Kontaktní čočky a počítač

kontaktní čočky a počítač

Proč nám čočky u počítače mohou vadit?

Hlavním problémem při nošení kontaktních čoček je v souvislosti s počítačem suchost očí a suchostí způsobenéi škrábání a nepohodlí s čočkami v očích. Tento stav je způsoben sníženou frekvencí mrkání.
Při sledování monitoru počítače se četnost mrkání sníží až 5×! Tím se slzný film na povrchu oka nepravidelně víčky po oku roztírá a pomalu vysychá. Potíže mohou vyvrcholit až v syndrom suchého oka.

Nové materiály čoček, tedy ty z řady silikon-hydrogelových, již dokážou těmto problémům čelit. Jejich materiál není tolik závislý na obsahu vody, jako je tomu u starších hydrogelových čoček, a proto nenasávají slzný film z oka a neobírají oko o tak darhocenný lubrikant.

Oči jsou u počítače každodenně namáhány

Počítač naše oči při každé delší práci s ním pořádně zkouší : nutí oči k neustálé akomodaci a napínání očních svalů při ostření na různé vzdálenosti (monitor – klávesnice – pomůcky na stole), monitor je zdroj záření a oslňuje nás jasem větším, než vydává okolí.

Jak bojovat s únavou očí a s problémy s kontaktními čočkami?

Nabízíme Vám několik tipů:

1) Suché oči

Soustřeďte se na zvýšení frekvence mrkání a zkuste několikrát za hodinu rychleji zamrkat pro obnovení slzného filmu. Zaručenou pomocí jsou pak také lubrikační kapky.

2) Procvičení očí

Před únavou očí mohou pomoci různé cviky na oči, například cvik zvaný 20–20–20, kdy se po 20 minutách zadíváte na vzdálenost 20 metrů na alespoň 20 vteřin.

3) Relaxace pro oči

Jestliže už pociťujete únavu očí, zkuste během dne dopřát očím „relax“. Zabírá jednoduše zakrýt oči dlaněmi rukou a mít oči ve tmě alespoň pár desítek sekund.

4) Správné nastavení a umístění monitoru

Samozřejmě byste neměli zapomínat na jas monitoru (neměl by být světelným zdrojem oproti okolí), vzdálenost monitoru (kolem 50 cm od očí) a umístění monitoru (odlesky při nastavení monitoru proti oknu).

Více tipů na téma kontaktní čočky a počítač v článku Ulevte svým očím při práci na počítači na portále o kontaktních čočkách Cocky.cz.

TOPlist