Zdraví

Nosím velmi krátce torické kontaktní čočky - třetí den. Mám však problém se čtením. Ten první den jsem nemohla přečíst téměř nic. Dost se mi mlží písmo. Teď se to trochu zlepšilo, pokud nepřivírám oči, ale mám je více otevřené, vidím chvilkama při čtení úplně jasně. Je to normální? Můj druhý dotaz - může se mi zhoršit astigmatismus nošením kontaktních čoček?

Kvalita vidění u torických čoček, může být ovlivněno řadou faktorů, jako dioptrickou hodnotou, tak osou cylindru, ale těsností aplikace čočky. Z Vašeho popisu nelze přesně stanovit příčinu obtíží. Běžné měkké čočky mají vliv na tvar rohovky (tedy i na astigmatismus) jen minimální, spíše zanedbatelný a jistě pouze přechodný.

Mohu nosit kontaktní čočky, když užívám antibiotika? Pracovník laboratoře, ve které jsem čočky zakoupila mě varoval před nošením kontaktních čoček po dobu užívání např. penicilinu. Nosím měkké jednoroční kontaktní čočky Complete.

Celkově užívané léky nemají praktický vliv na nošení kontaktních čoček, žádné celkově podávané antibiotikum nijak nošení čoček neovlivňuje. Opatrnosti je třeba při podávání lokálních léků, pak je v některých případech nutno čočky po dobu léčby vysadit.

Me zene je nyni 32 let a od detstvi se potyka s kratkozrakosti. Pred tremi lety, behem tehotenstvi a po nem, se jeji zrak rozkolisal a tento stav trva dosud. V uvedenem obdobi byla nucena nekolikrat menit skla v brylich. U leveho oka doslo jen k nepatrne zmene, ale prave oko se vyrazne zhorsilo, vcetne ostrosti. Stavajici hodnoty skel v brylich do dalky : P - 9,5 cyl -2,0 a L - 6,75 a cyl -1,5. Starosti mi cini zmerena ostrost u praveho oka 20/100 s idealni korekci. Leve oko vidi skvele 20/40. Tento rozdil zpusobuje, ze zena nekontrolovane pouziva hlavne leve oko, casto i natacenim hlavy. Zena si je sveho problemu vedoma, boji se, ze prave oko se odnauci pres bryle zaostrovat. Poslednich nekolik mesicu, temer vzdy na nekolik hodin denne, pouziva na leve oko okluzor a nuti k plne cinnosti oko horsi. Zrak se nehorsi ani nelepsi, ostrost zustava na stejne nizke urovni. Dle vyjadreni me zeny, videla na prave oko s korekci pred rokem ci dvema hure, nez nyni. Zena se domniva, ze to je uspech diky jejimu cviceni s okluzorem. Ma takove cviceni smysl ? (Tezkosti to nezpusobuje, neb je doma na materske). Mate prosim jine reseni, jak se s rozdilem ve visu vyrovnavat a nenechat prave oko otupet?

U vyšších myopií může skutečně dojít v některých případech ke změnám v těhotenství, vlivem hormonálních změn. Pokud je však oko v dospělém věku tupozraké, není prakticky žádná naděje na rozcvičení. Vycvičení tupozrakosti je možné při intenzivním cíleném cvičení a při odborném vedení asi do 10-12 let věku. Příčiny horšího vidění však mohou být i na sítnici nebo díky astigmatismu atd. Bez vyšetření však není možno udělat objektivní závěr. Zakrývání oka na několik hodin denně a zvláště u dospělého nemá žádný smysl.

Může mít nošení kontaktních čoček vliv na vznik zeleného zákalu? V poslední době vidím tmavé tečky (zvláště při pohledu na bílý podklad)- kontaktolog mě uklidnil, že se jedná o nečistoty ve sklivci a že si musím zvyknout, přesto by mě zajímalo zda toto není způsobeno nošením čoček.

Obě odpovědi zní ne. Kontaktní čočky nemohou způsobit glaukom. Při glaukomu (zeleném zákalu) lze nosit čočky pouze pod dohledem lékaře a při řádných pravidelných kontrolách. Za létající mušky, tak se to skutečně jmenuje, odpovídají drobné zákaly ve sklivci, čočky za ně v žádném případě nemohou.

Chci se jen zeptat, zda si můžu kapat do očí oční kapky (např. Evercil) když mám čočky. Děkuji

Kapat léky na čočky je nevhodné, dokonce někdy i nebezpečné. Některé léky mohou čočky zbarvit a tak je znehodnotit. Některé léky se však mohou do čočky vsáknou a pak se zvolna uvolňovat a jejich účinek tak může nevhodné modifikován. Užívání jakéhokoliv lokálního léku při nošení kontaktních čoček musí být konsultováno s očním lékařem. Evercil patří k lékům, které mohou způsobit zabarvení čočky. Proto je jeho aplikace vhodné asi 10-15 min před nasazení a po vyjmutí čočky.

Mé přítelkyni je 20 let a kontaktní čočky nosí již přes 6 let. Zhruba před 3 měsíci prodělala operaci obou očí (odchlípení sítnice). Není cukrovkářka. Zajímalo by mne, zda bude moci nosit KČ i nadále a zda bude v budoucnu možná i operace laserem, korigující oční vadu. Nemají svou vinu na zmiňovaném problému i kontaktní čočky?

Důležité je vědět jaká byla příčina odchlípení sítnice. Obecně lze však říci, že po zhojení operační reakce, je možno čočky opět nosit. Operace laserem si myslím, není po takovém postižení vhodná, ale podrobněji by Vás o této problematice informovali v příslušném zařízení.

Mám astigmatismus a nosím kontaktní čočky. Zrak se mi bohužel stále zhoršuje. Vím, že můj dotaz je spíše od věci, ale chci se zeptat, zda se může zrak zhoršit i dlouhodobým užíváním hormonální antikoncepce. Byl takový případ zjištěn? Nosím jednoroční torické čočky zn. Bausch&Lomb. Je pravda, že už je nebudou v příštím roce vyrábět?

Hormonální antikoncepce má řadu vedlejších účinků, především v oblasti drobných cév a může se objevit i krvácení nebo cévní uzávěry v oblasti sítnice, někdy i s vážnějšími následky. Změny v cévních strukturách mohou někdy vést i nevelkým změnám v refrakci, které mohou být negativně vnímány. Změny v refrakci mohou být způsobeny i věkem (svůj věk jste neuvedla). Roční čočky se dnes stále méně používají, protože jsou velmi dobře známé výhody čoček pro plánovanou výměnu, a tak řada výrobců, přesouvá své kapacity do výroby čoček pro plánovanou výměnu na úkor ročních. Stejně tak obměňuje i své typové řady za kvalitnější a nové. Nevím jaký typ čoček nosíte, ale i firma BaL své čočky obměňuje a inovuje.

Dobrý den, již tři roky nosím kontaktní čočky (Bausch&Lomb, Softlens) bez problémů. Jednou jsem ale začala mít pocit „nečistoty v pravém oku, který přetrval i po výměně čoček za nové. Jde o řezání na pravém dolním okraji rohovky. Oční lékařka mi řekla, že jde o začínající zánět spojivek. Ani po vysazení čoček a léčbě Septonexem se však nic nezměnilo, spíše se celá záležitost zhoršila a problémy s okem mám i bez čoček (asi 4 týdny). Lékařka ale stále trvá pouze na podráždění oka. Může to být něco jiného, popřípadě jak dlouho mohou problémy se zánětem přetrvávat?

Pod těmito příznaky by se mohla skrývat tak zvaná giganto-papilární konjunktivitida, která může značně znepříjemnit nošení kontaktních čoček. Jedná se chronické onemocnění vyžadující dlouhodobou léčbu. K přesnému závěru je však nutné pečlivé vyšetření.

Dnes jsem si nechala aplikovat kontaktní čočky poprvé,ale poté mě rozbolely oči, hlavně při pohledu dolů a hlava. Jak je to možné?

Tyto čočky mají pravděpodobně příliš vysokou dioptrickou hodnotu.

Co prosím přesně znamená tupozrakost?

Tupozrakost – amblyopie - je snížená rozlišovací schopnost oka.Vzniká znevýhodněním jednoho oka, buď jednostrannou refrakční vadou, poruchou průhlednosti optických medií oka nebo dalšími změnami.často bývá tupozrakost spojena se šilháním. Léčba amblyopie je velmi zdlouhavá a časově náročná pro dítě i jeho rodiče. Období pro úspěšnou léčbu amblyopie končí kolem10 roku věku dítěte, později je zlepšení zrakových funkcí postiženého oka již výjimečné a nedosahuje prakticky nikdy normálních hodnot zrakové ostrosti.

Někdy mám pocit, že čočky jsou špinavé, vidím šmouhy. Musím mrkat, abych je odstranila. Mám 1,25 dioptrií, Bausch a Lomb. Je mi 18 let. Čím je to způsobeno? Čočky každý večer čistím.

