Kontaktní čočky s UV filtrem

Slunečné dny jsou opět tady, a proto je potřeba oči chránit víc než kdy jindy. Že nosíte kvalitní sluneční brýle a jste tedy plně chráněni? Ale co když sluneční záření pronikne k vašim očím z boku mezi obroučky? V té chvíli vaše oči trpí také.

UV záření – co to vlastně je?

Uvolnění při nandávání čoček

Slunce je přirozeným zdrojem ultrafialového záření. Jestliže by UV záření pronikalo na naši zem v celé své míře, mělo by to pro nás katastrofální účinky. Ozón a další atmosférické vrstvy však ultrafialové záření redukují a my jsme před těmi nejškodlivějšími paprsky chráněni.

Zajisté jste však slyšeli o ozónové díře, která naneštěstí některé škodlivé záření propouští. To může být nebezpečné nejen pro naši kůži, ale právě i pro oči. Oční čočka se nedokáže sama regenerovat, a pokud je povrch oka často vystavován slunci, podráždění se zvětšuje. V ojedinělých případech dochází i k výskytu šedého zákalu.

Rozdělení UV záření

UVA – jde o dlouhovlnné záření, které se považuje za to méně škodlivé. Přispívá ke tvorbě vitamínu A (příznivé účinky na zrak a pleť) a vitamínu D (pro pevné kosti).

UVB – jedná se o středněvlnné záření, jenž je pro organismy škodlivé a způsobuje onemocnění kůže a již výše zmiňovanou rakovinu.

UV záření obsahuje ještě UVC paprsky, které jsou nejnebezpečnější. Ty se však naštěstí přes atmosféru nedostávají.

UV filtr v kontaktních čočkách

Uvolnění při nandávání čoček

Možná se to zdá jako banalita, ale kontaktní čočky s UV filtrem jsou pro vaše oči opravdu přínosné. Věděli jste například, že je UV záření ještě intenzivnější, pokud se odráží od vody? Nebo že tyto paprsky pronikají i přes zataženou oblohu? Dokonce až 90% záření pronikne přes mírnou oblačnost.

Pokud tedy nosíte samotné sluneční brýle, nemusí to být plně dostačující. Paprsky mohou do oka pronikat i ze stran, zdola či se shora právě kolem obroučků. Používáním kontaktních čoček s UV filtrem svým očím poskytnete maximální ochranu.

Mají vaše brýle opravdový UV filtr pohlcující UVA a UVB paprsky? Levné brýle bez certifikovaných filtrů mohou očím spíše uškodit. Skla jsou sice zabarvená, ale to má za následek pouze rozšíření zornic a propuštění ještě více škodlivého záření.

Uvolnění při nandávání čoček

Kontaktní čočky, které mají UV filtr

UV filtr není u kontaktních čoček samozřejmostí. Vždy tedy na krabičce hledejte nápis UV BLOCKING.
V našem e-shopu cocky-domu.cz nabízíme s UV filtrem například kontaktní čočky od značky Acuvue®.

14-denní čočky Acuvue Advance Plus
14-denní Acuvue Oasys
Jednodenní čočky Acuvue Moist
Jednodenní kontaktní Acuvue TruEye

Dále UV filtrem disponují například čočky Avaira od výrobce CooperVision.

Kontaktní čočky s UV filtrem sluneční brýle výborně doplňují. Neslouží však jako jejich náhrada, protože kryjí pouze rohovkou. Oční čočka a bělmo by tak zůstaly nechráněné.

Další informace o UV filtru v kontaktních čočkách naleznete také na www.cocky.cz v článku Na léto jedině kontaktní čočky s UV filtrem.

TOPlist