Je vaše dítě připraveno na kontaktní čočky?

Léto končí, ale školní rok začíná. Vaše děti jsou zase o rok starší, a proto by vás nemělo překvapit, že mohou zanedlouho přijít s prosbou o výměnu dioptrických brýlí za kontaktní čočky. V dnešní době to není již nic neobvyklého. Děti mají tolik koníčků, tolik aktivit, že dioptrické brýle často překážejí. Kontaktní čočky mohou být řešením, které dětem jejich náročné dny ulehčí.

Dítě chce nosit kontaktní čočky.

Pro čočky jedině k očnímu lékaři

Na úvod je důležité říci, že dětem do 15 let smí kontaktní čočky aplikovat pouze oční lékař. Dětské oko je stále ve vývinu, a právě proto musí být pod dohleden opravdového odborníka.

Jak ale poznáte, že nastal ten správný čas? Jak rozpoznat, že je vaše dítě dostatečně vyzrálé, a že dokáže čočky nejen svědomitě nosit, ale také jim věnovat náležitou péči? Žádná věková hranice neexistuje, protože čočky mohou nosit děti již od tří let.

Kdy se nad zkouškou čoček opravdu zamyslet?

Dítě si o čočky samo řekne

Jestliže se vás dítě přijde dotázat na kontaktní čočky, pravděpodobně je se svými dioptrickými brýlemi nespokojené. Tato nespokojenost je sama o sobě dostatečně velkou motivací. Můžeme tedy předpokládat, že se o čočky bude starat důkladně.

Věnuje se domácím pracím bez napomínání

Děti, které vykazují svědomitost při plnění svých povinností, budou určitě vynikajícími nositeli čoček. Když jim nedělá potíže věnovat svůj čas domácím pracím, vyndávání čoček jim zajisté nebudete muset neustále připomínat.

Dodržuje pravidelnou hygienu

Váš syn nebo dcera by se neměli vyhýbat každodenní hygieně. Pokud jim o čistotu až zas tak moc nejde a pravidelné mytí rukou jim nic neříká, kontaktní čočky ještě nebudou pravou volbou. Hygiena je u kontaktních čoček zásadní.

Děti, kontaktní čočky a sport.

Stará se o své dioptrické brýle

Zhodnoťte stav brýlí svého dítka. Je to asi jeden z nejjednodušších kroků, které při svém rozhodování můžete udělat. Upatlané a oprýskané brýle nejsou pro nošení čoček úplně dobrou známkou. Pokud je však na první pohled zřejmé, že se vaše ratolest o brýle poctivě stará, není co řešit.

Žije sportem

Ať už máte doma zarytého fotbalistu nebo rozkošnou baletku, kontaktní čočky jim jejich koníček velmi usnadní. Obavy, že si brýle poškodí, zmizí. A o to lépe budou moci rozvíjet svůj talent.

Je samozřejmé, že i po zvážení těchto rad můžete mít stále pochybnosti. Je-li tomu tak, pro začátek svého potomka otestujte na jednodenních kontaktních čočkách. Nepotřebují žádnou péči. Každý večer se čočky vyhodí a ráno se nasazuje opět nový, čerstvý pár. Vše, co musí vaše dítě dodržet, jsou čisté ruce při nasazování čoček a jejich vyndávání.

TOPlist