Tento stav může být zaviněn nevhodným výběrem dioptrie, velikosti nebo typu čočky.

První měsíc jsem nosil KČ bez problémů. Pak se objevil problém. V místě, kde stýká bělmo s duhovkou, mi začalo bělmo pod KČ červenat a pálit. Doktorka mi řekla, že mám v tom místě zhuštěné cévky. Vyzkoušely jsme různé druhy KČ, různé prohnutí, ale nakonec to skončilo tak, že mám červené celé bělmo pod KČ. Červenání se projeví u každého druhu za jinou dobu. Pravé oko je naprosto v pořádku. KČ nosím celý den a jsou na dálku. Nosím měsíční KČ Focus Monthly Lenses.

V tomto případě by se mohlo jednat o počínající alergickou gigantopapilární konjuktivitidu. Podrobné vyšetření je však nezbytné a teprve pak je možno stanovit další postup.

Dobrý den, zajímalo by mě, zda nošením čoček se může měnit poloměr zakřivení rohovky? Před časem jsem měla možnost porovnání rozdílů zakřivení (po měsíci) a výsledky se o 0,1 lišily!! Za další měsíc nebyl již nárůst tak viditelný 0,01. Hodnoty jsou přibližné! Moje refrakční vada je -10D! A ještě jeden dotaz. měla jsem roční čočky Bausch-Lomb,pak jsem přešla na 3-měsíční. Po změnách v zakřivení mně kontaktolog navrhl čočky Weicon (prodyšnost pro kyslík je prý 70%), můžete mně zaslat podrobnější informace o těchto čočkách?

Kontaktní čočky mohou v některých případech lehce měnit i zakřivení rohovky, jedná se většinou jen přechodné změny, jejichž měření vyžaduje však velmi přesné přístroje. Běžně užívaná zařízení tyto malé změny prakticky nemohou zachytit. Větší změny způsobují tvrdé čočky. Změny způsobené měkkými čočkami jsou prakticky zanedbatelné. Ptáte-li se na čočky Weicon, jedná se o čočky s vysokým obsahem vody, jsou to čočky pro roční užívání. Pokud nosíte čočky trvale bylo b vhodné používat spíše čočky pro plánovanou výměnu.

Nosím kontaktní čočky ACUVUE 14denní. Čočky nosím celý den - většinou tak 15 hodin a překračuji dobu nošení o 1 týden. Zhoršil se mi v poslední době zrak a mám často unavené oči a chvílemi i rozostřené vidění. Moje oční lékařka mi zvýšila dioptrie na -4,5 a -5 pro kontaktní čočky a provedla prohlídku očí, které mám podle ní jinak v pořádku. Nechal jsem si provést kontrolní měření za úplatu v Praze u jiného očního lékaře, který mi potvrdil dioptrie na kontaktní čočky -4,5 a -5 a na brýle bych měl mít -5 a -5,5. Závažnější ale bylo, že mi zjistil, že mám na okrajích rohovky již znatelné prorůstání cév do rohovky - zejména pod víčky, při mém dotazu již delší dobu. Doporučil mi omezit nošení kontaktních čoček. Můj dotaz : Mám se ještě vrátit k mé oční lékařce. Jak je možné, že nezjistila toto prorůstání, přestože mě během posledního 1/2 roku min. 2krát kontrolovala oči přístrojem (pod víčka se nikdy nedívala). Dále mi naměřila sice stejné dioptrie na kontaktní čočky, ale na brýle mi napsala také tyto stejné hodnoty. (Druhý doktor mi na brýle dal na každé oko o 0,5 dioptrie více.

Prorůstání cév přes limbus do jinak bezcévné rohovky patří mezi komplikace nošení čoček. U čoček s dobrým průnikem pro kyslík je tato vaskularizace méně častá. Dnes prakticky již nevidíme vaskularizaci, která by dosahovala daleko k centru. Pokud se týká změn na spojivce spodní starny víčka, jedná se pravděpodobně o počínající projevy alergické reakce spojivky v souvislosti s nošením KČ. Dioptrické hodnoty čoček na 4 D se liší o brýlových hodnot vzhledem k vzdálenosti od vrcholu rohovky.

Je mi 22, jsem krátkozraký, levé oko 5, pravé 3,5 dioptrie. Včera jsem absolvoval vyšetření a poprvé si nasadil KČ. Můj problém: Při pohybu venku, dívám li se na předměty kolem sebe, se chovají čočky tak jak mají - tedy vůbec nevím, že je v očích mám. Ale pokud jsem v budově a např. pracuji s počítačem, tak mám stále pocit, jako bych měl v oku např. vlas nebo něco podobného - prostě čočky lehce cítím na bulvě, u spodního víčka. Je to normální, nebo mám raději ihned navštívit svého očního lékaře kvůli výměně? Máme spolu domluvenu kontrolu za tři týdny, ale nevím, jestli si můžu dovolit nechat dráždit oko tak dlouho…

Je-li oko skutečně podrážděné pak je nutno Vašeho kontaktologa navštívit co nejdříve.

Pouzivam cocky s 12. mes. vymenou. domu jezdim vlakem a mam zavrene oci. Po otevreni mi dela problemy nemrkat.Je to jejich suchosti, nebo cim? Cocky nosim jiz ctvrtym rokem.

Klasické čočky na jeden rok, nejsou vhodné pro nošení při delší dobu zavřených očích. Pokud se Vám tyto problémy vyskytují bylo by vhodné změnit typ čoček.

Od roku 1996 nosim kontaktni cocky, nejprve B&L Medalist, pak Surevue. O prazdninach jsem zmenila roztok z Renu na Solocare a do 14 dnu se mi udelal zanet (zacinajici vridek na rohovce pri okraji duhovky). Byla jsem za lekarkou, ktera mi ale neaplikuje cocky. Predepsala mi kapky Garasone, ktere problem rychle vyresily. Nyni se zacina problem objevovat znovu, sice v mensi intenzite, za to na dvou mistech, jsou videt jakesi hrbolky na okraji duhovky. Kdyz si vezmu cocku, oko mi do vecera v tech mistech jakoby v pruhu zrudne a mirne boli. Na koho se mam obratit? Cocky kupuji v optice, kde me ale zadny lekar neprohlizi, k puvodnimu aplikatorovi jiz nechodim.

Při nošení čoček se může vyskytnout řada obtíží o většině z nich již byla zmínka v naší poradně, ale velice obtížně se diagnostikuje z kusého popisu. Ve vašem případě se může jednat o nějaký rohovkový zánět, který se opakuje. Každopádně by bylo nutné řádné vyšetření. pokud v aplikačním středisku kam chodíte Vám neobjednávají kontroly a neprohlédne Vás na mikroskopu kontaktolog, který pokud není oční lékař, vás musí k očnímu lékaři v případě komplikací poslat, je asi vhodné toto aplikační středisko změnit.

Chtel jsem se zeptat: Zda je mozne, aby se mi od noseni cocek vytvoril mensi ekzem pod ocnim vickem ( vzdy nejprve zcervena, vytvori se jakysi splaskly puchyr a konci to odlupovanim bilych supinek kuze). Co mam delat/jak to lecit?

Kožní afekce jsou při používání kontaktních čoček velmi málo pravděpodobné.

Chtěla jsem se zeptat ohledně účinku nošení kontaktních čoček na oči. Začala jsem nosit dioptrické (ne barevné) kontaktní čočky od firmy CibaVision - Fokus na měsíční výměnu. Jsem krátkozraká,ale jinak mám oči v pořádku a jsem s kontaktními čočkami velice spokojena. Nosim je zhruba 3 měsíce a teď se mi před levým okem když koukám rovně před sebe dělají ve spodní části pohledu jakoby mžitky,trvalo to asi 4 dni a pak to vymizelo. Stalo se mi to již jednou a to při nošení normálních brýlí-ještě než jsem vůbec čočky začala nosit. Chtěla jsem se zeptat, zda je to jen reakce unavených očí -celkově,nebo je možná nějaká oční vada a zda si nošením kontakních čoček ještě více oku neublížím.

Jedná se pravděpodobně o tzv. létající mušky což jsou zákalky ve sklivci, které vrhají stín na sítnici a tím vytvářejí tento efekt. Při dobře vykorigovaném vidění, při dobrém osvětlení a při únavě jsou vnímány intenzivnější. Obvykle nejsou nebezpečné, pokud se nezvětšují a nepřibývají, nebo nejsou spojeny s jiskřením. Jejich odstranění není možné. Jistě nesouvisí s nošením čoček.

Ráda bych věděla, jak moc se oči namáhají při práci maséra. Nosím kontaktní čočky -4d. na obou očích. Může se mi vidění zhoršit zvýšenou námahou?

