5 tipů pro nošení kontaktních čoček na horách

kontaktní čočky a horyPokud se chystáte na sjezdovku, je jasné, že kontaktní čočky místo brýlí jsou tou pravou volbou:

  • umožňují lepší periferní vidění, hlavně za rychlého pohybu na sjezdovce
  • při nasazených čočkách si bez problémů můžete nasadit jakékoliv lyžařské nebo sluneční brýle
  • čočky jsou bezpečnější – při pádu se o brýle můžete poranit

Naše tipy pro nošení čoček na horách

1) Chraňte oči

Samozřejmostí jsou ochranné lyžařské brýle – vítr při sešupu sjezdovkou, ostré horské sluníčko, nebo padající vločky dávají očím pořádně zabrat. A přímý vliv těchto povětrnostních projevů na čočky také není vítaný – vítr je vysušuje, přímý kontakt se sněhem čočky znečišťuje.

2) Pečujte o ně

Pokud je na horách dobré lyžařské počasí, v chladných horských podmínkách bývá i velice sucho, což má v kombinaci s chladem i dopad na naše oči – neustálé přechody z mrazu do vyhřáté chaty a naopak namáhají oči a způsobují jejich vysychání. V teplotách pod bod mrazu proto určitě doporučujeme kapat vhodné zvlhčující kapky, abyste zabránili pocitům dření čočky a nepohodlí.

3) Vyberte vhodné čočky

Již jsme zmínili vyšší suchost očí ve vysokohorských podmínkách. Tu můžete zmírnit a ovlivnit nejen kapkami, ale také výběrem kontaktních čoček. Některé typy čoček v sobě mají zabudovanou zvlhčující složku, která se pak během dne postupně uvolňuje a oči zvlhčuje (např. Dailies AquaComfort Plus, Acuvue Advance Plus).

4) Čočky s UV filtrem

Intenzivní sluneční záření může být při delším vystavení škodlivé pro buňky oka a může je nevratně deformovat. Proto na hory volte lyžařské brýle, které mají UV filtr. Jako skvělý doplněk proti slunečnímu záření pak fungují kontaktní čočky s UV filtrem, chránící část rohovky před slunečním zářením (např. Acuvue Oasys, Avaira…).

5) Zkuste čočky jednodenní

Proč? Pro svou jednoduchost používání jsou naprosto ideální pro sporty a cestování. Na hory si k jednodenním čočkám nemusíte přibalit roztok, nemusíte se starat, jaká hygiena bude možná na horské chatě – denní čočky jednoduše ráno nasadíte a večer vyhodíte bez jakékoliv péče a ukládání do roztoku.

Více tipů na téma kontaktní čočky na horách v článku Zima, lyžování a kontaktní čočky na portálu o kontaktních čočkách Cocky.cz.

TOPlist