Přenášení kontaktních čoček

Přenášení kontaktních čoček je častým, avšak opomíjeným problémem. Někteří nositelé čoček berou délku nošení na lehkou váhu a čočky používají i po skončení jejich plánované doby výměny. My se v tomto článku pokusíme vysvětlit, proč je opravdu důležité čočky nepřenášet.

Proč dodržovat pravidelnou výměnu čoček?

Plánovaná doba výměny čoček.

Čím čerstvější kontaktní čočky máte, tím je jejich nošení zdravější. Přenášením čoček zvyšujete riziko komplikací, které se v souvislosti s jejich nošením mohou vyskytnout. Jednou z možných obtíží je infekce způsobená proteinovými usazeninami na povrchu čoček. Ty se na čočky postupně nabalují ze slzného filmu, způsobují nepohodlí a snižují propustnost pro kyslík.

Snížená propustnost kyslíku se může stát opravdovým problémem. Rohovka musí být vždy kvalitně okysličená, jinak dochází k její neovaskularizaci – oční cévky se začnou hromadit krví a červenat. Při zanedbání tohoto příznaku můžete pocítit zhoršené vidění.

Usazeniny organického původu již nikdy z čočky zcela neodstraníte ani tím nejúčinnějším roztokem. Proto je opravdu nezbytné čočky vždy vyměnit včas.

Pozor na gigantopapilární konjunktivitidu

Dalším rizikem při přenášení kontaktních čoček je výskyt gigantopapilární konjunktivity. Nejčastěji jde o mechanické podráždění horní tarsální ploténky (vnitřní strana horního očního víčka). Toto podráždění způsobují právě usazeniny na kontaktních čočkách. Častým symptomem je špatná snášenlivost čočky, rozmazané vidění či svědění. Tyto příznaky se postupně zhoršují a jsou řešitelné již jen lékařskými přípravky. Základem je však vždy častější výměna čoček a zkrácená doba nošení.

Jestliže kontaktní čočky přenášíte a nepociťujete žádné nepohodlí ani změnu, neznamená to, že se nic neděje a všechno je v pořádku. Případné problémy s kontaktními čočkami totiž může odhalit až váš optometrista pod štěrbinovou lampou. I z toho důvodu podstupujte pravidelné oční kontroly.

Jak dlouho nosit čočky

Problémy s kontaktními čočkami.

Délka nošení čoček se začíná zkracovat od prvního otevření blistru. Není možné jí prodloužit ani několikadenním nenošením čoček. Jestliže tedy máte například měsíční čočky a z 30 dnů jste je 15 dní na očích neměli, není pravdou, že je po měsíci můžete ještě dalších 15 dní nosit. Stejně tak je tomu samozřejmě i u dvoutýdenních či jednodenních čoček. Nosili jste jednodenní čočku pouze několik málo hodin? I tak vám její použitelnost na další den nedoporučí žádný optometrista ani oftalmolog.

Přenášení jednodenních čoček je snad tou nejhorší variantou. Jejich materiál není k vícedennímu nošení již vůbec uzpůsobený.

Shrnutí na závěr

Naše poslední rada je jednoduchá. Ke zdravému nošení čoček zkrátka přenášení nepatří. Oči jsou jeden z nejdůležitějších orgánů a je třeba jim věnovat náležitou péči.

Další informace se můžete dozvědět na portálu Čočky.cz v článku Pravidelná výměna kontaktních čoček.

TOPlist