V tomto smyslu nemá na kvalitu vidění vliv fyzická námaha. Samozřejmě při únavě, zvláště při presbyopii, může být vidění poněkud horší. Ale myslím, že při práci maséra nemusíte mít, při vaší refrakční vadě, žádné obavy ze zhoršení zraku.

Mám astigmatismus, cylindr 8, keratokonus. Nosím tvrdé kontaktní čočky, které mi aplikují v Praze (Benooptik). Doba dodání nových čoček je příliš dlouhá a v případě ztráty vzniká problém. Rovně ž jejich cena je dosti vysoká ca. 6000 Kč/ks. Existuje ještě jiná firma v ČR zabývající se touto činností? Jaké jsou jiné možnosti (operace, měkké kont.čočky, brýle)?

U keratokonu je aplikace měkkých čoček velmi problematická, zvláště když je tak vysoký cylindr jaký máte vy. Tvrdé čočky jsou velmi dobrým řešení, jejich vysoká cena je vynahrazena dlouhou životností. Levněji tyto čočky asi nepořídíte. V případě postupujícího keratokonu je nutná operace - keratoplastika ( transplantace rohovky).

Dozvěděla jsem se od své gynekoložky, že při u žívání antikoncepce by se neměly nosit kontaktní čočky. Nosím je 2x týdně. co z toho pro mne plyne? V čem je problém?

V některých velmi výjimečných případech může antikoncepce způsobovat dráždění spojivek a pak je u uživatelek kontaktních čoček snížená tolerance čoček. Pokud žádné obtíže nemáte, můžete čočky užívat bez obav.

Lekar v Rakousku mi rekl, ze mam na ocich tmave skvrny, ktere by se mohly zmenit v jizvy na duhovce a nedoporucil mi dale nosit kontaktni cocky - nosim jiz 17 let bez problemu. Posledni roky Acuvue 14-tidenní. Doporucil mi prejit na tvrde kontaktni cocky. Jsou k dostani v CR a kde a za jakou cenu. Jaky je Vas nazor?

Není mi jasné o jaké skvrny by se mohlo jednat. Přechod z měkkých čoček na tvrdé není v žádném případě vhodný, zvláště jste-li se svými čočkami spokojen. Mohu Vás ujistit, že rakouská kontaktologie nedosahuje kvalit naší.

Chtěla bych se zeptat zda si mohu kapat do očí oční kapky (např. Evercil) když mám nasazeny čočky.

Kapat léky na čočky je nevhodné, dokonce někdy i nebezpečné. Některé léky mohou čočky zbarvit a tak je znehodnotit. Některé léky se však mohou do čočky vsáknou a pak se zvolna uvolňovat. Jejich účinek tak může být nevhodně modifikován. Užívání jakéhokoliv lokálního léku při nošení kontaktních čoček musí být konsultováno s očním lékařem. Evercil patří k lékům, které mohou způsobit zabarvení čočky. Proto je jeho aplikace vhodná asi 10-15 min před nasazením a po vyjmutí čočky.

Prosím o zodpovězení těchto dvou otázek: Může mít nošení kontaktních čoček vliv na vznik zeleného zákalu? V poslední době vidím tmavé tečky (zvláště při pohledu na bílý podklad)- kontaktolog mě uklidnil, že se jedná o nečistoty ve sklivci a že si musím zvyknout, přesto by mě zajímalo zda toto není způsobeno nošením čoček. Jinak nosím čočky již více než 10 let bez problémů. Mnohokrát děkuji za odpověď.

Obě odpovědi zní ne. Kontaktní čočky nemohou způsobit glaukom. Při glaukomu ( zeleném zákalu ) lze nosit čočky pouze pod dohledem lékaře a při řádných pravidlených kontrolách. Za létající mušky, tak se to skutečně jmenuje, odpovídají drobné zákaly ve sklivci, čočky za ně v žádném případě nemohou.

Lékařka mi při pravidelné kontrole sdělila, že na duhovce mám skvrny, které by mohly přerůst až v nevratné jizvy. Čočky mi dále nedoporučila. Já jsem si na ně zvyknul, nosím je bez problémů už bezmála 10 let. Momentálně Bausch & Lomb, typ Medalist. Poraďte mi, nakolik je další nošení skutečně nebezpečné.

Změny na duhovce, pokud se nejedná o probíhající zánět nebo příznak celkového onemocnení oka, nemusí být obecně kontraindikací nošení kontaktní čočky. Je však zapotřebí vědět o jaké konkrétní onemocnění duhovky se jedná, zda jde pouze o nerovnoměrnou pigmentaci duhovky.

Asi 3 roky jsem nosila kontaktní čočky Acuvue od Johnson a Johnson. Neměla jsem s nimi žádné problémy, proto jsem je nosila asi dvojnásobnou dobu, než je doporučená doba. (14 denní jsem nosila něco přes měsíc i déle) Ještě jednou podotýkám, že to mým očím vůbec nevadilo, žádné znaky podráždění ani suchosti oka. Najednou se mi udělal chronický zánět spojivek, kdy nemohu nosit čočky vůbec. Jsem aktivní sportovec, proto je velmi postrádám. Když si čočku nasadím, tak mi to nevadí, nic mě neřeže, ani nemám pocit sucha. Když si je večer sundám, mám pak druhý den úplně červené oči. Aspoň týden se mi pak vrací k normálu. Zánět už mám skoro 3 měsíce. V nemocnici jsem dostala postupně troje kapky, zmírnily příznaky, ale ani jedny mi ten zánět úplně nevyléčily.

Podle příznaků se jedná o gigantopapilární konjunktivitidu, což je extrémně chronický zánět spojivek vznikající nejčastěji při nedodržování režimu nošení kontaktních čoček. Je velmi pravděpodobné, že jste si ji tímto způsobem přivodila. Léčba je velmi svízelná a dlouhodobá. Prvním krokem v léčbě je vysazení kontaktních čoček.

Nosim jiz 9 let KC a posledni rok mam problemy s ocima. Citim suchu, obcas po vyjmuti cocky mam problemy, aby oko zustalo v normalnim stavu, to znamena, ze je podrazdene a nemohu ho udrzet otevrene. Poslední tyden mne jedno oko cim dal tim vice boli, pocituji v nem tlaky, ktere se vecer rozriruji smerem k uchu. Souvisi to s nosenim KC? Trpim castymi migrenami a zajimalo by mne, zda to muze souviset s KC?

Skutečné migrény s nošením KČ nesouvisí, ale samozřejmě bolesti hlavy při nesprávné korekci mohou nastat. Z Vašeho popisu obtíží se nejspíše jedná o gigantopapilární konjuktivitidu, tedy jeden z typů alergických reakcí spojivky bna nošení kontaktních čoček. Její léčba je velmi zdlouhavá. Řádné oční vyšetření je však nezbytné

Je čočka schopna léčit astigmatismus, případně jak se dá léčit.

Působením kontaktních čoček na tvar rohovky za zabývá orthokeratologie, je to však metoda, která se v širším měřítku neujala a ani její výsledky nejsou zcela nepochybné. Máte-li však na mysli korekci astigmatismu, pak je možno korigovat astigmatismu do cca 4,5 -5 D měkkými čočkami, vyšší astigmatismus je nutno korigovat tvrdými čočkami. Astigmatizmus do 0,5D úspěšně vykorigují i sférické čočky. Více informací o torických kontaktních čočkách.

Chtěl bych se zeptat,když je mi 23 let a mám tupozrakost na jedno oko a k tomu mi šilhá,jestli mi čočky zkorigují oči,jako brýle.Když si nasadím brýle,tak se mi oči téměř srovnají.Mám dioptrie 4+ na obě oči.

Čočky se v tomto smyslu chovají stejně jako brýle, tzn. že pokud je váš strabismus akomodativního charakteru ( tedy dá se srovnat brýlemi) bude srovnán i čočkami. V tomto věku se však již prakticky nedá léčit tupozrakost.

Chtěl bych se zeptat jestli se s kontaktních čoček mohou dostat nějaké oční nemoci, nebo záněty po kterých se může i oslepnout.Jestli ano tak bych se chtěl zeptat jaké to mohou být a jak se tyto nemoci, nebo záněty projevují.

Nošení kontaktních čoček, je velmi bezpečná korekce dioptrických vad. Ke komplikacím dochází v drtivé většině případů při nedodržení zásad správného nošení. Tedy při nepřiměřeném přenášení čoček, při nedostatečném čištění, při pultovém prodeji čoček bez pravidelných kontrol. O všech rizicích a o chování při má za povinnost Vás informovat Váš kontaktolog, rovněž by Vás měl upozornit na nutnost pravidelných kontrol. Velmi důležité je vědět, že při žádných obtížích nelze čočku v oku ponechat. Je nezbytné ji vyjmout vyčistit a při přetrvávání obtíží ihned navštívit odborníka.

