Časté problémy s kontaktními čočkami a jak na ně

Datum: 26.2.2011

Řezání

Při pocitu pálení se nejdříve ujistěte, že jste si kontaktní čočku nenasadili obráceně. Pokud ano, stačí ji vyjmout z oka a nasadit správně.

Další příčinou řezání často bývá poškozená (natržená, vykousnutá) čočka. Zkuste proto čočku vyjmout z oka a prohlédnou ji např. pod lampičkou a důvod problému najít. Když je čočka poškozená, už ji určitě v žádném případě nenoste!

Mezi oko a čočku se může dostat drobná nečistota, která může být také příčinou nepříjemného řezání. V tomto případě zkuste čočku pročistit a znovu ji nasadit. Jestliže ani to nepomůže, může se jednat o předchozí případ nebo jinou vadu čočky.

Jestliže řezání přetrvává, okamžitě navštivte očního specialistu.

Pálení

Hlavním důvodem pálení bývá vniknutí cizí látky do oka, ať už bez kontaktní čočky nebo když se dráždivá látka dostane do oka právě přes kontaktní čočku. Dráždění vyvolávají nečistoty, mýdlo z ruky, různé aerosoly (lak na vlasy)… Při podobných komplikacích čočku vyjměte a důkladně vyčistěte. Pálení by mělo ustat.

Špatný výběr roztoku je také velice prozaické vysvětlení pocitu pálení. Citlivější nositelé reagují i na nepatrné odlišnosti ve složení roztoků. V tomto případě by bylo dobré používat jen ty roztoky, které máte vyzkoušené.

Pocit suchého oka

Pocit suchosti očí se při nošení kontaktních čoček vyskytuje častěji, protože pohodlí nošení kontaktní čočky je na vlhkosti oka závislé. Pokud čočka dobře neplave v slzném filmu, nepříjemné pocity se zvyšují.

Suchost očí vzniká na základě suchosti prostředí – klimatizace, větrné počasí, nebo při užívání některých léků (antikoncepce). Účinnou pomocí jsou lubrikační kapičky. Suchost očí je třeba řešit, jinak může přerůst až v syndrom suchého oka.


Vždy platí, že pokud jakékoliv potíže přetrvávají, je třeba navštívit očního specialistu! Problémy s kontaktními čočkami totiž mohou být prvotním ukazatelem mnohem vážnějších onemocnění.

Více na téma problémy s kontaktními čočkami v článku Nejčastější problémy při nošení kontaktních čoček – jak na ně? na portále o kontaktních čočkách Cocky.cz

TOPlist