku nasadit. Je možné zbavit se nějakým způsobem tohoto mrkacího reflexu?Oční lékař jí řekl, že v takovém případě čočky nemá používat, ale já si myslím, že by nějaká možnost existovat mohla. Sestra by čočky moc ráda nosila.

V tomto případě je nutná motivace uživatele k nošení čoček. Pokud je zde motivace pak musí nastoupit kontaktolog, který provede dobrý zácvik a odstraní chyby, kterých se nositel, v tomto případě Vaše sestra, dopouští. V případě, že se zácvik nedaří, doporučuje doma si zkoušet pře zrcadlem dotknout se prstem bělma a přitom se druhou rukou držet přes hlavu horní víčko za řasy.

Reaguji na uveřejněný dotaz o problému nasazování KČ. Zde odpovídáte, že každý kontaktolog je povinen naučit KČ nasazovat. Bohu žel můj kontaktolog mě to nenaučil, skoro mě za škrtil a ještě byl hrubý. Co si mám počít? Zdůrazňuji, že svého kontaktologa v žádném případě měnit nechci.

Pokud Vás Váš kontaktolog nenaučil nasazovat čočky, chtěl Vás škrtit a ještě byl hrubý tak máte popuze dvě možnosti a/ skutečně chcete nosit čočky pak najděte jiného kontasktologa. b/ nechcete měnit kontaktologa noste brýle a k Vašemu kontaktologovi choďte na kávu.

Rozhoduji se zda si pořídit či nepořídit kontaktní čočky. Je mi 17 let a jsem krátkozraký, mám -3 dioptrie na obou očích.(Je to silná krátkozrakost?) Kontaktní čočky bych užíval příležitostně např. na sport, při výjmečných situacích. Uvažoval jsem o jednodenních čočkách, ale někde jsem slyšel, že mohou být škodlivé pro oči a že se nehodí pro všechny druhy refrakčních vad.

Vaše krátkozrakost je lehká a naprosto ideální pro korekci kontaktními čočkami.

Nevím si rady s výběrem vhodných čoček. Mám astigmatismus a tupozrakost na levé oko.

S tupozrakostí Vám bohužel ani čočky nepomohou. Léčba tupozrakosti je možná přibližně do věku 12 let, později je již bez výsledků. Astigmatismus je možno korigovat torickými čočkami, kterých je na našem trhu celé řada. I tupozraké oko je vhodné korigovat.

Chcela by som Vas poprosit o radu, ake cocky zvolit. Som kratkozraka -4,5/-5,5 a nosim okuliare cely den. Pred par rokmi som si kupila 3mesacne sosovky, ale nevidela som s nimi tak ostro ako s okuliarmi a to hlavne v budove a za sera, za denneho svetla to bolo v poriadku. Potrebovala by som sosovky len na zvlastne prilezitosti, na denne nosenie su mi prijemnejsie okuliare. Aky druh by ste mi poradili?

Typ čoček Vám zde nemohu radit, to je práce Vašeho kontaktologa a Vaše, ale jistě by bylo vhodné používat čočky na nejkratší výměnu (např 2 týdny), co se týče Vašich obtíží, nejspíše není dobrá korekce (počet dioptrií).

Moje manželka si zřídila kontaktní čočky ale má problém při jejich nasazení, vždy když se přiblíží k oku tak mrkne a z tohoto důvodu si kontaktní čočky neumí nasadit. Je na tento případ nějaké speciální cvičení

Není, je nutno tento reflex překonat a v tom by Vám měl pomoci Váš kontaktolog. Dobré jak, již bylo uvedeno v předchozích odpovědích, zkusit se před zrcadlem dotýkat prstem bělma.

Zkoušela jsem nosit kontaktni čočky, jejichž životnost jej jeden rok, ale bohužel me oči si na ně nezvykly. Myslíte, že jednodenní kontaktní čočky oko snáší lépe? Velmi by mi pomohly při sportu.

Výběr typu čočky závisí na mnoha parametrech jako jsou dioptrická hodnota, rozměr rohovky a samozřejmě požadavky a možnosti nositele. V těchto relacích je prakticky vždy možno najít nějaký typ čočky, která poskytne dostatečný komfort.

Po nasazení kontaktní čočky se mi nyní stává, že po mrknutí se čočka přeloží napůl a pak se mi posune nahoru do oka a nemůžu ji vytáhnout. Je to vada čočky, nebo chybné nasazení?

Bohužel je závada ve špatném nasazování, čočky je nutno přiložit jen velmi lehce přímo na rohovku a pak teprve pomalu zavřít a lehce pomnout horní víčko.

Moje matka vidi spatne na blizko, nosi bryle zekmena na cteni. Kdyz nosi bryle na blizko, ma s nimi pak ale problem videt do dalky (bez bryli vidi do dalky dobre). Uvazuje o kontaktnich cockach, je tu vsak otazka, nebude stejny problem i u kontaktnich cocek, tedy ze s cockami na blizko uvidi hure do dalky?

V tomto případě je ideální používat bifokální kontaktní čočky, se kterými je vidět do dálky i do blízka.

Jsem začátečník, mám 49 let, žena, bifokální KČ. Prosím o radu, nepoznám rub a líc. Mistička-talířek nerozlišuji, značky jsem dosud nezahlédla. Mám šanci?

U zmiňovaných čoček je konstrukce skutečně taková, že rozeznat rub a líc je trochu obtížné. Při pečlivém prohlédnutí okrajů čočky poznáte celkem dobře rozdíl v okraji (miska-talíř), zkuste případně při nasazování použít na identifikaci brýlovou korekci na blízko. Každopádně na opačně nasazenou čočku nebudete dobře vidět. Chce to cvik. Požádejte svého kontaktologa o nové vysvětlení a předvedení.

Můžu nosit měsíční kontaktní čočky déle než 8 hodin denně?

Většina moderních čoček určených k plánované výměně má vysoké Dk/L (faktor určující průnik kyslíku k rohovce závislý na tloušťce čočky) a tedy umožňuje bezpečné užívání při celodenním nošení, které může být až 20 hod denně. Na noc je však nutno tyto čočky vyjímat.