Mame jedenásťmesačnú dcéru s diagnózou retinopatie nedonosených. Bola nám odporučená šošovka na -5 so zalomením 8,3. Prosím aký druh šošovky nám odporúčate.

Obecně platí, že pro malé děti jsou vhodné co nejkvalitnější čočky. Rodiče musí být zacvičení v aplikaci čočky a v péči o ní. Je ovšem otázka zda u tak malého dítěte, které má -5 D je nezbytné korigovat krátkozrakost. Protože malé děti provádějí většinu činností na krátkou vzdálenost a tam -5 D až tolik nevadí. Navíc u nedonošených dětí může být menší oko i různé změny v postavení. Zde je nutný individuální přístup.

Nosim uz 10 let cocky, po navratu z dovolene jsem mela oci tzv. iritovane - tj. zarudle, ocni lekar mi predepsal ocni kapky -Ophthalmo - Septonex, zapomnela jsem se ho zeptat, za jak dlouho po ukonceni kapani do oka smim opet nosit kontaktni cocky - jiz 4 dni chodim s brylemi a kapu si 4x denne do oci. Chtela bych vsak jiz nosit KC, neboť oci uz me nepali a nejsou zarudle.

Pokud se jednalo o prostý zánět spojivek, čemuž odpovídá i jednoduchá léčba O.Septonexem, je možno začít čočky nosit po zklidnění očí. Jednalo.li se o nějaký jiný zánět je nutno řádně doléčit čočky nenosit až do plného zdraví. Bohužel touto cestou nelze přesně zhodnotit charakter Vašeho onemocnění.

Chtěla bych se zeptat,jestli jsou kontaktní čočky vhodné i pro lidi s tupozrakostí.

Kontaktní čočky samy o sobě neléčí amblyopii ( tupozrakost). Její léčba je limitována věkem a má úspěch pouze u malých dětí. Samozřejmě i tupozraké oko musí být korigována neboť přispívá k prostorovému vidění. Záleží však i na stupně tupozrakosti.

Mám po operaci zel.zákalů obou očí a momentálně nosím brýle, ale rád bych dále sportoval atd.Proto bych chtěl použ.čočky,ale mohu mít jen rohovkové.znáte specialistu,který tyto může pro zajistit? Jsem ze sev.moravy z Ostravy a podle mé oční lékařky jediným specialistou na roh.čočky je paní optometristka Martínková z Brna, ale adresu neví a na internetu jsem ji nenašel.

Ani po operacích glaukomu nemusí být tvrdé rohovkové čočky jediným řešením. Při dobře fungujícím odtoku lze použít i měkké sklerální čočky. Nutná je však vždy lékařská kontrola. Aplikací tvrdých kontaktních čoček se u nás zabývá pouze několik aplikačních středisek v Brně jsou dvě taková ( Mgr. S. Petrová a Dr. Giacintov).

Čočky jsem začala nosit před čtrnácti dny, všechno bylo dobré. Žádné problémy. Jen mám červené oči. Kontaktolog mi vyměnil roztok, což nepomohlo. Sdělil mi, že čočka sedí perfektně a že neví, čím by to mohlo být. jediná možnost je, že jsem alergická na nějakou látku v nich obsaženou. Je možné nosit kontaktní čočky, i když mám asi alergii? Mají všechny čočky stejné složení? Jsem krátkozraká -3 a -3,5 dpt. Používám čočky měsíční od firmy Johnson&Johnson.

Důležité by bylo vědět za jak dlouho po nasazení oči zčervenají a máte-li ještě nějaké jiné pocity po nasazení čočky. Podle charakteru obtíží se zdá, že jsou čočky poněkud těsné.

Chtel bych se zepta,t cim je nebezpecne prorustani cevek rohovkou (myslim, ze se tomu rika vaskularizace). A zda prorostle cevky zmizi, nebo je to jiz trvaly stav a pripadna lecba.

Rohovka je za normálních okolnosti bezcévná tkáň, při poruše jejího metabolismu, především nedostatku kyslíku, dochází ke kyselé reakci, která je kompenzována prorůstáním cév do rohovky. Cévy v rohovce snižují její průhlednost, táhnou s sebou vazivo a mění strukturu rohovky. Pokud se dostanou až do oblasti centra jsou výrazně zhoršeny zrakové funkce. Důležitá je prevence, tedy pravidelné prohlídky. Potom nošení kvalitních čoček s velmi dobrým průnikem kyslíku. Při samotné léčbě je pak na prvním místě vysazení čoček na nejméně 3-4 týdny.

Chtěla bych se zeptat,zda je normální,aby se mi každý rok zhoršil zrak o 1 dioptrii(je mi 20 let).A dále...nosím kontaktní čočky 2 roky a až poslední půl rok se mi začaly v očích tvořit žilky (slyšela jsem,že to není dobré).Od té doby střídám čočky s brýlemi,ale nechci se jich vzdát. Spraví se to?

Plně na Vaši otázku bez vyšetření nemohu odpovědět, nárůst dioptrií může trvat i přes 20 let věku, nepíšete kolik dioptrií nyní máte. Nebezpečné jsou cévky, které prorůstají do rohovky, ale ty jsou vidět jen na mikroskopu. Každopádně je nutno absolvovat řádné vyšetření a jistě i pravidelné kontroly.

Chtel jsem se zeptat, zda mi muze aplikator cocek nedoporučit(zakazat) nošení kontaktnich cocek z duvodu viditelnych zilek v rohovce i kdyz nemam zadne problemy s nosenim cocek ? Muzou zpusobit nejake problemy zilky v rohovce ?

Rohovka je normálně zcela bezcévná tkáň, Prorůstání cévy do rohovky při nošení kontaktních čoček, je jedno z komplikací. U nových typů s dobrým průnikem kyslíku tuto komplikaci vídáme méně často než dříve, ke vzniku dochází většinou při nedodržování režimu nošení. Nebezpečí spočívá v tom, že cévy mohou prorůst až k centru rohovky a snížit tak její průhlednost. Do té doby obtíže nepůsobí. Zejména kvůli cévám doporučujeme pravidelné kontroly.

Prosil bych Vás o vysvětlení oční vady, která se nazývá tupozrakost. Tuto vadu mám již od cca 15 let v pravém oku a nevím přesně o co se jedná. Jediné co vím je,že bez čočky nevidím a že operace není možná.

Tupozrakost - amblyopie- znamená sníženou rozlišovací schopnost oka. Její léčba je obtížná a je možná jen v dětském věku cca do 8 let věku.

Je mi 19 let a rozhodla jsem se,ze si poridim kontaktní cocky. Drive jsem silhala a tak mam oko sesity. Muj ocni lekar mi rikal,ze je moznost,ze se mi silhani nosenim cocek zase vrati a nevim, jestli by mi to silhani nezustalo na trvalo.

Kontaktní čočky jsou zcela plnohodnotnou alternativou brýlí při léčbě šilhání, proto není důvod mít obavy, že by se stav, který udrží brýle s čočkami zhoršil.

Mám citlivé oči, občas mi slzí nebo zčervenají, i bez nošení KČ, zvlášť po delším namáhání nebo po nalíčení, i při používání hypoalergických přípravků. Mám -2,5D. Asi před 2 lety jsem začala nosit KČ Bausch a Lomb SofLens 66, které mi vyhovovaly. Jednou mi do očí s čočkami vnikl šampon a oči mě začaly řezat a zčervenaly. Tyto potíže mě občas trápily i později, když jsem čočky neměla nasazené, při jejich nošení mi zčervenání zmizelo a řezání jsem nepociťovala. Optometrista mi řekl, že mám na víčku papily a že mám čočky vysadit a zajít za očním lékařem. Ten mi ale neporadil. Nevím, jestli mé problémy byly způsobeny používáním KČ (dodržovala jsem doporučení) nebo šamponem. Čočky už půl roku nenosím, problémy se řezáním při mrkání nemám, ale občas mi oči zčervenají. Brýle mi nevyhovují, chtěla bych se vrátit ke KČ. Je to možné? Nebo mám příliš citlivé oči? Mohou se komplikace opět objevit?

O diagnose bych nerad spekuloval, ale nejspíše se jedná o gigantopapilární conjuctivitidu (GPC) způsobenou čočkami. I toto onemocnění se dá úspěšně léčit, ale jedná se o léčbu dlouhodobou, závisí na stadiu onemocnění na počátku léčby. Bez vyšetření však není možno předjímat ani diagnosu ani prognozu na zhojení. S čočkami se určitě nelučte a navštivte odborníka, který Vám bude schopen pomoci.

Nosím měsíční čočky SUREVUE a při poslední kontrole mi doktorka řekla, že mám rozšířené cévky v oku. Může to být způsobeno právě nošením kontaktních čoček? Dříve jsem žádné problémy neměla, nyní mě večer pálí oči . Doporučil byste mi nepoužívat kontaktní čočky, případně přechod na jiné? Mohlo by to být tím, že jsem dříve používala jiný roztok? Můžou tyto rozšířené cévky nějak poškodit zrak?

