Syndrom suchého oka a jeho projevy

Jak již samotný název napovídá, pokud trpíte syndromem suchého oka, jde o poruchu slzného filmu. Slzný film je pro oko extrémně důležitý, protože oko udržuje vlhké a chrání ho před nepříznivými vlivy.

unavené oko

Syndrom suchého oka je tedy vlastně „choroba”, která nepříznivě ovlivňuje slzný film tak, že v oku začíná převládat pocit suchosti. To však není jediný příznak, protože syndrom suchého oka může mít u mnoha pacientů různé příznaky. Navíc koluje pověra, že se tento problém vyskytuje především u nositelů kontaktních čoček. To však není pravda, neboť toto onemocnění může postihnout prakticky kohokoliv. A v dnešní době jde téměř o každého pátého člověka.

Jak poznám, že mám syndrom suchého oka?

Uveďme si zde nejčastější příznaky:

  • svědění
  • pálení
  • pocit cizího předmětu v oku
  • pocit suchého oka

Méně často se může vyskytovat zvýšené slzení, zvětšená citlivost na světlo, kolísání vidění přes den, zhoršené vidění večer, špatná snášenlivost pobytu v zakouřených místnostech či na větru.

Syndrom suchého oka může být vyvolán určitými situacemi. Nejčastěji tehdy, je-li zrak upřen delší dobu na jednu věc nebo místo. Tím největším problémem jsou počítače, televize, čtení knih nebo řízení motorových vozidel. Jsou to situace, kdy se snižuje frekvence mrkání a oko je tak rychleji vysoušeno.

Pociťujete-li byť jen některý z uvedených příznaků, neprodleně navštivte svého očního lékaře. Ten snadno a rychle diagnostikuje váš problém pomocí několika bezbolestných testů.

Další důvody vzniku syndromu suchého oka

Syndrom suchého oka však nemusí způsobovat pouze prostředí, ve kterém se pohybujete. Příčinou mohou být nejrůznější oční záněty, vrozené oční vady a u žen také úbytek hormonů způsobený menopauzou. Důvodem ale mohou být i různé léky určeny k léčbě chronických onemocnění.

Slzný film a kontaktní čočky

Kontaktní čočka je usazená na slzném filmu. Ten se skládá za tří důležitých vrstev: vnější lipidové, vodné a mucinové vrstvy. Díky slznému filmu je oko zvlhčováno a omýváno od drobných nečistot. Navíc zabezpečuje snadný pohyb víček při mrkání, a to i s kontaktními čočkami. Ty na slzném filmu totiž tzv. „plavou”.

dívka, která si kape oční kapky

Léčba

Zajisté jste již někdy slyšeli o umělých slzách, neboli očních kapkách, které vašemu oku okamžitě uleví. Jsou to vlastně kapky, které mají velmi vysokou lubrikační schopnost a syndrom suchého oka je tak redukován. My doporučujeme především oční kapky bez konzervačních látek.

Pokud nevíte jaké si vybrat, na trhu jsou nyní oblíbené kapky s kyselinou hyaluronovou. Výhoda této látky tkví především v tom, že je přirozenou součástí našeho oka. Má vysokou schopnost zadržovat vodu a na povrchu oka vytváří hladký film, který oči zvlhčuje. Kyselina hyaluronová tak napomáhá obnovovat a stabilizovat náš slzný film.

Chirurgické zákroky jsou prováděny opravdu jen ve výjimečných případech.

Lze syndromu suchého oka předejít?

Jako téměř u všeho i zde je prevence důležitá. Mít v zásobě očí kapky vůbec není na škodu, i přesto, že syndrom suchého oka nemáte. Zajisté často přicházíte do nejrůznějších situací, kdy by pár kapek oku prospělo. Pokud však oční kapky používat nechcete, oku alespoň občas ulevte tzv. promrkáním. Tj. mrkněte vícekrát za sebou a slzný film se obnoví.

Více informací na toto téma naleznete také v článku Co je syndrom suchého oka? na portále o kontaktních čočkách Cocky.cz.

TOPlist