Rozhodla jsem se nosit kontaktní čočky, ačkoliv mám jen 0,75 dioptrie. Moje oční lékařka mi řekla, že v čočkách na denní nošení nesmím v žádném případě spát. Můj kamarád ale tvrdil, že používá čočky Optima WF na tři měsíce a dezinfikuje je po týdenním nošení (včetně spánku). Bylo mi to divné, a tak jsem zavolala jeho oční lékařce, a ta mi potvrdila, že tento postup mému kamarádovi opravdu doporučila. Prý by neměly nastat žádné problémy. Chtěla bych vědět, jestli podobné experimenty nejsou nebezpečné.

Přestože řada kontaktních čoček má ve své specifikaci při schválení napsáno, že mohou být používány pro tzv. prodloužené nošení, je tento postup rizikový protože se při něm zvyšuje až desetinásobně riziko vzniku komplikací. Doporučujeme zásadně denní režim nošení. Při nošení čoček přes noc dochází k výraznému nedostatku kyslíku přiváděnému k rohovce, která otéká a prorůstají do ní cévy. Zároveň pokud není běžná čočka pravidelně čištěna vytvářejí se na ní usazeniny, které jsou zdrojem alergických reakcí a dalších komplikací. Prodloužené nošení tedy v žádném případě nemůžeme doporučit, především ze zdravotního hlediska. Jiná situace je u speciálních čoček určených pro kontinuální nošení (30 dnů a nocí) Tyto čočky jsou však vyrobeny ze zcela nového materiálu, který umožňuje dokonalý přísun kyslíku.

Jsem kratkozraka na leve oko - 3 a na prave 3,5 dioptrie. Rozhodla jsem se pro kontaktni cocky, navstivila jsem lekare, ten mi predepsal KC acuvue stejne silne jako bryle, nyni je mam na vyzkouseni, uz jsem mu rikala, ze me v oku tlaci, ze je v oku citim a lekar mi tvrdi, ze je to uplne normalni, me to vsak normalni neprijde. Take mam velke problemy s nasazovanim, není nejaky trik, neustale mrkam, …

Kontaktní čočky mohou být v oku cítit krátce po nasazení, pak by o dobrých čočkách neměl nositel ani vědět A měl by je snášet celodenně. U čoček je možno volit různé rozměry, pokud nestačí u daného typu je možno změnit typ čočky. Co se týče obtíží při nasazování je nutno vidět jaké chyby děláte a ty pak Váš kontaktolog odstraní. Nasazování a sundavání čoček je poměrně jednoduché a pokud se budete držet rad Vašeho kontaktologa brzy na to přijdete sama.

V létě jsem poprvé vyzkoušela KČ - BauschLomb a JohnsonJohnson, oboje měsíční, oboje jsem vyhodila po cca 5ti použitích, protože mi v očích vadily (ne nijak moc, ale stále jsem je cítila - tak trošku tlačily nebo překážely). Nyní jsem si koupila jednodenní od JohnsonJohnson, jsou perfektní - krásně vidím a téměř o nich nevím. Myslíte si, že je to typem čoček, a že mi vyhovují jenom jednodenní? Radši bych nosila nějaké levnější, ale stejně pohodlné :)

Snášenlivost a nesnášenlivost čoček není dána dobou jejich použití, ale především konstrukcí vnitřní plochy čočky a jejího okraje. Dnes je nabídka čoček velmi široká a jistě se najdou i jiné než jednodenní čočky, které by Vám vyhovovaly. Jednodenní sou ovšem z lékařského hlediska nejbezpečnější.

Slyšela jsem, že se oči častým používáním kontaktních čoček kazí- je to pravda?

Nevím co je míněno v tomto případě kažením očí, ale čočky v žádném případě oči nekazí. Je-li míněno zhoršování refrakční vady pak čočky nemají na tento stav žádný vliv, čočky mohou ovlivnit pouze rohovku a to jen na přechodnou dobu. Samozřejmě, že čočky mohou způsobit i nějaké komplikace, ale ve velké většině případů jde o nedodržování zásad bezpečného nošení čoček.

Nosim bryle na dalku. Mam 1 1/4 a 1 3/4 dioptrie. Chtela bych bryle vymnenit za kontaktní cocky, ale cetla jsem, ze se po cockach muze zrak jeste zhorsit. Je to pravda?

Kontaktní čočky zrak nezhoršují a rozvoj refrakční vady nemají v obecné poloze prakticky žádný vliv. Čočky můžete bez obav používat.

Zajímalo by mne zda jsou k řízení auta lepší brýle nebo kontaktní čočky? Ještě jsem je nikdy neměla.

Pro řízení auta jsou výhodnější kontaktní čočky, které neomezují zorné pole a lze k nim použít i sluneční brýle. Nutno však používat čočky vyzkoušené a nenasazovat je těsně před jízdou.

Dvakrat tydně po sobe se mi stalo,že jsem si při čištení roztrhl čočku, mám 6 párů na celý rok. Mohu nosit jeden pár déle než je uvedená doba?

Pokud se Vám opakovaně stalo, že se čočka při čištění roztrhla, pak budete muset změnit způsob čištění a jít se poradit s Vaším kontaktologem o nejlepším způsobu čištění. Čočky není vhodné v žádném případě nosit déle než je určená doba. Nedodržováním zásad správného nošení vzniká největší část komplikací.

Začala jsem nosit měsíční kontaktní čočky, ale dělá mi problém, rozpoznat správnou stranu čočky. Existuje na našem trhu nějaká značka, která má pro měsíční čočky označenou správnou stranu? ( například číslem).

Na některých čočkách je značka pro rozpoznání strany čočky. Jinak je nejlepším způsobem rozeznání správné strany pohled na čočku položenou na špičce prstu. Správná strana je ta, kdy je čočka jako miska, tedy s okraji vzhůru, pokud má okraje ven jako talíř je naruby. I toto rozpoznávání Vás musí naučit Váš kontaktolog.

Kontaktni cocky mam dnes teprve prvni den a nejvetsim problemem je pro mne zjistit spravny smer cocky.Vim, ze odbornici tvrdi, ze to clovek citi - jini dokonce, ze cocka nebude v oku drzet - je tomu vsak skutecne tak? Druhy dotaz se tyka cteni na obrazovce pocitace - text se zda rozmazanejsi, nez pri noseni bryli je to mozne? (Opakuji, ze dnes je muj vubec prvni den s cockami v ocich!)