Vaskularizace rohovky, která za normálních okolností neobsahuje žádné cévy, je jednou velmi častých komplikací nošení KČ, zpočátku nepůsobí žádné obtíže, později, pokud jí není věnována náležitá pozornost může vést k porušení průhlednosti rohovky. Pokud je vaskularizace nápadná bylo by vhodné přejít na čočky s kratší dobou výměny a vyšší prostupností pro kyslík. Zpočátku by bylo dobré čočky alespoň 2-3 vysadit. Záleží a rozsahu nálezu. Cévy mohou být i stacionární a pak rohovku neohrožují. Sledování je však nezbytné ve Vašem zájmu.

V roce 1997 jsem byla na laseru-odstranění dalekozrakosti. Ráda bych si poridila barevne cocky-neublizi ocim? Oci jsou ted citlivejsi na dotek.

Po těchto operacích je někdy tolerance kontaktních čoček snížena, ale nutno to vyzkoušet. Obecně není tato operace kontraindikací k nošení kontaktních čoček.

Dobry den, moc rad bych Vas pozadal o radu. Je mi 22 let a uz ctvrtym rokem nosim kontaktni cocky. Pouzivam typ Softlens 66 od Bausch&Lomb, ktere by mely obsahovat 66procent vody a byt tim padem propustnejsi pro kyslik zasobujici rohovku. Doposud mi noseni nepusobilo zadne zjevne potize a ani nepusobi. Bohuzel ale pozoruju, ze se mi postupne rozrusta sit ocnich zilek. Myslim ze to zatim neni nic vazneho a moje ocni lekarka mi rika, ze to muze byt pruvodni jev noseni cocek, proste ze oko je podrazdene. Moc me to ale trapi a snazim se s tim bojovat, cocky stridam s brylemi, ale porad se nemuzu dockat pozitivniho vysledku. Existuje nejaky zpusob jak se s timto problemem vyrovnat? Cevky se rozrustaji velice pomalu, napr. prvni 2 roky nebyly zadne, snazim se hodne dbat na hygienu noseni cocek atd. Existuji treba nejake vitaminy nebo pripravky ktere napomahaji obnove a zdravym ocim? V lekarne mi doporucili pripravek Ocuvite od Buasch&Lomb, ktery obsahuje Lutein. Nepripada mi ale, ze by mel ucinek. Jestli mi budete moc poradit, budu Vam nesmirne vdecny.

Prostupnost čočky pro kyslík nezávisí jen obsahu volné vody v materiálu čočky,ale i na tloušťce čočky. Rohovka je primárně avaskulární (bezcévná) tkáň, proto jakékoliv prorůstání cév do rohovky je patologické. Tyto cévky jsou však tak jemné, že prostým okem nejsou vidět. Vy máte možná na mysli cévy spojivky, které mohou být při nošení čoček někdy dilatovány. Mohou někdy způsobit nevhodné čočky, nebo počínajíc alergie. Každopádně by tento stav vyžadoval vyšetření a stanovení léčby, které je možná, ale většinou zdlouhavé.

Velice ráda bych věděla, zda trpíte také nějakou oční vadou a pokud ano (a vlastně i ne), zda byste podstoupil operaci laserem. Já jsem krátkozraká a pohrávám si s myšlenkou, zda dále kombinovat brýle s čočkami nebo se nechat operovat. Informace mám, ale mám strach z návratu vady např. v budoucím těhotenství.

Odpověď na takovou otázky by vydala na celý článek, pokud by měla být vyčerpávající. Samozřejmě v poradně pro kontaktní čočky budeme očekávat odpověď ve prospěch kontaktních čoček. Situace je však složitější a řada problémů z obou stran není jednoznačná. V obou případech korekce, tedy KČ a laserová operace, jsou známe komplikace. V případě čoček je však obvykle jejich řešení snazší, u laserových operací je většina komplikací definitivních a velmi obtížně řešitelných. Další otázkou je zda ideální stav, pokud je ho dosaženo operací, bude pociťován jako ideální z hlediska pacienta, i po několika desítkách let, např. s nastupující presbyopií (nutnost brýlí na čtení). Těch nezodpovězených otázek je však podstatně více. Pokud se konkrétně ptáte mě, pak já bych na prvním místě volil kontaktní čočky pro sebe i svou rodinu.

Je mi 20let a mam dedicnou vadu sitnice (rethinopatia pigmentosa).Nadale jsem kratkozrakyL2,5 a P4 dioptrie.Nyni nosim bryle a vskutku mi vadi. Rad bych vyzkousel kont.cocky. Ale nez pujdu k ocnimu lekari, tak bych se rad zeptal na Vase doporuceni.Nechci barevne,ale chci na co nejdelsi dobu pouzivani.Nemam paru,na jakou firmu se mohu spolehnout,aby nebyla zbytecne draha, ale kvalitni. Ani nevim orientacni cenu.

Vaše onemocnění se týká sítnice s poruchami zorného pole ( zúžení ), při současné krátkozrakosti mohou být použity ke korekci kontaktní čočky, které nijak neovlivňují základní onemocnění. O vhodném typu čoček režimu nošení a a dalších důležitých okolnostech však musí být rozhodnuto až při osobním rozhovoru a po vyšetření.

Kontaktní čočky nosím už 4 roky. Zezačátku nedělaly žádné problémy, ale v poslední době mám vždy k večeru podrážděné levé oko – ve vnitřním koutku jsou popraskané žilky, panenka má na tom místě červený okraj. Je možné, že by se za tu dobu změnila geometrie oka a bude nutné změnit čočky? Používám Frequency 55, 6-ti měsíční, ještě mi 2 páry zůstaly. Dále mám problém s vysycháním oka v klimatizované místnosti (pohybuji se zde většinu dne). Při pohledu do dálky jakoby se mi zdvojil obraz a musím několikrát mrknout, než opět zaostřím. Existuje více výrobců čoček s průměrem 14,2? Moje lékařka tvrdí, že takové čočky vyrábí pouze omezený počet výrobců, takový rozměr prý není běžný.

Průměr čočky je parametr, z udávaných parametrů, nejméně důležitý, spíše vyplývá z konstrukce čočky, než by se cíleně dělal. Obtíže, které udáváte by jistě měly být důvodem k řádnému vyšetření. Může se jednat o chronické změny způsobené čočkami. Asi by bylo vhodné změnit typ čoček ve prospěch čoček s co nejkratší dobou užití.

Je mi 56 let, již 5 let mám glaukom,2xdenně si kapu kapky Vistagan. Nosím brýle na dálku 2,5 dioptr.a na čtení 4 dioptr. Mohu používat kont.čočky?

Ano, ale musíte být pod kontrolou lékaře - kontaktologa.

Dobry den, chtela bych se zeptat jestli mohu nosit cocky, kdyz trpim tupozrakosti a muj ocni lekar mi je nechce dovolit.

Tupozrakost v žádném případě není důvodem nenosit čočky. Tupozrakost (amblyopie) je nižší ropzlišovací schopnost oka z mnoha přičin. V dospělosti se již nedá vycvičit, ale kontaktní čočky se mohou nosit bez jakýchkoliv problémů.

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, jestli dlouhodobé používání kapek Evercil může způsobit nějaké onemocnění, např. zelený zákal atd. Děkuji

Evercil jsou kapky, které zužují cévy spojivky, jeho dlouhodobé užívání je nevhodné. Glaukom však nezpůsobují.

Ráda bych věděla jak se projevuje keratokonus a zda to mohu nějak poznat sama nebou pouze lékař.

Keratokonus je oenocnění rohovky, která se patologicky vyklenuje, obvykle pod centrem. počáteční stadia se oprojevují zhoršeným viděním a rozuvojem astigmatismu, zpočátku lze změny poznat pouze na přístrojích pozdější stadia mohou být patrná i při pohledu zkušeným okem.

Nosím kč už víc než 10let, mám levé oko -3 a pravé tupozraké-prakticky na něj nevidím.Jezdím na koni.mám koně doma a brýle jsou naprosto nevhodné, navíc sem měla při pádu úraz oka.Kč mi už tak 3roky dělají vážné problémy,mám každou chvíli záněty a někdy i velmi těžké,byla sem i hospitalizovaná,přesto musím KČ používat při tréninku a závodech,bojím se aby se mi zrak ještě víc nepoškodil,není pro mě vhodná nějaká operace?kolik stoji a doplácí li na ni VZP,nebo na KČ?

Pokud Vám dělají kontaktní čočky obtíže, je nutno je vysadit, podrobit se řádnému vyšetření a případně léčení a po vyléčení Vašich obtíží vybrat typ, který Vám bude po všech stránkách vyhovovat. V žádném případě nepodceňujte obtíže, které máte a určite se nechte vyšetřit.

