Nošení kontaktních čoček je bezpečné

Mezi některými lidmi stále převládá názor, že je nošení kontaktních čoček nebezpečné. Že mít „cizí” předmět v oku není vůbec zdravé. To je však jeden z mýtů, který není pravdivý a je potřeba ho osvětlit. My se o to pokusíme právě tímto článkem.

detail oka

Čím tedy začít? Určitě informací, že kontaktní čočky jsou bezpečné. Rizika se mohou vyskytovat pouze při nesprávné manipulaci či špatné hygieně. Nositelé jsou však pravidelně informováni jak o kontaktní čočky správně pečovat. Při dodržení všech důležitých zásad mohou komplikace nastat jen v ojedinělých případech. Vše potřebné se dozvíte u svého očního specialisty či na portále www.cocky.cz.

Jaká pravidla dodržovat?

  • navštívit kontaktologa a chodit na pravidelné kontroly
  • používat výrobky, které jste nejprve vyzkoušeli v aplikačním středisku
  • udržovat dostatečnou hygienu očí a správnou péči o čočky
  • nosit kontaktní čočky pouze uvedenou dobu

Pokud se budete držet těchto kroků, neměly by nastat žádné komplikace. V současné době jsou kontaktní čočky stále inovovány. Jsou vyráběny z materiálů, které jsou např. obohaceny o zvlhčující složky či snadno propouštějí kyslík. Oko je tedy dostatečně vyživováno a vše přispívá k jeho zdravému fungování. Kontaktní čočky jsou navíc již tak měkké, že zaručují maximální pohodlí při nošení. Je zde snížena pravděpodobnost jakéhokoliv tlačení oka apod.

Proč tato pravidla dodržovat?

Při první návštěvě kontaktologa získáte potřebné informace jak o kontaktních čočkách, tak o svých očích. Jsou zde poprvé změřeny důležité parametry oka. Díky nim je možné vybrat vhodný pár kontaktních čoček a následně ho naaplikovat. Přístroje navíc zjistí, zdali čočka na oku dobře sedí. Kontaktolog vás s čočkami naučí zacházet, vysvětlí jak o ně pečovat a probere s vámi všechny další potřebné detaily. Takováto návštěva přispívá ke zdravému nošení čoček velmi významným dílem.

Výslovně nedoporučujeme nosit kontaktní čočky bez návštěvy kontaktologa.

oční ordinace

První návštěvou to však nekončí. Ke zdravému a bezpečnému nošení, je nutné chodit na pravidelné kontroly. Mnoho nositelů totiž tyto kontroly podceňuje. Neuvědomují si, že kontrola jednou za rok nebo ještě lépe jednou za půl roku, je opravdu důležitá. Nejen, že vám budou zkontrolovány dioptrie, ale především jde o kontrolu rohovky, na které je čočka usazena. Případné potíže odborník ihned odhalí, a snáze se jim dá předcházet.

Informace, o správném čištění čoček a jejich ukládání do pouzdra, naleznete také na příbalovém letáku roztoků. Tyto letáky je důležité číst, neboť každý roztok má jiné složení a jeho použití se tedy může lišit.

Kdy mohou být čočky opravdu nebezpečné?

Vážné komplikace mohou nastat pouze v případě, že nositel po dlouhou dobu zanedbává hygienu a celkovou péči o čočky. Pokud trvale ignoruje pravidelné oční kontroly a zkouší si čočky bez jakéhokoliv vyšetření.

Více informací můžete nalézt také v článku Nejčastějí problémy při nošení kontaktních čoček a jak na ně.

TOPlist