Rub a líc čočky se nejlépe pozná na špičce prstu systémem pohledu na okraj a odlišením tvaru miska - talíř, některé čočky mají na svém okraji i značky pro rozeznání správné strany. V manipulaci a v péči o čočky je povinen Vás zaškolit Váš kontaktolog. Pokud vidíte hůře s čočkami než s brýlemi je nutno pravděpodobně ještě upravit dioptrickou hodnotu, nebo vybrat jiný typ čočky.

Momentálně nosím brýle na dálku, ale vadí mi při sportu a pokud je nemám, tak jsem si dost nejistá. Chtěla jsem se proto zeptat, jestli jsou nějaké cenově dostupné čočky, které bych mohla čistě na sport používat. Nenosila bych je tedy celý den. A také jsem slyšela názory od některých přátel, kteří čočky vyzkoušeli, že více škodí zraku než brýle. Co je na tom pravdy?

Kontaktní čočky jsou velice bezpečný způsob korekce refrakčních vad, pokud jsou správně používány zraku neškodí. Pro sport jsou čočky ideálním řešením, jednak ze zcela mechanických důvodů, kdy brýle mohou být i nebezpečné. Ale čočky umožní i nerušené vidění v daleko širším zorném poli. Nezamlžují se neznečistí se blátem, prachem apod. Kontaktní čočky jsou pro sport naprosto ideální. Informace od Vašich přátel byly naprosto mylné.

Včera jsem byl na očním vyšetření, mimo jiné také proto že chci začít používat čočky, mám na obou očích následující parametry -2,0 dioptrie a -0,5 cylindru, doktor mi předepsal čočky -2,0 dioptrie bez cylindrů s tím že cylindrické jsou zbytečné a drahé. Nejsem si jist že má tak úplně pravdu. Jaký je váš názor?

Obvykle se cylindr kolem 0,5 D dá vykorigovat sférickými čočkami. Záleží jen na Vás jak se v takových čočkách cítíte, Samozřejmě je možno použít i torické čočky, jejich cena je samozřejmě vyšší, ale ne závratná.

Dobrý den,docela dlouho již uvažuji, že bych začal nosit kont.čočky, ale mám menší obavy. Na pravé oko již z důvodu úrazu dá se říci že nevidím. Myslíte že je to bezpečné?

Pokud zvolíte kvalitní moderní čočky a budete dodržovat všechny zásady zdravého nošení čoček, pak jsou čočky jedním z nejbezpečnějších způsobů korekce referakčních vad .

Koupil jsem si měsíční čočky focus. Problém je že je v očích pořád cítí a to je nosím už víc jak měsíc. Znamená to že pro mě čočky prostě nejsou nebo se s tím dá něco dělat ?

To určitě nezenamená konec s čočkami, zkuste jiný typ, který by Vám vyhovoval více. Ne každá čočka musí vyhovovat každému.

Dobry den, prave mi skoncila zkusebni doba noseni kontaktnich cocek Switch z Focus optik.Cocky mi velmi vyhovuji, zvykla jsem si na ne a nemam zadne problemy.Po procteni techto stranek mam ale pochybnosti, zda mi byly mym kontaktologem doporuceny vhodne cocky.Trpim astigmatismem, nystagmem a myopii a docetla jsem se, ze pro korekci astigmatismu je nutne pouzivani torickych cocek.Zkusebni par vsak na obalu neobsahoval, pokud se dobre vzpominam, tuto informaci.Samozrejme se na vse chci v optice poptat, nez si cocky koupim na dlouhodobejsi noseni.Zajima me ale, zda vubec mohu se svou kombinovanou vadou KC nosit?Behem prvniho setkani se me nikdo na nic neptal, KC mi byly doporučeny po zmereni a podle predpisu na bryle od ocni lekarky.

Důležité je aby Vám čočky vyhovovaly jak ve smyslu pohodlí tak dobrého vidění. Pokud tyto atributy splňují tak jsou správné. Pokud s nimi dobře nevidíte pak je vhodné je vyměnit za jiné, pro Vás lepší. Stejně tak pokud nejsou pohodlné.

Poprvé jsem začala s nošením kontaktních čoček v tomto roce, ale mám neustále problémy při vynětí kontaktní čočky z levého oka. Čočka se nehýbe, a musím oko prokapávat i více jak hodinu, abych docílila vynětí nebo někdy navštívit i lékaře. Druhý den už mám obavy si čočky nasadit, a oko mě připadá jakoby unavené. Má oční lékařka mi sdělila, že kontaktní čočky O2Optix od společnosti Ciba jsou v současnosti to nejlepší na trhu a doporučila mi prokapávání oka během dne. I přes tento postup mi problémy s vynětím přetrvávají. Existují ještě nějaké jiné více propustné kontaktní čočky? Nebo jiný postup pro nošení kontaktních čoček, který by usnadnil vynětí čočky z oka?

Váš problém je v příliš těsné čočce, která se prakticky přisaje k povrchu, jiné obtíže Vám nepůsobí právě pro vysoce kvalitní a velmi propustný materiál. Čočku je nepochybně nutné vyměnit za jinou volnější.

Prosím Vás o radu, kterou značku a který typ cocek by si mel muj pritel vybrat. Pracuje v noci v casinu az 12 hodin,spat chodi v pet rano a v sedm vecer jde do prace. Pracuje takto 6 dni a pak ma 5 dni volna. Cocky potrebuje v praci i pres den,kdy nespi. Ma okolo 1,5 dioptrie. Dalsi dotaz se tyka 3mesicnich cocek. Pry jsou jiz nevhodne a nebezpecne.Ja osobne mam Bouch a Lomb cocky na 3 mesice. Rano je nandavam okolo sedme hodiny a vecer vyndavam nekdy az ve dvanact. Je to spatne?