Kapu do očí po 12 hodinách Betoptic proti Glaukomu. Bohužel se to potkává s dobou, kdy bych potřeboval mít nasazené čočky. Jsou čočky SUREVUE natolik propustné, že je možno aplikovat lék s nasazenýní čočkami, nebo je - bohužel - musím vyndat.

Antiglaukomatozní terapie není vhodné kapat přes čočky, nejlepší by bylo kápnou před nasazením a po vyjmutí. můete i lehce nedržet termín kapání, nebo zkusit přechod na jinou léčbu, kterou je možno aplikovat je jednopu denně.

Slyšela jsem, že čočky pro tupozrakost s dioptriemi 4 a 4,5 ještě neexistují? Je to pravda? A jestli se vyrábějí, tak u jaké firmy a kolik přibližně stojí?

Tupozrakost znamená sníženou rozlišovací schopnost oka a žádná korece ji nemůže zlepšit. V dospělosti se již tupozrakost nedá vycvičit. Pro dobré prostorové vidění je však potřeba i tupozraké oko korigovat ( záleží i na příčině tupozrakosti, který je mnoho) Dioptrie kolem 4 D ( + i -) jsou běžné a v bohatém výběru.

Mnoha tázajícím, kteří se ptají na příčiny zhoršené snášenlivost /nesnášenlivosti/ čoček, červenání, bolesti očí atd., odpovídáte, že se pravděpodobně jedná o gigantopapilární konjuktivitu, jestli jsem dobře pochopila, je to chronická alergická reakce oka na čočky. Dále zmiňujete, že léčba je dlouhodobá. To je vše, co vím. Prohledala jsem celý internet a nikde se nemohu dozvědět další podrobnosti o tomto problému a jak se GPC léčí (a jak se pozná - dá se zaměnit se syndromem suchého oka?). Jakými kapkami, jak dlouho vysadit čočky, co lze očekávat od nasazení hydrogelsilikonových čoček (nebudou se problémy opakovat po krátké době???) Myslím, že byste se mohl o této problematice blíže rozepsat, zajímá to hodně zoufalců. Za všechny děkuji.

O gigantopapilární konjuktivitidě (GPC) se v souvislosti s kontaktními čočkami píše hodně, je to nepochybně nejčastější komplikace. Méně se vyskytuje s čočkami pro plánovanou výměnu a ještě méně při používání silikonhydrogelových čoček. Léčba je skutečně dlouhodobá a vyžaduje lékařskou péči, proto se nezlobte, že Vám zde nevyjmenuji celou řadu preparátů, které se mohou v léčbě použít. Všechny jsou pouze na lékařský předpis a některé mohou mít i různé vedlejší účinky a tak samozřejmě samoléčitelství může vést k dalším problémům.

Má dcera (3 roky), která do teď neměla žádné problémy, ale na tříleté prohlídce nepřečetla poslední řádek čísel a po návštěvě oční lékařky ji byly dány brýle s +2 dioptriemi s tím, že je dalekozraká. Četla jsem však, že u dětí je dalekozrakost normální, jestli je nutné dát brýle? A jestli je pravděpodobnost, že se to zlepší do normálu. Jinak nepozorujeme žádné problémy při kreslení, dívání na tv atd.

Bez vyšetření je odpověď obtížná, u dětí opravdu častěji pozorujeme dalekozrakost, která se později vyrovnává. Důležité je i postavení očí a další parametry, bez vyšetření není možno se k indikaci brýlí vyjádřit.

Me dceri jsou 2 roky a je silne kratkozraka (11 a 13 dioptrii) pravdepodobne kvuli svemu predcasnemu narozeni (30. tyden tehotenstvi). Rada bych znala perspektivy vyvoje jeji ocni vady a moznosti jeji korekce.

Tento otaz přesahuje rámec kontaktologické poradny a není na něj možno řádně odpovědět bez znalosti porodní váhy, poporodního vývoje a péče, rovněž musíme vidět oční pozadí atd. Poškození očí u nedonošených dětí spočívá v nezralosti a následném novotvoření cév v periferii sítnice při současné léčbě kyslíkem. Problém je však velmi složitý a odpověď nelze vtěsnat do několika vět. Váš oční lékař Vám jistě rád vysvětlí celý problém.

Dobrý den, před 2 týdny mi byl zjištěn keratocon a následně mi byly doporučeny tvrdé k.č. Zajímalo by mě nejbližší aplikační středisko (jsem z okolí Třince). Jaký máte názor na řešení keratoconu měkkými k.č. Kerasoft?

Ke korekci refrakčních vad vznikajících na základě keratokonu se mohou používat měkké čočky do té doby, dokud není rohovka příliš strmá a měkké čočky již na rohovce nedrží, nebo pokud je takto vznikající astigmatismus příliš vysoký. Pak je nunto pokračovat s tvrdými čočkami. Tvrdými čočkami se u nás příliš kontaktologů nezabývá, nejbližší střediska jsou pravděpodobně v Brně.

Trpím šilhavostí. V dětství jsem podstoupila 2 operace očí. Brýle jsem odložila asi v 10ti letech. Vidím dobře, ale vadí mi právě šilhavost. Zajímá mě jestli je možná nějaká další operace, nebo zda-li je možné tuto chorobu zmírnit kontaktními čočkami.

Šilhání je celá řada typů, oběcně je možno říci, že tam kde pomáhají brýle pomohou i čočky. Každopádně je potřebné podrobné vyšetření a konzultace a odpovědný výběr čoček. CO se týče operace v dospělosti je i tato možná, ale opět musí předcházet velice podrobné vyšetření a pohovor s lékařem.

Mé dceři je 3,5 roku, od 1 roku jí byla zjištěna dalekozrakost, obě oči jsou -4D, kdy nosí brýle. Při sejmutí brýlí jí pravé oko ujedesměrem k nosu.V poslední době se jí oční lékařk snaží vyšetřit na strabismus, s tím, že dcera údajně brýlemi dobře vidí do dálky, ale dívání do blízka ji údajně činí problémy. Doktor navrhoval použít brýle s tzv. dělenými diop. skly. Moje otázka je o jakou se v tomto případě jedná vadu, jak ji lze léčit (ex. prý účinné cvičení) a je nošení těchto brýlí nutné.

Strabismus, neboli šilhání, se ve většině případů léčí právě brýlemi, a právě při pohledu do blízka se může úchyka zvětšit, proto jsou dělené ( Franklinovy) brýle pro děti s tímto typem strabismu velmi výhodné. Pokud se celá úchylka kompenzuje brýlemi je to velmi výhodné.

Od 10 let nosím brýle, teď je mi 15let a zrak se mi zhoršil postupně asi o 2D na každém oku. Mám kolem 3D a zdá se mi že vidím zase o trochu hůř. Je to tím že brýle nenosím po celý den? Dá se to nějak ovlivnit? Pomůžou mi nějaké vitamíny nebo čaje nebo cvičení?

Dioptrické vady jsou podmíněny geneticky a jejich největší rozvoj je právě ve školním věku a končí obvykle mezi 18-20 rokem věku. Její rozvoj nošením nebo nenošením brýlí neovlivníte. Ani vitamíny nemají významný vliv.

Trpím vetchozrakostí, používám brýle na čtení, pracuji u počítače a to je celkem v pořádku. Ale když odejdu z práce nebo jsem doma a dělám různé věci, potřebuji často měnit optiku (kouknout na mobil, jízdní řád, vidět číslo autobusu, vozidla na vozovce, ostatní chodce, hledat něco v bytě, něco přečíst, napsat, zase někam přejít, kouknout na televizi atp.). Možná by pomohla monovision, ale pak bych neviděl stereoskopicky, že? Jaké možnosti mám pro takové (asi velmi obvyklé) kutilsko-pochůzkové vidění?

Pro Vás je nejlepším řešením používání bifokálních kontaktních čoček. Pokud čočky nechcete nosit, pak multifokální brýlová skla.

Nosím čočky asi 4 roky a začínám mít problém s jejich nošením,když si je nasadím zrudnou mě oči a musím si tam kapnout kapky EVERCIL,mám krátkozrakost a používám kontaktní čočky SoftLens comfort,další problém je,že když jdu na diskotéku čočky mě začnou svítit,myslím že to způsobují lampy pod kterýma září bílá látka,jestli mi rozumíte,největším problémem je ale ta potíž s nosením čoček.

Podle popisovaných obtíží se může jednat o gigantopapilární zánět spojivek, jako projev alergie na usazeniny na povrchu čoček. Měl byste navštívit svého kontaktologa k řádnému vyšetření, vhodný po vyléčení, by byl přechod na čočky pro kratší dobu výměny, nejlépe ze silikonhydrogelu.

