Tipy pro začátečníky - nasazování kontaktních čoček

Pokud s čočkami začínáte, může být pro vás jejich nasazování problematické. Oční specialista vás jistě instruoval, jak správně na to. Když jste však sami doma, realita může být poněkud jiná. Přinášíme vám několik užitečných rad, jak si nandávaní kontaktních čoček usnadnit.

Uvolnění při nandávání čoček

1. Uvolněte se

Nervozita je u prvního nasazování častým jevem. Snažte se však uvolnit, protože vám nijak nepomůže. Spíše celé nasazování ještě prodlouží. Jakmile si jednou nasazování kontaktních čoček osvojíte, bude to pro vás běžnou maličkostí, kterou zvládnete za minutku.

2. Dodržujte hygienu

Jedním z nejdůležitějších kritérií, pro nošení kontaktních čoček, je hygiena. Ať už tedy čočky nandaváte nebo vyndaváte, umyté ruce jsou vždy základem. Nejen, že byste si čočku mohli zašpinit, ale také hrozí riziko infekce.

3. Čočku osušte

Když čočku vyndáte z pouzdra, ještě je nasáklá roztokem. Takováto čočka se hůře na oko přichytí, a proto je lepší ji této vlhkosti zbavit. Vlhkosti čočku zbavíte tak, že si ji jemně přendáte z prstu na prst. Tento trik by vám také měla ukázat každá optometristka.

4. Udržujte své ruce suché

Pokud máte mokré prsty, hůře se od nich čočka odlepí. Jakmile si tedy čočku přendáte na druhý prst, osušte si ho. Buď papírovým ubrouskem, nebo prst jednoduše otřete o čistou dlaň. Ručníky zásadně nepoužívejte, protože by vám z nich mohla na rukou zůstat vlákna.

5. Hlídejte si rub a líc čočky

I kontaktní čočky mají svůj rub a líc. Ne všechny však mají jejich indikátor. Proto je potřeba umět poznat správnou stranu čočky na první pohled. Kdybyste si čočku nasadili špatnou stranou, mohla by vás v oku dráždit a zkrátka by neseděla tak, jak má.

rub a líc čoček

6. Nesledujte čočku

Jak se s čočkou přibližujete k oku, můžete mít tendenci ji sledovat. To však nedělejte a raději se dívejte do zrcadla, kam s čočkou míříte. Pokud navíc zrak upřete směrem nahoru, čočkou budete mířit na bělmo a mrkací reflex nebude takový.

7. Potlačte mrkací reflex

Mrkání je právě jeden z největších problémů při prvním nasazování. Vaše oči nejsou na jakýkoliv kontakt zvyklé, a tak se přirozeně brání mrkáním. Jestliže čočka ještě není pevně přichycena k slznému filmu, je mechanicky mrkáním navíc vytlačována ven. Pokuste se tedy horní víčko přidržet tak, abyste mrkání zabránili. Jakmile bude čočka nasazena, dejte jí ještě nějakou chvíli, než se vycentruje – podívejte se doleva a doprava. Pak teprve mrkněte.

8. Netlačte na pilu

Jestliže to opravdu nejde, dejte si chvíli pauzu. Po několika pokusech jsou vaše oči zajisté uslzené a načervenalé. V takovém případě se čočky budou nasazovat ještě hůře. Dejte si pár minut pohov a zkuste to znovu.

9. Nevzdávejte se

Nejste první ani poslední, kdo měl s kontaktními čočkami problém. Jestli se vám tedy čočky nepovedlo nasadit, nezoufejte. Zkuste to druhý den nebo ještě jednou navštivte svého optometristu a zkuste to pod jeho vedením.

Rada na závěr

Vždy si kontaktní čočky nasazujte v takovém prostředí, abyste o ně nepřišli. Tedy aby se čočka po spadnutí neznečistila či nepoškodila. Například čočka spadlá do umyvadla také není nic neobvyklého. Raději ho tedy zašpuntujte, protože ztracená měsíční čočka rozhodně zamrzí.

nandávání čoček

TOPlist