Nejlepší by byly čočky pro krátkou dobu výměny 2 týdny - max. měsíc a z nových materiálů, silikon-hydrogelů. Žádné čočky nejsou nebezpečné pokud se nosí podle doporučení, nepřenáší se je o ně pečováno. Určitě bych Vám doporučil také podobný typ jako Vašemu příteli.

Nosím dioptrické brýle s třemi a půl dioptriemi. Je mi 14-a mám vadu-Astigmatismus.Chtěla bych nosit kontaktní čočky.-Jdou ,,vyrobit Takové čočky s poměrně silnými dioptriemi? Jaké čočky by jste mi doporučil? Paní lékařka(oční) mi řekla, že kontaktní čočky nepřicházejí v úvahu, že mám nosit brýle..,Ale paní optikářka mi řekla,že by pro mě čočky byli lepší-už kvůli dioptriím....Poraďte, jak to mám paní lékařce vysvětlit??

Kontaktní čočky je mopžno nosit v jakémkoliv věku. Ve Vašich dioptriích je poměrně bohatý výbněr různých čoček, pokud máte astigmatismus větší než 0,5 D pak byly vhodné torické čočky.

Mám velmi silný astigmatismus, dioptrie asi 5 a 3 (cylindry si nepamatuji.) Bylo by pro mě vhodné nošení kontaktních čoček? Je mi 15 let a trošku se toho bojím, nikdy jsem je nenosila. Měla bych je vyzkoušet? Mohli by jste mi prosím napsat jaké jsou druhy a značky a také cenu? A případně, kde se dají zakoupit?

Kontaktni cocky urcite muzete vyzkouset. Vase dioptrie jsou naprosto bezne (zalezi ale take na cylindru. Budete potrebovat pravdepodobne tzv. toricke cocky. Odpovedi na Vase otazky najdete na nasich strankach.

Mam pulrocniho syna, ktery po operaci katarakty (jenoho oka) dostal kontaktni cocku, ktera ma dokorigovat videni na blizko. Bohuzel nejsem schopna mu cocku nasadit ani pri asistenci manzela, babicek apod. Je to ooboustranne trapeni, ktere nekolikrat denne podstupujeme, ale stale se stejnym vysledkem. Cocku se do oka snazime nasadit jako muslicku, tzn. okraj cocky drzime palcem a ukazovakem, oko se snazime co nejvice rozevrit a cocku nasunout, ale diky odporu syna se nam to nedari. Neexistuje nejaky aplikator? Nebo neporadil byste nejaky jiny postup? Pripadne neni mozne se nekde (bydlime v Praze) vyskolit na nasazovani cocky u tak maleho ditete?

Zácvik rodičů v aplikaci je zcela nedílnou součástí výdeje čočky dítěti, zodpovědný za tento zácvik je lékař, který Vám čočku ordinuje. Obraťte se prot na něj. Obvykle postupuje i tak, že matku s dítětem na dobu nezbytnou jsou přijatí k hospitalisaci.

Jsem uživatelka kontaktních čoček acuvue 2.Čočky nosím každý den a na noc vyndávám.Byla jsem,ale upozorněna svou oční lékařkou,že není vhodné nosit čočky každý den.zajímal by mě váš názor?

Pokud nemáte žádné obtíže a chodíte na pravidelné kontroly není důvod proč nenosit čočky denně. Moderní čočky jsou velmi bezpečné a jsou určeny ke každodennímu, celodennímu nošení.

Můžete mi prosím sdělit, jak tlusté a kolik % vody čočky mají mít, aby byla zabezpečena vysoká propustnost kyslíku a minimalizovalo se tak prorůstání cév do rohovky? Splní tento parametr i některé značky na 1 denní použití?

Většina moderních čoček, což jistě jednodenní čočky jsou, splňují přísná kriteria dobrého průniku kyslíku k rohovce. Pokud chcete mít jistotu vysokého průniku, pak Vám doporučuji některé silikonhydrogelové čočky.

Na levém oku mám tupozrakost na dálku i na blízko (těsně před pubertou lečenou, ale vratila se) a na pravém oku mám 2 dioptrie na dálku. Bohužel pracuji celý den u počítače. Brýle mám tak, že na levém oku mám čiré sklo. Chtěla jsem se zeptat pokud bych se rozhodla pro čočky, měla bych pouze jednu na pravé oko?

Tupozrakost se nerozlišuje na dálku a na blízko, je snížená rozlišovací schopnost oka a pokud se nezačně léčit včas, nedá se s ní později nic dělat. Cvičení před pubertou je pozdě. Při korekci záleží na stupni tupozrakosti, ale obecně je obvykle nutno korigovat i tupozraké oko na co nejlepší hodnotu, neboť přispívá výrazně do prostorového vidění, pokud není tupozrakost na hranici praktické slepoty. Kntaktní čočky jsou dobrým řešením.

Chtěl bych nosit kontaktní čočky, ale při zkoušení čoček mám problém, že mé oko je dosti citlivé a při kontaktu s čočkou mrkám. A druhý problém je, že mám užší štěrbiny. Zajímalo by mne jestli existuje nějaký jiný druh čoček, pro mně přijatelnější.děkuji

Váš problém je v nasazování, typ čoček není podstatný. Váš kontaktolog Vám musí dát správné instrukce a naučit Vás nasazovat a vyndávat čočky a Vy pak musíte cvičit. Možná pro začátek budou vhodnější nějaké čočky s větší tloušťkou, které lépe drží tvar.

Dobry den, chtela bych se zeptat neco ohledne noseni kontaktnich cocek. Mam je teprve tyden. Po nasazeni cocek je sice uz mene, ale porad citim ve spodni casti oka. Pokud prijdu z venku do mistnosti, hur se mi s nimi diva, jako bych mela obcas rozostrene videni. A pokud je z oci vyjmu a dam si bryle, tak se mi jakoby na chvili mota hlava. Jsem kratkozraka 4D a momentalne mam na zkousku KC O2OPTIX. Dekuji za odpoved Drobkova

Podle Vašeho popisu se zdá, že čočky jsou příliš volné a příliš silné dioptricky.

Dobrý den, nosím bryle a mám 2,5 a 2,75 dioptrie.Poprvé jsem měla dnes čocky, s nazvem Advance, předpokládam, že jsou to tedy Acuvue Advance.Ale mám s nimi problém zaostřit na blízko, mám to takové zamlžene, ale ani bez brýli, ani s brýlemi tento problém nemám, takže mi to přijde velice zvláštní. Nevíte čím to může být?