Jiz 5.rokem pouzivam kontaktni cocky ACUVUE2. Jsem kratkozraka, dioptrie -2,75 a -3,75. Nikdy jsem s cockami nemela problemy, vyhovovaly mi. Pred mesicem jsem se vratila z nemoznice,byla jsem pod narkozou trhat zuby moudrosti a od te doby mam s ocima problemy. Po celou dobu hospitalizace a jeste tyden po ni jsem cocky nenosila. Nicmene od te doby mam problem s ocima, ocni lekarka mi rekla, ze mam alergicky zanet, ktery mi lecila ruznymi kapkami. Jakmile se zdalo ze je stav mych oci lepsi, nasadila jsem si kontaktni cocky a uz po hodine se mi opet oci zhorsily. Mam je leskle, zarudle a hodne citlive. Lekarka mi rekla, ze je to alergie z kontaknich cocek.Chtela jsem se zeptat, zda mam kontaktni cocky zmenit, zda jsou nejake zvlast pro citlive oci, popripade jaky dalsi postup co se tyce noseni cocek mi doporucite? V soucasne dobe je nenosim, lecim oci kapkami na alergii. Kontaktnich cocek se nechci vzdat, prosim Vas o radu co dal.

Pravděpodobně se může jednat o zde již mnohokrát zmiňovanou gigantopapilární konjunktivitidu, její léčba je zdlouhavá a vyžaduje trpělivost , obvykle používáme delší dobu kortikoidy spolu s antibiotiky, pro udržovací léčbu pak některé protialergické přípravkym je však nutno je pečřlivě vybírat. Vhodné by bylo změnit roztok a přejít na čočky ze silikonhydrogelu.

Podle oční lékařky mám syndrom suchého oka a proto mi nedoporučila nosit kontaktní čočky. Brýle mi na očích překáží.Myslíte,že bych mohla zkusit kontaktní čočky nosit?Jaká jsou s tím spojená rizika?

Záleží na tom jaké máte obtíže. V každém případě je možno kontaktní čočky vyzkoušet, přikláněl bych se k nějakým pro krátkou výměnu, nebo ze silikonhydrogelu (O2OPTIX nebo ACUVUE Advance). Použití čoček pak mohou zpříjemnit i některé zvlhčovací kapky.

Asi tak před týdnem jsem si koupila čočky Acuvue 2. Mam 1,5 dioptrie a měla jsem je od té doby 3x jen na 2 až 3 hodiny. Naposledy jsem je měla v oku 6 hodin. Vůbec mi nevadily, ale když jsem je vyndala z oka, zjistila jsem, že mi bolí dolní víčko zevnitř. Připadá mi jako odřené, bolí to při dotyku. Od té doby mi oči připadají suché a citlivé. Čočky jsem nenosila. Mam strach si je znova nasadit. Nevím jestli to může být způsobeno čočkami, roztokem a jestli mám navštívit očního lékaře.

Pravděpodobně máte na víčku ječné zrno. Podle popisu nejsou Vaše obtíže s nošením čoček spojené.

Jsem silně krátkozraká (cca 15 dioptrií). Již přes 30 let nosím kontaktní čočky, v posledních letech Omniflex s roční lhůtou výměny. Čočky nosím denně, dříve bez problémů i 12 hodin. V posledním roce mě však opakovaně již cca po 4 hodinách pálí až řeže v pravém oku. Čočkou to není. Moje oční lékařka obtíže označila za zánět spojivek a léčila je kapkami a mastí. Čočky jsem nesměla nosit. Tyto obtíže se však stále častěji opakují. Nošení silných brýlí je pro mne nepříjemné a hůře s nimi vidím. Nemám vyměnit typ čoček nebo roztoku? Nebo je oko již dloholetým nošením kontaktních čoček unavené? Koupila jsem si i zvlhčovací kapky Visine, které obtíže dočasně zmírní, ale neodstraní.

Nepochybně se jedná u Vás o gigantopapilární konjuktivitidu, jejíž léčba je zdlouhavá. Výběr čočk ve Vašich dioptriích v oblasti čoček pro plánovanou výměnu bude obtížný, většina výrobců nabízí tyto čočky do cca 12 D. Léčba musí být dlouhodobá, proti alergickými kapkami, kterých je dnes celkem dobrý výběr, se kterým Vám pomůže váš oční lékař. Doporučuji výměnu roztoku.

Začala sem nosit kontaktní čočky a asi po 4 dnech nošení sem začala po vyjmutí kontaktních čoček mít opuchlé oči. Alergií netrpím a sem po operaci skleroplastika.

V tomto připadě by bylo nutné vyšetření k posouzení skleroplastických pruhů, případně reakce na materiály nebo roztoky.

Dobrý den. 4 roky nosim cocky Focus mesicni a nikdy jsem s nimi nemela vetsi problem. v posledni dobe je ale temer nejsem schopna nosit - zacaly me strasne lechtat v oku (pocit, jako by mi v oku neco lozilo, ale neni to ani rezani,paleni nebo bolest). nejdrive na levem oku, tak po case jsem cocky vyhodila a vzala nove-ale asi po 5 dnech me zacala lechtat stejne cocka v pravem oku, leve uz je s tou novou cockou zase o.k.. je to ale jinak tak neprijemne,ze je musim za chvili zase vyndat.nevite, o jaky problem by se mohlo jednat? mohla jsem snad koupit nekvalitni balicek cocek nebo muze byt problem v mych ocich?

Může se jednat o počínající, zde již mnohokrát zmiňovanou, giganto papilární konjunktivitidu. Vhodné by bylo podrobné vyšetření a pak případně přechod na čočky s kratší dobou výměny.

Mám diagnozu glaukom (L -3,25D, P -3,45D, mám pravidelné 3 měsíšní kontroly u mého očního lékaře), mohu nosit KČ? Jsou vhodné KČ ze silikonhydrogelu v mém případě? Chtěla bych nosit KČ každý den, jaký typ KČ byste mi doporučil (ale nechci, aby mě to finančně zruinovalo). Brýle mi už moc nevyhovují (jsou mi na obtíž).

Čočky můžete nepochybně nosit. Nutné jsou však pravidlené kontroly u lékaře. Silikon-hydrogelové čočky Vám budou jistě vyhovovat.

Chtel bych se zeptat, jestli se da operovat tupozrakost.

Tupozrakost je snížená rozlišovací schopnost oka, způsobená různými příčinami. Při správné diagnostice a správném postupu se většina případů dá zlepšit nebo vyléčit, ale musí se začít ve velmi mladém věku (kolem 6 let nejpozději) po desátém roku věku se již nedá očekávat velké zlepšení. Operovat u tupozrakosti není co.

Nosím kontaktní čočky už třetím rokem a nemám žádné problémy při nošení. Akorát vždy když jsem nachlazená a mám například rýmu, dostanu silný zánět spojivek, kdy mi neustále slzí, pálí a svědí oči a jsou citlivé na světlo a nedokážu se na nic soustředit...léčím to kapkami a mastičkami opthalmo-septonex, většinou to trvá tak 2-3 dny, přesto je to velmi nepříjemné a komplikuje mi to velmi život ( v práci ...) Poraďte mi prosím jak se tomu dá předcházet.

Bohužel záněty spojivek mnohdy s rýmou souvisí. Bylo by vhodné dojít k očnímu lékaři, v případě zánětu, aby vybral vhodnou léčbu. Po dobu akutního zánětu není vhodné nosit čočky.

Chtel bych se zeptat, jestli je mozne operovat mé pravé oko, kdyz ho mam tupozrake... Je mi 18 let a mam ho tupozrake tak od 6 let.

Nepíšete o jakou operaci by se mělo jednat, ale tupozrakost znamená sníženou rozlišovací schopnost oka a jde odstranit pouze cvičení ve velmi mladém věku pod odborným dozorem, po 10. roku věku již vycvičit prakticky nejde. Jinak jakékoliv další operace pokud jsou nutné je možné i na takovém oku provádět. I tupozraké oko má svůj velký význam především v prostorovém vidění.

Chtěl jsem se zeptat je mi 17 let a trpím tupozrakostí. Na levém oku mám 2,5 dioptrií a na pavém 0,5. Hodně dlouho jsem na to kašlala a nenosila jsem brýle jen asi do 10 let kdy se mi to zlepšilo, ale poté jsem brýle nenosila a určitě se mi to zhoršilo. Jde nějak tupozrakost léčit, nebo aspoň pomohou mi brýle, abych tak nenamáhala zdravé oko? Nebo jsou lepší čočky? A mám nosit brýle nebo čočky pořád nebo jen ve škole a k počítači a televizi?

Tupozrakost (sníženou rozlišovací schopnost oka) lze léčit jen v dětském věku intenzivním cvičením. Teď je již bohužel pozdě a i intentzivní cvičení přináší malé zlepšení jen výjimečně, každopádně i tupozraké oko musí být správně korigováno při vašem rozdílu dioptriíí nejlépe kontaktní čočkou.

