Maximální zvlhčení s očními kapkami

V současnosti je na trhu široký výběr kvalitních čoček, které jsou dostatečně zvlhčeny. I přesto však může slzný film oka vysychat, a proto je dobré využívat oční kapky. A to i v případě, že jste na suché oči nikdy netrpěli a syndrom suchého oka vám nic neříká. Oční kapky zabezpečují pohodlné nošení kontaktních čoček po celý den.

dívka, která si kape oční kapkyOční kapky, jinak také známé jako umělé slzy, doplňují slzný film mezi rohovku a kontaktní čočku. Napomáhají udržovat dostatečné zvlhčení na konci dne či za jiných náročnějších podmínek. Na trhu je však nepřeberné množství očních kapek. A často je velmi obtížné vybrat ty správné, zejména pokud jste nováčkem v nošení kontaktních čoček. V tomto článku se vám pokusíme poradit, jak na to.

 

Výběr kapek

Používání kapek zvažte tehdy, cítíte-li při nošení čoček určité nepohodlí či suchost. Také únava může být signálem pro kapičky. Vybírat můžete opravdu z široké škály produktů. Důležitou informací je však to, že pokud si chcete do oka kapat i přes kontaktní čočky, musí být kapky k tomuto účelu schváleny. Pokud si na kontaktní čočku kápli kapky, které nejsou k takovému použití schváleny, mohly by čočku až nenávratně poškodit.

Některé kapky vám mohou vyhovovat více, některé méně. To však zjistíte postupem času jejich testováním. A jaké kapky bychom doporučili? Samozřejmě záleží na míře namáhání vašich očí. Pokud pracujete v zakouřeném, prašném či klimatizovaném prostředí, určitě vybírejte kvalitnější kapičky. Pokud zvolíte kapky bez konzervačních látek, je to jenom dobře, neboť ty nejsou omezeny počtem denního nakapání. Můžete je používat libovolně. Kapky, jež obsahují konzervační látky, smíte použít maximálně 3 – 5× denně, jinak by mohly nepříznivě ovlivnit slzný film. Pokud byste však měli potřebu kapat více než 10× denně, doporučujeme neprodleně navštívit optometristu. Problém může být závažnější.

Dnes jsou na trhu velmi oblíbeny kapky obsahující kyselinu hyaluronovou. Ta váže vlhkost a poskytuje tak oku větší pohodlí.

Proč používat pouze kapky schválené na kontaktní čočky?

Jak jsme se již výše krátce zmínili, na měkké kontaktní čočky je potřeba používat pouze k tomu určené oční kapky. Přesněji řečeno takové, které k nim mají schválené používání. Na obalu nejčastěji najdete nápis: „Vhodné k použití na kontaktní čočky” nebo „Snášenlivé s kontaktními čočkami”. Takovéto kapky můžete používat na všechny typy čoček. Kdybyste se těmito pokyny neřídili, snadno si můžete kontaktní čočky znehodnotit.

Používat obyčejné kapky však není úplné tabu. Je pouze důležité je kapat alespoň 15 minut před nasazením čoček.

detail lidského oka
 

Co na trhu najdete?

Zvlhčující kapky Refresh jsou velmi oblíbené zejména díky nízké ceně a okamžitému zvlhčení. Efekt však trvá kratší dobu.

Lubrikační kapky zaručují dlouhotrvající účinek. Např. Hylo-Comod. Gelové kapky mají hustší konzistenci a na oku se tedy drží nejdéle. Občas však mohou způsobovat zamlžení vidění. Oční kapky Systane.

Toto však není jediný výčet možností výběru. Zakoupit můžete oční kapky obohacené o různé další výhody. Třeba kapky Blink-n-Clean přímo čistí kontaktní čočku na oku. Chcete-li přímo oko regenerovat, vhodné jsou kapky Optive.

Pokud vám vadí si do očí přímo kapat, na trhu je k dispozici speciální oční sprej Tears Again, který jednoduše nastříkáte na zavřená oční víčka. Pomocné látky si k oku již sami najdou cestu a k úlevě dochází téměř okamžitě.

Více informací na toto téma naleznete také v článku Vyberte si k čočkám zvlhčující kapky, které opravdu pomůžou, na portále o kontaktních čočkách Cocky.cz.

TOPlist