Problém se zaostřením na blízko se občas může u nových nositelů KČ objevit. Může to být tím, pokus jste byla zvyklá na blízko brýle sundavat, že nyní musíte daleko více akomodovat, nebo jsou čočky příliš silné.

mohla bych si pořídit kontaktní čočky, když dělam cukrářské výrobě? prosím odpovězte mi, jsem z brýlí nešťastná. předem mockrát děkuji Petra

Myslím, že Vám nic nebrání používat čočky v práci. Pokud Vaše prostředí prašné nebo s výpary (sladkými) je nunto počítat s možností zkrácení životnosti čoček, a proto bych volil čočky spíše pro kratší výměnu, nejlépe 14 denní nebo jednodenní.

Chtěl bych se zeptat zda by byly pro mne vhodné KČ. pracuji jako automechnik- prašné prostředí-střikání,broušení....

Ve Vašem případě je nutno počítat s kratší životností čoček, nejvhodnější by asi byly čočky jedodenní. Vyzkoušejte jak dlouho vydrží dvoutýdenní.

Mám otázku zda se pro mě jako řidiče hodí kontaktní čočky. Pracuji za poměrně nepříznivých klimatických podmínek. Rozdíl v teplotách je i 60 °C. a prostředí je hodně prašné. Také jsem občas vystaven štípajícímu kouři. Před více jak 18 lety jsem čočky nosil ale asi po roce mi v jednom oku začala čočka vadit dřela a to se nezměnilo ani po výměně. Po té jsem začal opět nosit brýle.

Dnešní moderní čočky můžete používat bez problémů i v extrémních podmínkách. Pokud by prašné prostředí vadilo čočkám natolik, že poněkolika málo dnech by již byly nepoužitelné zvolte jednodenní. Musíte vyzkoušet co je pro Vás nejlepší.

Před týdnem jsem navštívil kontaktologa, abych poprvé v životě zkusil kontaktní čočky. Chci je nosit kvůli sportu, hraji závodně tenis a vadí mi, že kloužou po nose, taky při dešti apod. U doktorky jsem si čočky nenasadil, řekla mi tedy, že mám trénovat doma a dala mi testovací pár. Trénuji skoro denně zhruba půl hodiny, už jsi dokážu čočku dát do oka, ale v okamžiku, kdy mám mrknout se mi čočka shrne a ve chvíli když opět otevřu oko je čočka shrnutá a vypadne mi ven. Když se ale před mrknutím podívám do zrcátka, zdá se mi že sedí dobře. Nevíte, jak tomu předejít ?

Mezi základní povinnosti kontaktologa patří zácvik klienta v nasazování a vyjímání čoček. Čočky, ani zkušební pár , nelze vydat pokud s nimi neumí klient zacházet. Dojděte znovu k Vašemu kontaktologovi a požadujte opakování zácviku, ve vašem vlastním zájmu.

Chtěla bych lidem, kteří si v poradně stěžují, že mají problémy s nasazením kont. čoček, poradit svůj fígl. Zkuste se dívat nahoru, a až budete mít čočky v oku, sjeďte pohledem dolů.

Děkujeme za tip! Publikujeme ho v poradně.

Chtěl bych začít nosit čočky a vůbec nevím jaký druh a značku čoček bych si měl vybrat(uvažoval jsem buď o Bausch & Lomb,Johnson a Johnson anebo o Ciba Vision).Slyšel jsem, že při pořizování čoček nemusím mít potvrzení od očního lékaře, co je na tom pravdy?A jak jinak v obchodě zjistí můj počet dioptrií?A poslední otázka je, co když se mi třeba za 3 měsíce zhorší zrak, co potom s těma čočkama budu dělat, budu si muset pořídit nové a platit znovu?

Navštivte ve Vašem okolí nějaké aplikační středisko, které má příslušně vzdělaný personál a vybavení, tam Vám fundovaně poradí. U dnešních čoček pro plánovanou výměnu, kdy je používáte jen omezenou dobu nemusíte mít obavy ze změny refrakce během nošení.

Jsem z brna. moje optička mě podle mi vůbec nezměřila zakřivení atd(jen dioptrie).KČ už mám dobrané a ted bych chtěl možná jiné (i když nevým jestli je to nutné?). ke konci dne se mi oči rozmlžují cítím nepohodlí a občas mám i prasklou žilku v oku (nosím 14-ti dení acuve2 D-4 a D-3,25). bojím se že když půjdu do optiky ke kontaktologovi tak mi vnutí čočky které sám prodává i když by mi třeba vyhovovali jiné ale ty mají u konkurence.(přece si nenechá utéct kšeft).

Moderní přístroje dnes měří obvykle zároveň dioptrie i zakřivení rohovky, podle toho se vybírá i rozměr čočky. Pokud máte tyto obtíže večer byly by vhodné přejít na čočky ze silikonhydrogelu, které nepředstavují vyšší náklady, ale vyšší pohodlí. Čočky si vybíráte sama. Kontaktolog Vám jen doporučí, které by pro Vás byly nejvhodnější.

Mám dotaz : jsem alergik - atopik Z čeho jsou vyráběny kontakt. čočky. U brýlí mám problém s atopií jak u kovových, tak umělohmotných obroučků. Mám kontaktní alergii na formalín a nikl. ( Synonyma : Formalin, Oxymethan, Oxymethylene, Methanal ) Neobsahují čočky některou z těchto látek ? Velmi ráda bych přešla z brýlí na kont. čočky ale obávám se alergické - atopické reakce.

Kontaktní čočky žádné e zmiňovaných látek neobsahují. I pro Vás budou čočky vhodné, doporučoval bych nějaké silikonhydrogelové, ne pro permanentní nošení, a samozřejmě pod kontrolou lékaře-kontaktologa.