Je mi 19 let, od dětství jsem dalekozraká a mám astigmatismus. Když jsem se v 17 začala zajímat o kontaktní čočky, byl mi tak zjištěný i keratokonus a dostala jsem tvrdé kontaktní čočky. S nimi jsem viděla skvěle, jako ještě s brýlemi nikdy. Ale to vydrželo asi tak rok a půl a začala jsem s nimi vidět špatně, věci se mi začaly rozdvojovat. Tak jsem obdržela nové čočky a ty nepomohly. I přes brýle vidím něco dvakrát. Paní doktorka mi zjistila, že potřebuji bifokální nebo multifokální skla. Takže se Vás tedy jen informačně ptám - měla bych vlastně nosit čočky na keratokonus. Existují multifokální tvrdé čočky? Na moji vadu?

Váš problém asi nebude v neschopnosti akomodace, tedy problém asi bifokální nebo multifokální čočky těžko vyřeší. Pokud Váš keratokonus progreduje bylo by vhodné vyhledat líékařa a asi bude nutné keratoplastika ( transplantace rohovky) Tvrdé čočky (RGP) mohou být individuálně vyrobeny a korigují keratokonus do velkých diotrických hodnot.

Kontaktní čočky ted nemůžu nosit, neboť jsem zač. července měla silný zánět, po vyléčení mi zůstalo silné slzení a podráždění očí. Toto trvá už 4 měsíce, vyšetření nic neprokázalo. Kapu Evercil i umělé slzy např.HYLO-COMOD. Jak se toho zbavit, je to strašně obtěžující.

Asi by chtělo pořádné vyšetření a doléčení problému kauzálně, nikoliv jen umělými slzami.

Chtěla bych vědět, zda se mohou používat čočky na krátkozrakost u zeleného zákalu.

Ano mohou, ale každopádně pod vedením zkušeho lékaře - kontaktologa.

Nosila jsem měkké KČ asi 10 let. Před 5 měsíci mi byl diagnostikován keratokonus. Byly mi předepsány tvrdé kontaktní čočky, na jejichž zhotovení jsem čekala skoro 3 měsíce (!). Mezitím jsem musela nosit ještě měkké KČ, přestože mi to nebylo doporučeno (bohužel jsem s brýlemi viděla hůř a do zaměstnání chodit musím). Po počátečním boji si na tvrdé čočky postupně zvykám (nyní jsem na 6 hod denně), ale levá mi teď nesedí přesně na středu oka a trochu sklouzává dolů, což je docela nepříjemné (lechtá to) a už se mi i stalo, že mi sama vypadla z oka. Je možné, že se mi mezitím rohovka zase změnila a proto čočka nesedí na středu oka? Na nové tvrdé KČ mám prý nárok až po 2 letech (pokud si je nezaplatím sama) - mám tedy kontaktovat svoji lékařku nebo mám ještě vydržet, že se čočka postupně usadí na správné místo?

Důvod, proč čočka nesedí může být skutečně změna zakřivení rohovky při progresi keratokonu v pokročilém stadiu, ale stejně tak to může být nesprávně zvolené zakřivení vnitřní plochy čočky (BC). Je proto zcela nezbytné se poradit se svým kontaktologem, který vám čočky aplikoval.

Je mi 30 let, nosím brýle dioptrie 10 na obě oči. Ptala jsem se svého očního lékaře na možnost nošení kontaktních čoček, ale tvrdil mi, že mám něco jako mikroflavinismus, nevím přesný termín, prostě malé oči. Jsem po operaci šedého zákalu v kojeneckém věku. Zajímalo by mě, jestli pro mne existují čočky a pokud ano, kam se mám obrátit. Laserová operace by můj problém nevyřešila.

Předpokládám, že i Váš problém by bylo možno s úspěchem vyřešit je potřeba navštívit aplikační střediko, kde se zabývají i speciálními čočkami. Předposkládám podle popisu že se u Vás jedná o mikroftlamus, tedy vrozeně malé oko, kde bývá vrozený šedý zákal častou součástí.

Používala jsem 14ti denní kontaktní čočky, ale jelikož jsem alergička, hodně se mi objevují záněty v očích, a stáválo se mi, že jsem si vzala kontaktní čočku a díky zánětu jsem jí musela po dvou dnech vyhodit. začala jsem nosit tedy jednodenní čočky, jenže je to velice finančně náročné. Nyní nosím čočky tak jednou do týdne třeba na dvě tři hodiny. Dali by se i ty jednodenní čočky použít třeba 2x nebo 3x? nebo existují nějaké takové?

Především je úpotřeba upozornit na to, že pokud máte akutní problémy není vhodné čočky nosit. Zánět se musí napřed vyřešit a pak teprve je možno opět používat čočky. Je celá řada protialergických preparátů, které je možné používat i při nošení čoček. Jednodenní čočky v žádném případě nenoste více než jednou. Mohla byste si způsobit další komplikace.

Mám tupozrakost a před třičtvtě rokem se mi zhoršil zrak natolik, že jsem nemohl ani číst. Po návštěvě lékaře jsem dostal brýle (cylindry) a zrak se mi na chvilku zlepšil. Nyní jsem na tom stejně jak předtím a k tomu nosím brýle. Lékařka mi řekla, že už s tím nenadělám a budu špatně vidět pořád. Je to pravda, nebo je nějaká možnost jak zrak lepšit?

Máte-li skjutečně tupozrakost pak je zlepšení jen velmi málo pravděpodobné. Léčbou tupozrakosti se musí začít v útlém věku. Co se nepodaří do cca 12 let, se už nezlepší nikdy. Pokud však máte jen špatně korigovanou refrakční vadu pak je situace jiná a brýlemi nebo kontaktními čočkami se dá vidění zlepšit.

Nosím čočky asi půl roku, zatím jsem neměla žádné problémy ale na jedno oko jsem začala vidět jako kdyby zamlženě a když jsem čočku vyndala oko bylo zarudlé a na čočce byl nějaký hnis a i koutku oka, mazala jsem si ho tak dva dny, myslela jsem že už je to v pořádku nasadila jsem čočku ale zčervenalo to znova, teď se mi zdá že to mám i v druhém oku a nevím co s tím. čočky chci nosit má dioptrie 5 a nevidím bez nich. prosím poraďte mi děkují

Tady je jediná rada navštivte očního lékaře co nejdříve a ihned, až do vyléčení, přestaňte nosit čočky. Ty které jste měla nyní v očích zahoďte. Po zhojení začněte nosit nový pár. V žádném případě takový zánět nezanedbejte.

Zajímala by mě informace, kdy lze v případě aniseikonie kontaktní čočky doporučit a kdy tomu tak není. Také jsem se dočetla,že bifokální kontaktní čočky neumožňují prostorové vidění. Můžete mi říci proč?

Aniseikonie ( tedy nestejná velikost obrazů na sitnici jednoho a druhého oka) vzniká obvykle při větším rozdílu v refrakčních vadách obou očí. Právě kontaktní čočky jsou ideálním řešením pro lidi s tímto problémem. Bifokální kontaktní čočky umožňují prostorové vidění bez jakéhokoliv omezení. Možná jste měla informací o tzv. monovision technice korekce presbyopie (nedostatečnosti vidění na blízko), kde je jedno oko korigováno na blízko a druhé na dálku. Tam mohou být jisté obtíže v prostorovém vidění.

Mám oční vadu keratokonus, kterou zatím redukuji brýlemi. Ty mi ale přestávají vyhovovat. A protože hodně sportuji, zajímám se o alternativní řešení. Vím, že je zde možnost tvrdých kontaktních čoček, ale na webu jsem narazil ještě na měkké čočky KERASOFT, o kterých ale nic nevím, proto bych se chtěl zeptat na využití tohoto produktu.

Korekce keratokonu brýlemi dostačuje jen do určitých hodnot a pak je špatně snášena. Měkké kontaktní čočky opět mohou korigovat jen určitou fázi keratokonu limitovanou zakřivení vrcholu keratokonu a cylindrickou složkou. Ideální jsou tvrdé čočky, které lze připravit individuálně, Kerasoft čočky od anglické firmy Ultravision nejsou na našem trhu běžné. Jsou to měkké čočky z hioxifilkonu s obsahem vody 49%. Jsou speciálně určené pro keratokonus, čemuž odpovídá a rozsah zakřivení, kde je možno nasadit i na oko velice strmé pod 6,2mm a velky dioptrický rozsah včetně vysokého cylindru až do 11D a možnost addice na čtení. Jistou nevýhdou je větší tloušťka čočky a tím horší přísun kyslíku a nepochybně i cena. Každopádně je to jedna z možností pro lidi trpící keratokonem.

Je mi 33 let a jsem krátkozraká (2 dioptrie). Doktor mi při prohlidce zjistil počínající šedý zákal (zatím je nepatrný a neléčený). Chtěla bych si pořídit kontaktní čočky, nemusím se obavat nějaká kompikace a zhoršení stanu.

Kontaktní čočky můžete používat bez obav.

TOPlist