Začínám nosit kontaktní čočky Acuvue 2. Zvyšuji dobu nošení, jak mi řekla oční doktorka. Chtěl bych se zeptat jestli je normální, že vidím po stranách neostře a dole vidím obrys k. čočky a občas maličko škrábou. Jestli si na to oči musí zvyknout nebo jestli to může být způsobeno něčím jiným. Předem děkuji za odpověď

Podle popisovaných problémů je možné, že jsou čočky příliš volné, upozorněte na to svoji kontaktoložku.

Nosím kontaktní čočky nepravidelně asi 10let. Většinou jen na sport. Poslední vyšetření očí z hlediska kont.čoček bylo asi před dvěma roky, kdy jsem si zakoupil i kont. čočky. Nyní jsem rok nepoužíval kont. čočky, a proto bych se rád dotázal jestli se musím znovu podrobit vyšetření u kotaktologa.Taky by mne zajímalo jaké by jste mi doporočil kont. čočky co do značky a ceny, tak i jestli jednodenní , nebo měsíční. Předpokládám, že čočky budu používat nepravidelně asi jednou za týden.

Pokud si chcete pořídit nové čočky, bylo by jistě vhodné podrobit se vyšetření. Pokud jste již nebyl více než roky vyšetřen a půjdete si nové čočky koupit, je povinností kontaktologa Vás vyšetřit. Pokud nosíte čočky jen velmi zřídka bude pro Vás nejjednodušší pořídit si jednodenní čočky, které po použití zahodíte a vyloučíte tak riziko kontaminace čočky při dlouhém skladování. Při totmo režimu nejsou ani náklady vysoké.

Již 4 roky nosím brýle. Před dvěma lety jsem zkusila kontaktní čočky - tzv. české (1pár na rok). Neměla jsem problém s nasazováním, ani mě nedráždily či něco podobného. Bohužel se mi zdálo, že je mám pořád jakoby zamlžené. Několikrát mi i vypadly.Ale nepomohly mi ani kapky. Dnes bych chtěla kontaktní čočky opět používat. Kamarádka mi poradila jinou značku Bausch a Lomb - jsou prý tenší. Myslíte si, že mohl být problém opravdu v tloušťce KČ.

Problém byl nejspíše v dioptriích (zamlžené vidění) a v rozměru (vypadávání). Nové čočky musíte řádně vyzkoušet po pečlivém výběru s Vaším kontaktologem.

Nosím čočky BauschLomb Pure vision. jsou to čočky pro kontinualni noseni. Dnes rano mi prava cocka vypadla. nasazeni cocky mi dela velky problem. Vyndat si ja umim bez problemu ale nasazovat mi ji musi muj kontaktolog. Existuje nejaky figl na nasazovavani cocek ??

I když ppoužíváte čočky pro kontinuálpní nošení, je Váš kontaktolog povinnen Vás zaškolit v manipulaci s čočkou a v péči o čočku. Pokud tak neučinil, zanedbal jednu ze svých povinností a Vy ji na něm vyžadujte.

Syn má problém při nasazování čoček-mrkání oka. Při nácviku u lékařky mu bylo oko zklidněno kapkami (poté lehce nasadil), druhý den doma opět problém s mrkáním. Existují kapky,které se dají denně použít na zklidnění oka při nasazování?

Takové kapky není možno denně používat, Vaše lékařka je povinna Vás naučit nasazovat čočky za takových podmínek, jaké budete mít v běžném životě. Vyžadujte to po ní.

Je mi 35 let, jsem krátkozraký (6 dioptrií), 20 let jsem nosil brýle. Nyní již 3. den používá čtrnáctidenní kontaktní čočky. Manipulace s nimi i vlastní nošení je pro mě bezproblémové, ovšem po vyndání čoček má pocit unavených očí, pociťuji slabé pálení. Jsou tyto drobné komplikace v začátku používání KČ normální?

Zpočátku se tyto drobné obtíže mohou objevit, ale měly by rychle přestat, pokud se tak nestane, je nutno se poradit se svým kontaktologem a zjistit příčinu. Může to být např. příliš těsná čočka. Nebo moc silné dioptrie.

Trpim kratkozrakosti s cylindrem, cocky jsem nosil v minulosti, posledni tri nebo ctyri roky ne, je mi 27. V brylich mam -9,5 -2,75.105´a -7,75 - 2,0.45´. Lze mi doporucit zacit nosit mesicni cocky s hodnotou -9 a -7d a zbytek dorovnat skly v brylich? Vada se mi ustalila cca pred peti lety. Mohl bych tak poridit lacinejsi a nenarocne cocky bez cylindru a mel bych tak stale prijatelne videni (bez bryli temer nic nevidim). Navic o hodne slabsi bryle na ocich?

Samozřejmě jakákoliv kombinace brýlí a KČ je možná.

Mam poprvé kontaktní čočky Surevue od firmy Johnson and Johnson jednomesicní. Chtela bych si k nim zakoupit nějaké kapky na zvlhčení očí, muj kontaktolog mi řekl, že trpím nedostatkem slz. Mohu si zakoupit od firmy Opti-free(používám roztok stejné značky) nebo jsou nějaké vhodnější?

V tzv. zvlhčovacích kapkách jsou rozdíly ve složení, ale jejich funkce je prakticky stejné, liší se obvykle hustotou případěn ve složení s nějakou konzervační látkou nebo bez ní. Vyzkoušejte, které kapky Vám pro Vaše obtíže budozu vyhovovat nejlépe.

Uvažuji o koupi KC Focus NIGHT&DAY, proto by me zajimalo jaky vliv ma na kontinualni noseni napr. pobyt v bazenu ci zakourenem prostredi atp.? Snizuje se tim doba po kterou mohu cocky pouzivat, ma to negativni vliv? Mam 5 dioptrii, dosud jsem nosila ctrnactidenni nebo mesicni cocky, nikdy jsem nemela s nosenim nejmensi problem.

Pobyt v agresivním prostředí, obecně, může snížit životnost čoček. Záleží na tom, jak tato prostředí snášíte a jak často se v nich pohybujete. Občasné plavání a nepříliš častý pobyt v zakouřeném prostředí by neměli výrazněji ovlivnit životnost čoček.

Je mi 24 let, jsem už několik let krátkozraká, momentálně mám brýle 3,5 dioptrie. Přiznám se, že brýle nenosím stále - vadí to? Studuji, hodně např. čtu, může toto nějakým způsobem dále kazit zrak? A do jaké míry je prvaděpodobné, že se mi zrak bude dále výrazněji zhoršovat? Existuje vůbec nějaký způsob, jak zrak vylepšit (samozřejmě kromě korekce brýlemi apod.)?

Vaše krátkozrakost je zakodována ve Vaší genové výbavě a tak se jí zbavit nemůžete. Ve Vašem věku je pravděpodobné, že se nárůst již zastaví, nebo bude jen velice malý. Krátkozrakost je možno jen korigovat (brýle, čočky, operace). Ve Vašem případě bych doporučoval nosit korekci trvale a ve Vašem věku i na čtení ( i když bez korekce může být čtení pohodlnější.)

Včera jsem prvně zkusila kontaktní čočky - měla jsem je dopoledně na hodinu a půl a odpoledne na 3 hodiny, dneska ráno jsem si je nasadila a mám takový nepříjemný pocit v pravém oku - na vnější straně oka a když se podívám vpravo tak vidím trochu zamlženě. Dostala jsem v optice zkušební pár O2 Optix. Může to být jen nezvyk z těch čoček?

Podle popisu se jedná nejspíše o poněkud volnou čočku, která se nepřiměřeně pohybuje po oku.

Chtěla jsem se zeptat zda se dají sehnat spec.k.č. pro astigmatismus a dalekozrakost. Dříve jsem nosila čočky které regulovaly jen dalekozrakost, ale vidění nebylo dokonalé. V optice mi říkali ,že s čočkama při této vadě je to mnohem těžší... Na obou očích mám kolem 4 dioptrií.. Prosím o název firmy jestli nějaká také čočky vyrábí.

Dnes je pomerně dobrý výběr torických čoček a neměl by být problém si vybrat, pokud Vám je nechtějí ve Vašem aplikačním středisku dát, najděte si jiné.

Zatím jsem měla jen zkušební čočky, které jsem nasadila s pomocí odborníka..Po dlouhé době jsem si je opět koupila, protože mi vyhovovaly, ale na balení nemůžu najít, která čočka patří na pravé a která na levé oko! Vím, jakou stranou čočku na oko dát, ale nejsem si jista, která patří na levé a která ne pravé oko a nikde na balení to označení nevidím...Jsou to čočky ACUVUE - Advance. Poradte prosím jak u těchto čoček poznám, která patří na které oko.

To Vám musí říci Váš kontaktolog při vyšetření při prodeji.

Mám kombinovanou oční vadu, strabismus + astigamtismus, léčím se už od půl roku věku. Postupně se mi oči zlepšovaly a dnes, bude mi 22, mám na levém oku 4 dioptrie a na pravém 1. Chci se zeptat, zda je možné vůbec uvažovat o nošení kontaktních čoček.

Nepochybně můžete své potíže řešit čočkami, doporučoval bych středisko s lékařem, který má zkušenosti se strabismem.

Už přes rok příležitostně používám jednorázové kontaktní čočky, ale stále mám problémy s jejich nasazováním. K tomuto problému bych měl dva dotazy. 1. Je nějaký podstatný rozdíl mezi jednotlivými typy čoček (značka, doba nošení, atd.) z hlediska obtížnosti nasazování? 2. Na internetu jsem našel celou řadu “aplikátorů” čoček. Velice mě zaujal např. tento výrobek: http://www.softsert.com/softsert/softsert.html . Chtěl bych se zeptat, jestli jsou u nás podobné pomůcky k dostání a jestli případně doporučujete jejich použití.

Pokud máte obtíže s nasazováním čoček, požádejte svého kontaktologa o další zácvik po několika sezeních to jistě zvládnete. Různé pomůcky pro nasazování měkkých čoček většinou nemívají kýžený efekt.

Mám komplikovanou oční vadu, +5D a astigmatismus *3 D při 90 stup. Tento týden jsem si v optice vyzvedla kontaktní čočky, byly objednány po vyšetření. Bohužel mi paní doktorka řekla, že mi musela objednat čočky +8 D bez ohledu na astigmatismus. Prý se k mojí oční vadě konatktní čočky vyrobit nedají. Samozřejmě v těchto hodnotách nevidím úplně dobře. Opravdu nelze objednat kontaktní čočky k hodnotám +5 D a astig. +3 D , 90 stup. ?

Myslím, že pro Vás by byly ideální torické čočky, které jsou ve Vašich dioptriích dostupné.

Chtěla bych jsem se zeptat, zda mohu nosit a hlavně jestli se takové KČ vyrábějí. Když mám na pravém oku +3,5dioptrie, cylindr+0,5,osu 90 a na levém+3dioptrie, cylindr+1,0, osa90. A na pravé oku mám strabismus.Jde mi o to zda by KČ tuto vadu srovnala.

Moderní torické čočky jsou pro Vás ideálním řešením.

Na internetu jsem našla vaše stránky,protože už začínám být celkem zoufala.Asi pred 5lety (je mi 27)jsem chtela zacit nosit cocky.Mela jsem vsak velmi neprijemne pocity v oku...Pred mesicem jsem se rozhodla,ze zkusim cocky znovu. Mam P +0.75 cyl. -0.75 AX 90st. BC 8,5 a L mam +2,75 Cyl. -0,75 AX 90st. BC 8,5. Vybrala jsem si cocky Acuvue. Vydrzela jsem to necely den.Nejprve jsem mela veliky problem cocku nasadit, nebot se mi stale lepila na prst, i kdyz byla mokra.Nakonec jsem to vydrzela ca.8h. Byl to hrozny pocit.Cocky jsem hrozne citila v oku.Pri jakemkoliv pohybu oka jsem citila, jak mi jde cocka na druhou stranu, drelo mi to, mistama se mi mlzilo pred ocima a nakonec to zacalo velmi neprijemne svedit. Ted jsem dostala druhy zkusebni par od Air Optix. Vubec se mi vsak nedari cocky nasadit.Nemam je poruby,ale cocka mi zustane vzdy na prste.Otec ma take cocky a tvrdi,ze o nich ani nevi.Ten pocit si neumim vubec predstavit. Nakonec to dopadlo tak, ze jsem si poridila jeste jedny nove bryle.Hodne vsak sportuji a jsou velmi neprakticke.Ve skutecnosti je moc nenosim.Vidim bez problemu i bez nich.Pry mam jedno + a druhe -.Muzete mi prosim poradit, co mam delat.1)aby se mi cocky nelepily na prsty 2)aby nebyl v ocich ten silne neprijmy pocit.

Zácvik v nasazování a další manipulaci s kontaktními čočkami patří k základním povinnostem kontaktologa, proto se obraťte toho, u kterého jste čočky koupila, ať s Vámi znovu probere zácvik, případně vybere jiné čočky, které Vám budou vyhovovat lépe. Součástí aplikace čoček je i plán pravidelných kontrol, které k nošení čoček nezbytně patří.

Dostala jsem kontaktní čočky nejprve zkušební pár. 1.musí se před každým nandáváním oplachovat roztokem?2. e potřeba pokaždé nošení vyplachovat krabičku novým roztokem? 3.jak poznám, že jsem si čočky nasadila obráceně. 4.zrovna je mám na očích a vidím trochu rozostřeně oproti minulému nasazení.

Čočky je potřeby po každém výjmutí očistit, opláchnout roztokem a uložit do čerstvého roztoku v pouzdře. Ráno čočky můžete rovnou nasadit bez oplachování. Pouzdro na čočky je dobré vypláchnout a vyčistit před nalitím nového roztoku. Na mnoha čočkách je značka jak čočku správně nasadit. jinak to můžete nejlépo poznat tak, že si čočku dáte na prst a podíváte se na ni z boku, má-li okraje ven (talíř) je naruby, má-li okraje vzhůru (miska) je správně. Nechte si všechny postupy ještě jednou vysvětlit a ukázat od svého kontaktologa.

Rozhodl jsem se vyzkoušet kontaktní čočky a dal se do rukou jedné sice sličné, le nesdílné kontaktoložky. Chtěl bych se zeptat zda má anabáze, kterou prožívám je normální. Nejdříve se rozhodla vyzkoušet mi 14tidenní Acuvee Advance. Ty my však na oku plavaly ebo byly moc těsné a tak jsem nedostal ani zkušbní pár domu. Následně jsem dostal O2Optix. Podle pocitu na oku byly dobré, jen jsem skrz ně neviděl úplně ostře. Po týdnu zkoušení se ostrost vidění nezlepšila ale ani nezhoršila. Dostal jsem však jiný typ, protože prý dioptrie byla správné - chyba prý musela být v čočce. Tím typem jsou tuším Frequency 55 a o trošku silnější dioptrie tuším o ,25(fakt mi to neřekla) a s těmi mám perfektní vidění avšak suché oči. Neměl bych být lépe informován o tom co mi dávají do očí za čočky? A nebylo vhodnější přidat dioptrie u O2? Nemám vyměnit aplikátora? A co s těmi 300 Kč za vyšetření...

Kontaktní čočky jsou v tomto ohledu zboží jako každé jiné a každý zákazník má plné právo, a kontaktolog povinnost, být plně informován a typu, vlastnostech a ceně tohoto produktu. Vy samozřejmě máte i právo vybrat si čočky dle vlastního uvážení, kontaktolog jen doporučuje na základě anamnézy, vyšetření a dlaších dat a samozřejmě Vás musí informovat proč dopručuje zrovna ten který typ. 300,-Kč za vyšetření je poměrně levná cena za práci, která s vyšetřením souvisí a jaké zařízení se pro ni musí použít.

Potřebovala bych od Vás poradit. Byla jsem u svého očního lékaře a nechala si poprvé dát kontaktní čočky. Dočetla jsem se u vás, že je velmi důležité zaučení jak nasazovat čočky. Bohužel jsem byla před dvěma dny na zácviku, ale mám pocit, že mě můj lékař odbyl, čočky jsem si tam nandala i vyndala, ale doma se mi to bohužel nedaří. V ordinaci mi dal pan doktor brožuru, abych si nastudovala postup a poslal mě do místnosti, kde jsem měla trénovat sama, aniž by mi k tomu něco řekl. Bojím se, že pořádně nevím postup. Mám oči podrážděné z toho jak se stále snažím nasadit čočky a tak jsem zase vyndala své brýle. Mám si najít jiného očaře nebo je chyba ve mě? Trpělivost mám, ale bohužel moje oči jsou z toho už oteklé.

Mezi základní povinnosti kontaktologa patří i zácvik v nasazování a vyjíémání čoček, pokud to řádně neumíte nemůže Vám je vydat. Stejně tak Vám musí vysvětlit pečlivě způsob péče a systém následných kontrol. Požadujte řádný zácvik nebo vyhldejte jiného kontaktologa.

Můj syn začal nosit čočky acuvue for astigmatism(asi půl roku).Nosí je asi čtyřikrát týdně při hokeji. Je mu 8 let.Vše jsem konzultoval s jeho oční lékařkou.Čočky má 14-ti denní. V létě plánujeme, že pojede na týdenní hokejový tábor a proto se chci zeptat jestli tyhle nebo jiné čočky může nosit i přes noc, nejlépe celý týden? Naše oční lékařka říká, že jsou to kvalitní čočky a že je může mít i přes noc.

Zmiňované čočky jsou sice schváleny i pro týdenní nošení, ale v jeho věku je jistě bezpečnější čočky na noc vyndávat, bylo by pro dobré aby se s čočkami naučil dobře manipulovat sám. Děti v totmo věku, zvláště jsou-li motivované, to dobře zvládají. Zkuste mu již ted dávat čočky každy den a přenést na něj odpovědnost za manipulaci a péč ( samozřejmě pod Vaším dozorem) nmyslí, že během několika dnů to sám dobře zvládne.

Chtěla bych začít používat kontaktní čočky, ale mám vyosení na jedno oko, chci se zeptat jestli se vyrábějí i takové čočky..ještě se chci zeptat na orientační cenu, jsem krátkozraká..

Máte pravděpodobně na mysli torické kontaktní čočky. Ty jsou dnes na našem trhu běžně dostupné. Kontaktolog Vám poradí s výběrem.

TOPlist